Визнання батьківства в судовому порядку

news

На сьогодні є актуальним питання щодо реєстрації новонародженої дитини батьками, які перебувають у цивільному шлюбі. Це можна зробити як за спільною заявою батьків дитини про встановлення батьківства, так і встановити батьківство через суд. Саме про особливості визнання батьківства у судовому порядку – у консультації Володимир-Волинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Визнання батьківства — це волевиявлення особи, яка вважає себе батьком дитини, і це одне з найактуальніших питань у сімейному праві. Факт походження дитини від даного чоловіка спричиняє необхідність виконання обов’язків батька, визначених законодавством.

У випадку, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, відповідно до ч. 2 статті 125 Сімейного кодексу України, походження дитини від батька визначається або за спільною заявою матері та батька дитини, або ж за рішенням суду.

Позов про визнання батьківства можуть подати до суду:

  • мати дитини;
  • опікун;
  • піклувальник дитини;
  • особа, яка утримує та виховує дитину;
  • сама дитина, за умови досягнення повноліття;
  •  особа, яка вважає себе батьком дитини.

Позовна заява подається за місцем зареєстрованого проживання відповідача.

До вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.

Необхідно звернути увагу, що у цій категорії справ сплачується судовий збір – станом на 1 січня 2021 року він складає 908 гривень 00 копійок.

Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи.

Доказами до позову про визнання батьківства можуть бути:

  • докази, що свідчать про спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства (довідка про склад сім’ї, особисті листи, сімейні фотокартки, рішення судів в інших справах тощо);
  • покази свідків, яким відомо про відносини сторін та про їх батьківство щодо дитини;
  • висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи (що є підставою для категоричного висновку щодо визнання батьківства в судовому порядку).

Також варто зазначити, що зазначений перелік не є вичерпним.

0 Комментариев