Трійця 2020: коли святкуватимемо цього року, традиції, історія та прикмети свята

news

Трійця, П’ятидесятниця, Зелені святки, Духів день – у цього свята кілька назв. У 2020 році православні християни відзначають День Святої Трійці 7 червня. Це одне з дванадцяти головних свят, як в православній, так і в західнохристиянській традиції.

Якого числа православні і католики відзначають Трійцю в 2020 році і чому?

Як ви вже знаєте, день святкування Трійці 2020 у православних випадає на 7 червня. Це свято має нестабільну дату і залежить від Великодня. Так, друга назва Трійці – П’ятидесятниця – не випадково, оскільки це велике свято відзначають на п’ятдесятий день після Воскресіння Христового.

Трійця 2020

У католиків П’ятидесятницю також називають сходженням Святого Духа на апостолів і святкують на п’ятдесятий день після католицького Великодня. У 2020 році це 31 травня. А от саму Святу Трійцю католики відзначають на сьомий день після П’ятидесятниці або 57-й день після Великодня. У 2020 році католицька Трійця збігається з православною і буде 7 червня. У іудеїв свято П’ятидесятниці називають Шавуот.

І ще одна приємна новина – в Україні другий день Трійці оголошений офіційним вихідним.

Свята Трійця 2020: історія свята

З тим, чому день Трійці називають П’ятидесятницею, ми вже розібралися. А звідки з’явилося сама назва Трійця? Згідно з Новим Заповітом, Ісус Христос в день свого Вознесіння на небо пообіцяв апостолам, що на них зійде святий дух.

Трійця 2020

Саме на п’ятдесятий день після Воскресіння Христа апостоли зібралися в Сіонській світлиці в Єрусалимі, де на них зійшов Святий Дух. Він і вказав на потрійність Бога. Трійця – це єдність Святого Духа, Бога-отця і Бога-сина.

Трійця і Зелені свята в давній українській культурі

У народному календарі слов’ян також існувала Трійця. Це свято знаменує собою закінчення весни, коли наші предки водили останні весняно-літні хороводи, проводили обряд кумування, збирали цілющі трави. Стародавні слов’яни не обмежувалися одним днем. Перед Трійцею вони з піснями і обрядами весело відзначали Зелені святки (Зелений тиждень). Святкування починалися з четверга сьомого тижня після Великодня і закінчувалися у вівторок восьмого тижня після Пасхи (на третій день Трійці).

Трійця Зелені Святки

Далі йшов Троїцький тиждень, який в народі також прозвали Русальним (або Русалії). Цей містичний період пов’язаний з народними віруваннями та стародавніми традиціями, з культом дерев і рослин. Наші предки вірили, що в ці дні на берег виходять русалки і вільно гуляють по землі, заглядаючи людям у вікна.

Русальний тиждень

З давніх-давен Трійця вважалася дівочим днем, коли молодих дівчат-підлітків брали в компанію дорослих дівчат. Також в період Зелених святок проводився обряд кумування, своєрідної ініціації серед дівчат. Молоді дівчата збиралися парами або невеликими компаніями, одягали по черзі один вінок, обмінювалися стрічками, хустками та іншими речами. А потім водили хороводи і сідали під березою обідати. Обов’язковою стравою на такому «кумівському» столі була яєчня.

Символи Трійці

В Україні символом Трійці та обрядовим деревом свята є клен, його гілками прикрашали дім, садибу і дворище. Тому свято Трійці, понеділок після нього, а іноді сам Зелений тиждень називають Клечальним. Інші символи Трійці 2020 року – зелень м’яти, любистку, лепехи (татарського зілля), полину, квіти волошок, чебрецю, ромашки.

Трійця традиції

За стародавнім повір’ям, запашні трави повинні охороняти будинок від нечистої сили. Їх розкидали на підлозі, укладали на вікна, вішали біля дверей і за ікони. Після свят Троїцьке зілля не викидали, а зберігали вдома в якості оберега.

Трійця 2020: традиції минулого і сьогодення

У сучасному світі традиції Трійці та Зелених свят міцно переплелися, склавши цілий комплекс християнсько-обрядових святкувань. Сьогодні, як і в давні часи напередодні Трійці, в Клечальну суботу заведено поминати покійних родичів. Також перед самим святом Трійці господині прибирають житло, прикрашають його зеленими гілками і ароматними травами. Така данина природі та Матері-Землі спостерігається не тільки в селах, а й у містах.

Трійця 2020 торадиції

У неділю, на Святу Трійцю віруючі вирушають в храми, де освячують гілки клена, трави та квіти. Самі церкви також пишно прикрашені квітами і запашним зіллям. Після служби вся родина повертається додому, де сідає за святковий стіл. На Трійцю готують страви з яєць, м’яса, птиці та риби, а також млинці, випічку і кутю. Всі несолодкі частування рясно посипають зеленню: петрушкою, кропом, базиліком. Посту на Трійцю немає, тому можна веселитися і вживати будь-яку їжу.

Трійця святкування

У стародавні часи на Зелені свята запрошували в гості друзів, родичів, влаштовували ігрища, водили хороводи, співали пісні. Такі традиції Трійці популярні й нині. Також на Трійцю можна свататися і влаштовувати оглядини наречених. Якщо заслати сватів на день Трійці, то до Покрови можна буде відсвяткувати весілля.

Що можна робити на Трійцю 2020?

Напередодні Трійці, в батьківську, духівську, Троїцьку або ж Клечальну суботу прийнято відвідувати могили померлих родичів, прибирати, молитися за упокій. На свято Трійці парафіяни зазвичай відвідують церкву або храм, освячують зелені гілки і трави. У 2020 році, через епідемію коронавірусу і карантин, церкви закриті. Однак ніхто не може заборонити вам в цей день молитися, збирати лікарські трави, прикрашати свій дім зеленню і плести вінки, робити березові віники.

Трійця церква

До речі, вважалось, що банний віник, висушений на Трійцю, має цілющі властивості. Ним користувалися потім весь рік.

Що не можна робити в Трійцю 2020?

На Трійцю і в наступний за нею Духів (Богодухів) День – Клечальний понеділок – заборонено займатися домашніми справами і працювати на городі. Також не можна прибирати, шити, прати, в’язати, вишивати та інше. Що ще заборонено робити в свято Трійці?

  • На Трійцю і в наступний за нею Духів (Богодухів) День – Клечальний понеділок – заборонено займатися домашніми справами і працювати на городі. Також не можна прибирати, шити, прати, в’язати, вишивати та інше. Що ще заборонено робити в свято Трійці?
  • У цей день не можна лаятися, злитися, заздрити.
  • Протягом всього Русального тижня заборонено купатися в річках та інших водоймах. Вважалося, що русалка може затягти людину на дно. Причому купатися було заборонено як дівчатам, так і парубкам.
  • Дівчатам на Зелені свята не можна було виходити в поле або в ліс без полину в волоссі. Цей оберіг мав охороняти від русалок і мавок.
  • Також на Трійцю не можна святкувати весілля.

Прикмети на Трійцю

Одна з найцікавіших прикмет на Трійцю пов’язана з вінком. Якщо молода дівчина звила вінок, і він швидко зів’яв, цього року не вийти їй заміж.

Трійця прикмети

Ще кілька прикмет на Трійцю 2020.

  • Дощить на Трійцю – до багатого врожаю грибів та зернових.
  • Прогулянка під дощем на Трійцю – до удачі та достатку.
  • Після Троїцького (Клечального) понеділка заморозки припиняться.
  • На Трійцю люди шукають скарб, який здатний сам відгукнутися з глибин землі.
  • Холодна, вогка погода на Трійцю – до теплої осені і сонячного бабиного літа.
  • Спека в день Трійці – до посухи і низьких врожаїв.

Привітання зі Святою Трійцею 2020

Сьогодні на Трійцю надсилають вітальні листівки, вірші та побажання здоров’я і щастя на Зелені свята. Особливо, якщо ви не можете зустрітися зі своїми друзями і родичами особисто.

привітання з Трійцею
Привітання зі Святою Трійцею
Привітання зі Святою Трійцею 2020

У свято Трійці бажаю
Багато радості, добра,
Море сонця нехай подарує
Ця літня пора.
Думати тільки про хороше,
Добрі справи творити.
У день дощовий і погожий
Богу за все дякувати.
Світлий ангел поглядом ніжним
Шлях твій буде опромінювати,
Добротою своєю безмежною
Від біди оберігати.

***

З Трійцею вас святою!
Нехай у домі вашому панує любов і спокій.
Щоб зберігали вас святі,
Щоб цінували вас рідні.

***

Дні летять і назад не повернуться,
Хай буде навіки з тобою,
Пресвята Трійця одвічна:
Бог-батько, Син його, Дух святий.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев