80 людей отримують тілесні ушкодження, 10 — госпіталізують
Як починався Майдан, 2130 листопада 2013 року
94 дні тривала Революція гідності з 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014-го. Почалася з вимоги до президента підписати угоду про асоціацію з Євросоюзом. Віктор Янукович відмовився. За кілька днів міліцейський спецпідрозділ “Беркут” розігнав мітингарів. Люди вийшли на протести по всій країні.
1820 лютого торік силовики розстріляли учасників протестів. Убили понад 100 осіб. Янукович утік в Росію. До 22 лютого 2015 року щовів торка розповідатимемо про події дворічної давнини. У цьому номері як починався Майдан, 2130 листопада 2013-го.
21 листопада
За тиждень до саміту Східного партнерства у Вільнюсі Україна призупиняє підготовку до підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом. Тодішній прем’єр Микола Азаров пояснює: умови невигідні для України.
Окружний адміністративний суд Києва забороняє ставити в центрі столиці намети до 7 січня 2014-го. Мовляв, новорічні свята.
Прихильники євроінтеграції через соцмережі організовують акцію протесту. Близько 1,5 тис. людей виходять о 22.00 на майдан Незалежності в столиці.
Після півгодинного мітингу колона йде до Адміністрації президента. Міліція перекриває вул. Банкову автобусами. Між правоохоронцями й активістами виникає штовханина.
Частина людей повертається на Майдан. До ранку там лишаються близько 50 осіб.
22 листопада
Біля стели Незалежності комунальники встановлюють металеве огородження і різдвяні кіоски.
Активісти збирають їжу, готують гарячі напої, співають.
О 14.30 до Майдану привозять два автобуси з бійцями “Беркуту”.
У Верховній Раді прем’єр Микола Азаров відкидає прапор Євросоюзу, що піднесла опозиція.
На Майдані збираються близько 5 тис. людей. О 21.00 виникає перша сутичка з правоохоронцями. “Беркутівці” відбирають кілька наметів, що встановлюють під монументом Незалежності активісти об’єднання “Спільна справа”.
16 автобусів із міліціонерами чергують на вулицях Городецького, Інститутській та Хрещатику.
Акції протесту тривають у Львові, Тернополі, Одесі, Дніпропетровську, Харкові.
23 листопада
До обіду правоохоронці звужують територію мітингу. Активістам лишають підніжжя монументу.
Опозиція монтує сцену на Європейській площі готується до запланованого на 24 листопада віча. Міліція перешкоджає, але сили не застосовує.
Ширяться чутки, що з Макіївки до Києва вирушили автобуси зі студентами на підтримку Януковича. Їм нібито платять по 200 грн.
Акції на підтримку угоди про асоціацію з ЄС відбуваються у Нью-Йорку, Торонто, Сіднеї, Празі, Парижі й Москві.
24 листопада
Марш “За європейську Україну” в Києві збирає близько 100 тис. осіб. Колона йде Хрещатиком до вул. Грушевського. О 15.00 біля Кабміну наштовхується на кордони міліції. В людей пускають сльозогінний газ і кидають світлошумові гранати. Учасники мітингу виривають щити міліціонерів і жбурляють каміння в них.
Українці європейський народ. Євросоюз готовий підписати угоду про асоціацію, щоб допомогти їм модернізувати країну, каже глава МЗС Польщі Радослав Сікорський.
Влада організовує антимайдан. Автобусами до столиці звозять до 20 тис. людей. Акція перед Верховною Радою триває 3 год.
Утворюються два табори Євромайдану на майдані Незалежності та сходах “Українського дому”. Ночують до 300 людей переважно студенти.
Близько 23.20 “Беркут” штурмує табір на Європейській. Вимикають освітлення. Сутички закінчуються відступом силовиків.
Прем’єр Азаров в інтерв’ю телеканалу ICTV каже: угоду про асоціацію з ЄС підпишуть на початку 2014 року. В інтерв’ю російському Першому каналу говорить: “Кабінет міністрів не поводитиме себе так, як 2004-го, коли на наших очах повалили законний уряд”.
25 листопада
Зранку “Беркут” оточує Євромайдан. Відступають о 12.00, коли туди стягуються люди.
“Влада не розганятиме демонстрацію. Нехай люди посидять на Майдані, якщо їм немає чого робити, каже Михайло Чечетов, заступник керівника парламентської фракції Партії регіонів. А навіщо розганяти? Багато приїхали з інших міст, нехай погуляють Києвом. Головне, щоб у центрі не смітили”.
“Альтернативи побудові суспільства європейських стандартів в Україні немає. У нас ніхто не вкраде мрію про Україну рівних можливостей, про європейську країну. Я ніколи не зроблю жодного кроку на шкоду народові. Воля громадян України була, є і буде вирішальною для кожного мого рішення”, так президент Віктор Янукович коментує відмову від асоціації з ЄС.
В Одесі правоохоронці зносять намети та затримують учасників акції протесту біля пам’ятника Дюку.
“Ми не застосовуватимемо сили до мітингувальників, які не порушили закон і вийшли висловити свою точку зору”, такі слова міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка передає його прес-служба.
26 листопада
1,5 тис. студентів проводять попереджувальний страйк. Колонами ходять Києвом від університету до університету.
До навчальних закладів вирушають члени Кабміну щоб заспокоїти студентів. Перший віце-прем’єр Сергій Арбузов іде до університету ім. Шевченка, міністр закордонних справ Леонід Кожара до Київського лінгвістичного університету, керівник Мінсоцполітики Наталія Королевська відвідує університет ім. Грінченка.
Лідери опозиції Арсеній Яценюк, Віталій Кличко та Олег Тягнибок оголошують про об’єднання двох майданів. Намети і сцену з Європейської площі переносять на майдан Незалежності.
Польова кухня готує супи й каші. Їжу приносять кияни. Привозять металеві діжки і дрова. Гріються біля вогнищ.
27 листопада
На мітинг виходять студенти університету ім. Шевченка та Києво-Могилянської академії. З парку Шевченка рушають на Хрещатик.
“Ви стійте тут за свій край, а ми про вас не забудемо”, виступає перед ними Павел Коваль, депутат Європарламенту.
Близько 15 тис. студентів із 12 університетів під Адміністрацією президента вимагають підписати угоду про асоціацію з ЄС.
“Для отримання стипендій студенти зобов’язані відвідувати заняття, а вільний час після 15.00 можуть використовувати, як хочуть”, заявляє міністр освіти Дмитро Табачник.
Проти євроінтеграції мітингують у Криму під гаслами “За Митний союз”.
28 листопада
З 9.00 близько 5 тис. студентів колонами йдуть центром на майдан Незалежності.
Починається 3-денний Саміт східного партнерства у Вільнюсі. Янукович прибуває туди ввечері. Перший віце-прем’єр Арбузов обіцяє, що угоду про асоціацію з ЄС підпишуть.
Янукович іде червоною доріжкою, журналісти запитують його: “Який у вас настрій?”. Він підносить великий палець догори: “Нормальний”.
“Не знаю, куди дрейфує Україна на схід чи на дно”, каже Карл Більдт, міністр закордонних справ Швеції.
На київському Євромайдані розгортають прапор єдності. Його зшили із прапорів областей України.
Жоден із 13 автобусів, якими ввечері мали прибути близько 900 осіб зі Львова, до Києва не виїхав. Водіям не дають документів на перевезення пасажирів.
В інтернет потрапляє відео з неформального фуршету у Вільнюсі, де європейські політики вмовляють Януковича підписати угоду.
29 листопада
Тисячі прихильників євроінтеграції утворюють живий ланцюг і звертаються до президента з вимогою “Підпиши!”.
Не підписують навіть заготовленої Декларації про наміри.
“Є безліч питань, які нам потрібно вирішувати спільно: Україна ЄС Росія”, каже Віктор Янукович. Увечері залишає Вільнюс.
“Ми не змогли підписати угоду, але двері ще відкриті. Сподіваємося, рано чи пізно Україна буде готова. Ми продовжуємо йти поряд з Україною дорогою до підписання угоди. Ми не можемо піддаватися на зовнішній тиск, зокрема Росії”, каже Герман ван Ромпей, президент Європейської ради.
Посол США в Україні Джефрі Пайєтт в інтерв’ю “Голосу Америки” застерігає українську владу від застосування сили проти мітингарів.
Увечері на мітинг у центрі столиці збираються до 15 тис. людей. Опозиція говорить про намір оголосити імпічмент президентові Януковичу.
Рух на Хрещатику не перекритий. О 20.50 виступає гурт “Мед Хедс”. Співачка Руслана Лижичко в арці монументу Незалежності щогодини виконує гімн.
О 23.40 біля стели зібралися понад 500 осіб.
30 листопада
О 4.00 ранку 290 бійців “Беркуту” розганяють мітингарів на майдані Незалежності. Привід потрібно встановити новорічну ялинку. Б’ють людей гумовими кийками, копають. Тих, хто тікає, наздоганяють. 80 осіб отримують тілесні ушкодження, більш як 20 потрапляють до лікарень, а 10 госпіталізують. Решта ховаються в Михайлівському соборі чи тікають провулками.
Комунальні машини прибирають площу, встановлюють новорічну ялинку.
На Михайлівській збираються тисячі людей.
Голова Адміністрації президента Сергій Льовочкін подає у відставку. Де Янукович, ніхто не знає. Ширяться чутки, що полетів у Росію.
Автор статті: Олег Горох