5 травня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

На 5 травня припадає два великих свята – день Луки і Лельник – Червона гірка. У народі є багато оповідей на тему цих днів. Крім того. у цей день відзначають Міжнародний день акушерки, День карикатуристів, Міжнародний день миття рук.

За календарем віряни сьогодні вшановують пам’ять преподобного Феодора Сікеота. Він був єпископом АнастасіупольскимУ народному календарі ця дата отримала такі назви: Лука, Віталій, Федір, Цибулевий день, Хащобні хороводи.

День Луки

Лука, якого православні люди згадують у цей день, був апостол від сімдесяти, сподвижником святого Павла. Його шанують як автора одного з Євангелій і Діяння святих апостолів. Також Лука вважається першим іконописцем і покровителем лікарів і живописців.

У ляльний час — період хороводів та ігор, який припадав на травень, — не тільки дівчата веселилися, але і нечиста сила. Відьми розстеляли на траву біле полотно і танцювали на нього голими. У народі вважалося, що цього дня нечисті були вагітні.

Якщо жінка хотіла зачати дитину — вона повинна була піти до лісової галявини, роздягнутися і непомітно встати в коло відьом. Однак багато хто боявся, що таким чином відьма може підкинути жінці в утробу свою дитину. А ватажком усієї нечисті називали найхитрішого риса — Луку-Луканьку.

Свято Лельник – Червона гірка

Лельник зазвичай святкувався 22 квітня за старим стилем, напередодні Юр’єва дня. Ці дні називалися також Червоною гіркою, тому що місцем дії ставав пагорб, розташований неподалік від села. Там встановлювали невелику дерев’яну чи дернову лаву. На неї саджали найкрасивішу дівчину, яка й виконувала роль Лялі (Лелі).

Справа і зліва від дівчини на пагорбі на лаву вкладалися приношення. По одну сторону розміщувався коровай хліба, а з іншого боку знаходився глечик із молоком, сир, масло, яйце і сметана. Навколо лави розкладали сплетені вінки.

Дівчата водили хоровод навколо лави і співали обрядові пісні, в яких славили божество як годувальницю майбутнього врожаю. По ходу танцю і співу дівчина, що сиділа на лавці, одягала на своїх подруг вінки. Іноді після свята на пагорбі розпалювали багаття, навколо якого водили хороводи та співали пісні.

Для сучасної людини ім’я Лелі асоціюється з казкою Островського “Снігуронька”, де Лель представлен як прекрасний юнак, який грає на сопілці. У народних піснях Лель є персонажем жіночого роду — Леля, а основними учасниками були дівчата.

НАРОДНІ ПРИКМЕТИ Й ТРАДИЦІЇ

  • Якщо спадний місяць, то з сівбою можна не поспішати, тому що до пізньої осені морозів не буде.
  • Зозуля закувала – більше морозів не буде.
  • Зозуля кує регулярно – до теплої погоди.
  • Гроза – до хорошого урожаю.
  • Якщо за вікном тепло і ясно, то настав час приступати до посівних робіт.
  • 5 травня намагалися без потреби не ходити в ліс, особливо поодинці. Вірили, що в цей день нечиста сила водить хороводи та може людину з собою забрати.
ЩО НЕ МОЖНА РОБИТИ СЬОГОДНІ
  • Сни з 4 на 5 травня в точності збуваються. Сновидіння, побачене вдень 5 травня, є віщим. Не розповідайте про них нікому.
  • Також у цей день не можна полювати, ображати птахів, розграбовувати чи нищити гнізда. Особливо це стосується зозулі.
  • Ще здавна вважають, що сьогодні нещасливий день. Тому важливі справи перенесіть на потім, не робіть покупки, не ходіть самі, не відвідуйте закинуті території та будівлі, не йдіть в ліс чи на поле.

Сьогодні іменини святкують: Віталій, Всеволод, Гаврило, Дмитро, Євстафій, Климент, Лука, Платон, Феодор.

Міжнародний день боротьби за права інвалідів | Комунальне ...

5 травня – Міжнародний день боротьби за права інвалідів

Жодна категорія громадян не повинна залишитися без уваги влади, суспільства, громадських організацій незалежно від національності, релігії, матеріального стану, стану здоров’я.

Метою Дня боротьби за права інвалідів є сприяння більш глибокому розумінню проблем, пов’язаних з інвалідністю, і мобілізація підтримки прав, гідності і благополуччя інвалідів. Люди з обмеженими можливостями мають такі ж права на працевлаштування, доступну освіту і інфраструктуру, як і інші категорії громадян.

На жаль, життя людей з обмеженими фізичними можливостями продовжує залишатися дуже складним. Такі проблеми, як недолік спецпристосувань для пересування, складність отримання освіти, брак робочих місць і невелика грошова допомога, позбавляють інвалідів можливості вести повноцінний спосіб життя й ізолюють їх від суспільства.

Хоча інваліди обмежені фізично, вони безмежні у своїх здібностях, талантах і прагненні до самовираження. Завдяки величезній силі духу й волі, ці люди досягають успіхів у найрізноманітніших сферах: науці, підприємницькій діяльності, художній творчості, мистецтві, спорті. Час показав, що дуже часто люди з обмеженими фізичними можливостями можуть досягти навіть більшого, ніж зовсім здорові люди.

Люди з обмеженими можливостями є повноцінними членами суспільства, однак часто їх права порушуються більше, ніж права інших людей. Міжнародний день боротьби за права інвалідів — це спосіб привернути увагу суспільства до проблем цих людей.

Міжнародний день акушерки відзначають 5 травня

5 травня відзначають своє професійне свято всі акушери

Не вірте, що щастя ані зміряти, ані зважити, в акушерів це прекрасно виходить. Щодня у світі народжується близько 360 тисяч малюків. І саме акушери першими беруть їх на руки, хвалять і підбадьорюють матусь, зворушливо повідомляють: «Дівчинка! З ямочками на щічках» або ж «Хлопчик! Справжній богатир».

А ще акушери — одні з найспокійніших людей на світі! Тільки уявіть, скільки криків вони чують за зміну, а від них завжди віє впевненістю, добротою та досвідом.

Згідно з прикметою, не можна бажати медикам спокійного чергування, тому нехай Міжнародний день акушерства буде галасливий, метушливий, невгамовний і бурхливий.

Акушеркою бути – це покликання,

Допомагати народитися і народити,

І чути крик, і перший подих!

Таке щастя – людям життя дарувати!

Нехай робота буде в насолоду,

Бажаю радості, добра вам і удачі,

Адже в житті вашім кожне народження –

Ця величезне диво, не інакше!

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев