12 грудня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

12 грудня 2020 світ відзначає Міжнародний день “Хеві-метал”, Міжнародний день нейтралітету, Міжнародний день умовно безкоштовних програм, Міжнародний день загального охоплення послугами охорони здоров’я.

В Україні – День Сухопутних військ, у США – День пуансеттії, День амброзії, День придуркуватості, Фестиваль непристойних думок, День пряникового будиночка, в Японії – День ієрогліфів, у Мексиці – День святої Діви Марії Гваделупської, у Туркменістані – День нейтралітету, в Швейцарії – День прапора, у Кенії – День Незалежності, в Хорватії – День військово-повітряних сил, у Казахстані – День співробітників митних органів, у Киргизстані – День національної літератури.

12 грудня: яке сьогодні свято, прикмети і заборони - Главком

Православна церква 12 грудня вшановується пам’ять святого Парамона Зимовказника, який постраждав за віру разом з іншими 370 мучениками в 250 році.

Як відомо, Парамон був ув’язнений язичниками, які примушували його відректися від християнського вчення. Саме Парамон спочатку заступився за праведних християн, щодо яких були організовані масові гоніння. Внаслідок, його піддали мукам, а потім обезголовили разом з іншими заарештованими.

Свята та вихідні в Україні 2021

12 грудня: традиції, звичаї та заборони на Парамона

Як відомо, Парамон був ув’язнений язичниками, які примушували його відректися від християнського вчення. Саме Парамон спочатку заступився за праведних християн, щодо яких були організовані масові гоніння. В результаті, його піддали мукам, а потім обезголовили разом з іншими заарештованими.

Парамона називали Зимовказівником, оскільки саме в цей день можна було передбачити погоду на найближчий час. Також вранці 12 грудня брали мітли або віники, щоб очистити дахи від снігових шапок. Не можна було застосовувати для цих цілей лопату, прикмети пояснювали, що це робиться, щоб дах не продірявився. До речі, цікаво, що до віника було особливе ставлення, йому приписували чарівні властивості. Не можна було мести в одній хаті різними віниками – це була прикмета, яку точно дотримувалися. Не можна було також віник під грубкою тримати – їжа зіпсується.

Погоди до 12 грудня встановлювалися досить холодні, і люди вірили те, що в цей час Зима блукає в ведмежій шкурі по вулицях і навіть дахах, будить жінок рано вранці, щоб ті топили печі і готували їжу, оскільки вранці вставати було дуже важко. Існувала ще одна цікава прикмета: на день 12 грудня необхідно було годувати курей гречкою тільки з правого рукава – так вони почнуть раніше нестися. Крім того, в західну стіну лазні вбивали цвях у нижню колоду, щоб споруда була міцною, і ніхто в родині не хворів.

Говорили, що 12 грудня потрібно обов’язково зайняти у сусідів що-небудь: хліб, яйця, масло і т.д. Так можна привернути до себе удачу на наступний рік.

Були поширені 12 грудня дівочі ворожіння, були і прикмети, пов’язані з цим днем. Так, дівчата замішували тісто на річковій воді, для чого підходили до водойми 3 рази і приносили воду в роті. Коли зачерпували воду, то дивилися, що попадається в руки. Камінчики передрікають шлюб з будівельником, земля – з хліборобом, риба – з рибалкою. Випічку потім ставили на лаву, і дівчата приносили своїх півнів. Чий півень першим спробує хліб, та дівчина і весілля зіграє раніше.

Парамонів день (12 грудня): прикмети і повір’я

У цей день загадували про погоду на всю зиму. Звідси і пішла назва Парамон- Зимовказівник. За старим стилем Парамонів день випадав на 29 листопада. Тому по ньому визначали погоду на наступаючий грудень:

 1. Селяни поспішали зустріти захід сонце. Вірили, що якщо на Парамона ранок червоний і ясний, то весь грудень буде ясним.
 2. Якщо з ранку сніг пішов, то заметіль буде до святого Миколая (19 грудня).
 3. Якщо до цього дня сніг ще не випав, то зима буде теплою і безсніжною.
 4. Якщо снігові пластівці стають великими, то гряде потепління.
 5. Снігопад в цей день був доброю прикметою – буде хороший урожай хліба в наступному році.
 6. Якщо зоря багряна, то день буде ясний, але вітряний.
 7. Дим з димаря стовпом – до морозу, стелиться по землі – до потепління.
 8. Зірки яскраві – до похолодання, тьмяні – до відлиги.
 9. Якщо до Парамону багато снігу намело, то наступний рік буде хорошим.

Було прийнято змітати сніг з дахів. У народі говорили: «День Парамон зустрічай – сніг з дахів прибирай». Щоб дах не продірявився, не використали лопати, а брали віники або мітли.

Ворожіння на Андрія: як ворожити і чи дозволяє це церква

На Русі до віника ставилися з повагою. Про нього існує безліч прикмет:

 1. Купувати віник потрібно на зростаючому місяці і ні в якому разі не робити це в серпні. Куплена в цьому місяці річ принесе мешканцям будинку клопоти і сварки.
 2. Підмітали і побачили на підлозі прутик від віника? Чекайте гостей.
 3. В одному житлі не можна підмітати підлогу різними віниками. Навіть тримати більше однієї мітли в будинку – погане знамення. В іншому випадку молодші перестануть старших почитати і гроші в будинку водитися не будуть.
 4. Не можна мітлу використовувати як знаряддя покарання. Якщо вдарити їй дитину, то вона перестане рости, дорослого – сильно схудне, тварину – захворіє.
 5. Вагітним не можна переступати через віник, інакше будуть важкими пологи.

Календар садівника-городника: грудень 2020

Іменини у Парамона, Миколи, Сергія, Івана та Дениса. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела! 

 

Календар іменин на грудень 2020 року – кого та коли вітати з Днем ангела

 

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев