8 жовтня: яке сьогодні свято?

news

За народним календарем сьогодні  – Сергія Радонезького. Говорили, що через 40 днів після цього дня будуть сильні морози. Сергія Радонезького вважали покровителем домашньої птиці, яка мала для селян велике значення. 

Сьогодні преподобних Єфросинії Александрійської та Досифеї Київської.Цей день у народі називали «капусником», бо, за повір’ям, пошаткована капуста могла довго й добре зберігатися. «Не треба в капусту й олії, як пошаткуєш на Фросинії». Капуста для українців поряд із картоплею, морквою і буряком була однією з головних страв, особливо під час посту.

В усіх регіонах України існувала величезна кількість прикмет, обрядів щодо капусти: як її садити, як поливати, як оберігати від шкідників, як сікти. Приміром на Галичині у Святвечір батько за столом звертався до дітей: «Їжте, діти, капусту!», а діти відповідали хором: «Не хочемо!» Діалог повторювався тричі й закінчувався словами батька: «Ну, коли не їсте, то нехай і влітку і гусінь її не їсть!» Насіння капусти брали з собою на Благовіщенську всенощну (на Чернігівщині і Галичині), а садили на 5-ій неділі Великого Посту і в Страсну Суботу. Рубати капусту починали зі Здвиження, у будь-який день, крім понеділка і суботи.

На півдні України в болгарських селах запрошували заливати розсолом першу діжку з пошаткованою капустою молодого здорового моторного чоловіка. А ще дітей українці неодмінно «знаходили в капусті» (Волинь, Полісся). На Слобожанщині казали, що «зайчик приносить діток і садить поміж капустою».

Жартівливі свята: День відмови від алкоголю та Свято гарного настрою

Народні прикмети на 8 жовтня:

  • Перший сніг випав 8 жовтня – зима настане 21 листопада на Михайлів день
  • Перший сніг – сухий, значить, літо наступного року буде теплим і не надто спекотним
  • Гарна погода 8 жовтня – такою вона буде ще протягом трьох тижнів
  • Яким буде 8 жовтня – таким буде і 8 квітня наступного року
  • Якщо людина народилася 8 жовтня, то її талісманом є яшма
  • Березове листя ще не опало – прикмета, що сніг випаде нескоро
  • Віє вітер південний 8 жовтня – зима буде теплою, західний – сніжною, північний – холодною.
  • Перший сніг 8 жовтня йде бураном, зима прийде нескоро
  • Перший сніг на суху землю шаром лягає – прикмета, що наступний рік буде врожайним.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев