Сезон кліщів: що робити і куди звертатися, якщо вас укусив кліщ, чим небезпечні укуси кліщів і як вберегтися від них

news
З настанням тепла, багато українців почали виходити на природу. При цьому в цей час існує небезпека того, що вас може вкусити кліщ. Піки активності цих небезпечних комах щороку припадають на квітень-травень та серпень-вересень. Ці невеликі створіння можуть переносити збудників як вірусних, так і бактеріальних захворювань. І найстрашніше – це, якщо він є переносником хвороби Лайма.
Як захиститись від укусів кліщів під час прогулянки у парку чи пікніку у лісі і що робити, якщо виявили кліща на шкірі, інформує МОЗ.

Як вберегтися від кліщів:

1. Подбайте про відповідний одяг

Обов’язково одягніть кепку, панамку, косинку тощо. Бажано одягати світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – так легше буде помітити кліщів і зменшить ризик укусів кліщів.

2. Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям.

3. Місце для привалів на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

4. При поверненні додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його.

Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів.

5. Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).

6. Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його також слід оглянути на наявність кліщів.

7. Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів. Використовуйте їх перед прогулянкою. Зверніть увагу на тривалість дії засобу. При необхідності – скористайтеся повторно, якщо мине час дії, як вказано в інструкції.

Як виявити укус кліща:

Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин, в цей час виділяючи анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним. Лише згодом, як правило, через кілька годин виникає відчуття болю або дискомфорт на місці укусу.

Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах. Також кусають і можуть бути небезпечними навіть маленькі кліщі – майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща).

Кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі. Вони можуть потрапити на на ваше тіло й через деякий час, після відвідування зеленої зони, якщо залишились на одязі чи речах. Кліщі можуть потрапити до житла із букетами квітів, собаками або іншими тваринами.
Обережно, кліщ: енцефаліт, бореліоз та як цього уникнути | Українська  правда _Життя
Якщо Ви виявили кліща на шкірі:
1. Негайно зверніться до найближчого травмпункту.

У кожному регіоні цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження.

Якщо це неможливо, постарайтесь видалити його самостійно: повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри людини.

2. Після видалення кліща змастіть ранку антисептичним розчином. Якщо залишилася частина кліща, його видаляють стерильною голкою.

Видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд та щільно закрити кришку. За направленнями лікаря у лабораторній мережі проводяться лабораторні дослідження кліщів на наявність збудників бореліозу.

3. Ретельно вимийте руки з милом.

4. Протягом двох тижнів щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – зверніться до лікаря.

Про те, як не підчепити хворобу Лайма та що робити при виявленні укусу кліща, розповіла лікар-інфекціоніст Світлана Куніцина на своїй сторінці в Facebook.

Вона радить після того, як ви були на природі уважно оглянути свою шкіру і шкіру своєї дитини.

Якщо ви виявили кліща, то бажано якнайшвидше витягти його. Чим довше він буде смоктати кров, тим більше ймовірність, що цей кліщ, якщо він носій якоїсь хвороби, заразить людину.

Дуже важливо ні в якому разі не можна розчавлювати кліща, бо тоді збудник з розчавленого тільця (якщо він у нього є) потрапить в ранку і людина заразиться. Не можна взяти і просто сколупнути комаху, яка присмокталась. Тоді в шкірі залишається його головка. І взагалі дуже важливо витягти кліща цілком.

Добре, якщо під рукою у вас є антисептик (спирт, горілка, йод та інші). Їм необхідно обробити місце укусу (коло діаметром 1 см, разом з кліщем).

Як витягнути кліща самостійно

  • Варіант №1. Візьміть соняшникову олію і помастіть хвостик кліща, який стирчить назовні. Пройде деякий час і кліщ, враховуючи, що дихальні шляхи у нього розташовані у хвостовій частині, сам вилізе назовні. Або просто його буде легше обережно викрутити.
  • Варіант №2. Змастіть кліща гасом, і він сам відпаде від вас, якщо ні, то як мінімум витягати його буде легше. Приблизний час самостійної вилазки кліща – 10-15 хв.
  • Варіант №3. Візьміть воскову свічку, підпаліть її і капайте воском на кліща. Він потрапить в такий восковий вакуум, йому також буде нічим дихати і тоді він повністю буде ваш.
  • Варіант №4. Візьміть звичайні щипці, наприклад, для брів або пінцет і акуратненько викручуйте його за або проти годинникової стрілки.
  • Варіант №5. Візьміть міцну нитку, зробіть на ній петлю і, накинувши її на кліща, стягніть її якомога ближче до хоботка. Потім починайте обережно рухати кінцями мотузки вправо-вліво. Різкі рухи недопустимі – черевце кліща може відірватися, залишивши в шкірі голову. Як правило, через 2-3 хвилини таких “тортур” кліщ відпадає.
  • Є інші способи вилучення кліща, аж до видалення його шприцом шляхом створення вакууму.

Увага, кліщі! | СімМед

Як не захворіти на хворобу Лайма

Чи є кліщ, який вас вкусив переносником хвороби, можуть дати відповіді відповідні фахівці – ентомолог і вірусолог.

Після вилучення кліща, його необхідно покласти в місткість і щільно закрити кришкою, віднести на дослідження до ентомолога. Але в реальності не всі будуть звертатися до фахівця. Тому існує профілактика розвитку хвороби Лайма після події зараження.

Треба в перші 72 години від укусу кліщем випити 200мг (2 таблетки по 100мг) доксицикліну. Одноразово. Але це тільки для дорослих. У дітей застосовується інший антибіотик і іншим курсом. Тут необхідно звернутися до лікаря.

Якщо час упущений, ризик розвитку хвороби Лайма зберігається. Тоді рекомендується провести лабораторне дослідження. Не раніше двох тижнів від моменту укусу потрібно здати кров на визначення титру антитіл до боррелії. І якщо ці антитіла виявлені, людина вже заражена, і хвороба проявиться.

1 Комментарий