23 травня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

23 травня 2021 світ відзначає Всесвітній день черепахи і Міжнародний день по викоріненню акушерських свищів.

В Україні – День морської піхоти, еліти військ. Раніше він відзначався 16 листопада, але указом президента Петра Порошенка був перенесений на 23 травня. Дату змінили не просто так – у цей день у 1918 році гетьман Української держави Павло Скоропадський видав наказ про початок формування бригади морської піхоти у складі трьох полків для несення служби.

У США святкують День щасливого пенні, День ірисок, на Ямайці – День праці, у Мексиці – День студента, в Азербайджані – День працівників Міністерства екології та природних ресурсів, у Таджикистані – День молоді.

23 травня — день святого Симона Зилота

Православна церква 23 травня вшановує пам’ять апостола Симона Каноніта – покровителя шукачів скарбів, шлюбу і землеробів. У народі день назвали Симонов, “Симонове зело” (“Симонове зило”).

У народі цей день називався Семик. Чому така назва, невідомо, але земля в цей день вважалась іменинницею. Працювати у цей день на землі було заборонено, оскільки земля повинна відпочивати. 23 травня ходили по лісах і дібровах, збирали різні трави, яким приписували особливу цілющу силу. Наші пращури помітили, що холодний день на Симона обіцяє хороший врожай зернових культур.

У цей день жінки йдуть до лісу збирати зілля, яке, вважається, отримує від Симона цілющу силу лікувати будь-які хвороби.

Вважалося, що працювати в цей день великий гріх. Знахарі і знахарки в цей час збирають цілющі трави в лісі, щоб готувати з них корисні зілля. Вважається, що саме сьогодні трави отримують магічну силу.

Зазвичай лікувальні трави 23 травня збирали на самоті. Знаходили рослини, а потім, перш ніж зірвати їх, виголошували спеціальні замовляння, стоячи на колінах. А протягом всього збору трав обов’язково читали “Отче наш” і “Богородицю”. Трави 23 травня могли збирати не всі — це робили люди виключно з чистими помислами. Попередньо парилися в лазні, одягали лише чисті речі і не думали про погане, вирушаючи на збір трав. Зазвичай їх не зривали голими руками, а використовували для цих цілей чисті хустки і рушники, щоб чудодійна сила рослин не зникла. Всі трави 23 травня збирали в пучки, а потім відправляв сушитися на горище.

У цей день люди також вирушали на пошуки скарбів. Природа навколо радувала своєю красою — розцвітали конвалії, слива, розкривався дуб.

Що не можна робити на свято 23 травня

Згідно з повір’ям, цього дня відбулися іменини Землі – їй давали відпочити, намагалися не проводити ніяких земляних робіт, робили молитви на її честь. Тому працювати 23 травня -великий гріх. Наші предки намагалися сьогодні не ятрити землю ні лопатою, ні бороною, і навіть забивати кілочки було строго заборонено.

Народні прикмети на 23 травня

 • Дощ іде – літо буде непогожим
 • Лопаються березові сережки – пора хліб сіяти
 • Вранці бджоли дуже швидко літають – прикмета, що буде сонячний день
 • Дме вітер під час дощу – до гарної погоди
 • До вечора не зникають купчасті хмари – до поліпшення погоди
 • Кріт навколо нори землю розкидає – вірна прикмета того, що дощ піде
 • До світанку чутно пташині пісні – буде дощ.

У кого іменини 25 квітня?. День Ангела. Свята і традиції. Проекти ...

23 травня День ангела відзначають: Ісидір (Сидор), Купріян, Онисим, Таїсія,  Кирило, Василь. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела!

23 травня — День героїв - YouTube

23 травня в Україні святкують День героїв, присвячений різним сторінкам національно-визвольної боротьби

Це свято відносно нещодавно стало поширеним в різних українських регіонах, хоча існує вже довгий час.

День Героїв – це день пам’яті усіх українців, що присвятили своє життя нашій з вами свободі, тих, хто боровся і захищав Україну.

День Героїв відзначають понад сімдесят років. У суворі роки німецької окупації, у час протибільшовицької збройної боротьби, українці на чолі з ОУН вшановували пам’ять Героїв. У 1941 році Другий Великий Збір Організації Українських Націоналістів постановив відзначити 23 травня як День Героїв.

      Свято Героїв покликане відродити в українців героїчний дух поколінь, які дали нашій історії яскраві приклади героїзму лицарів Київської Русі, козаків Гетьманської Доби, січових стрільців та вояків Армії УНР, УПА та діячів ОУН, Героїв Небесної Сотні, Героїв АТО.

В цей день маємо можливість наповнитись гордістю за наших предків, які поклали голови у боротьбі за незалежність України. Завдяки їхній жертовності ми можемо вільно дихати й ступати по рідній землі.
День Героїв – це нагода висловити свою щиру вдячність та пошану тим, хто без вагань поклав своє щире синівське серце до ніг Матері-України, чий героїчний чин став прикладом для майбутніх поколінь.

Чому саме травень обрано для вшанування Героїв? Тому що в травні віддали своє життя у визвольній боротьбі такі кращі сини України XX століття:

 • З травня 1924 року – головний ідеолог державної самостійності України початку XX століття, один із співавторів ідейних засад українського націоналізму Микола Міхновський (родом з Полтавщини);
 • 25 травня 1926 року в Парижі від кулі більшовицького агента загинув головний провідник української національно-визвольної боротьби 1917-21 років Симон Петлюра (родом з Полтави);
 • 23 травня 1938 року в Ротердамі вибух бомби, підкладеної агентом НКВС, обірвав життя організатора українського націоналістичного руху, засновника та першого Провідника УВО та ОУН полковника Євгена Коновальця (родом зі Львівщини).

В роки німецької, а згодом радянської окупації цей день відзначався у підпіллі та в українській діаспорі. З проголошенням незалежності День Героїв відзначається в Україні. Українські герої поставили свободу рідного народу понад свої особисті інтереси і присвятили власне життя служінню українській нації.

      Українські герої – це прості люди, жінки та чоловіки, хлопці та дівчата, діти та літні люди, які стали до лав:

 • руських дружин великого князя Святослава і короля Данила
 • козацьких полків Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Івана Виговського
 • Української Галицької Армії Мирона Тарнавського
 • Січових стрільців Дмитра Вітовського
 • Армії Української Народної” Республіки Симона Петлюри
 • Організації Українських Націоналістів Євгена Коновальця і Степана Бандери
 • Української Повстанської Армії
 • членів визвольного руху шестидесятників
 • активістів Небесної сотні
 • воїнів АТО
        Пам’ятаймо: лише той народ вартий власної держави, який береже пам’ять про своїх синів і дочок, що віддали життя за свободу Вітчизни.

23 травня – День героїв України. Свято на честь українських вояків — борців за волю України

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев