28 жовтня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

28 жовтня 2020 світ відзначає Міжнародний день анімації і Всесвітній день дзюдо.

28 жовтня у більш ніж 30 країнах світу відзначають День бабусь і дідусів. Це свято вперше почали відзначати у 2009 році. Його заснувало Квіткове бюро Голландії. Прогнозували, що онуки будуть вітати рідних і дарувати їм квіти, які символізують зв’язок поколінь. Так з’явилося добре сімейне свято, яке дуже сподобався людям і швидко поширилося по всьому світу – від Європи до США, зокрема і в Україні.

Дудл, день бабусь і дідусів, 28 жовтня 2020, Google

У США – День першого реагування, День іммігрантів, День шоколаду, в Австралії – День захисту дітей, у Венесуелі – День інженера, у Греції і на Кіпрі – День «Охи», в Індонезії – День клятви молоді, у Бразилії – День державних службовців.

28 жовтня – День визволення України від фашистських загарбників. Вперше це свято почали відзначати у 2009 році згідно з указом на той час президента Віктора Ющенка. У документі вказується, що дата введена «з метою всенародного святкування визволення України від фашистських загарбників, а також вшанування героїчного подвигу і жертовності українського народу під час Другої світової війни».

У церкві 28 жовтня вшановували пам’ять святого Евфімія (Юхима), який жив приблизно в IX столітті на території Палестини. При народженні отримав ім’я Микита і з’явився на світ у родині християн.

Микита рано одружився, але у віці 18 років вирішив присвятити себе Богу, прийнявши постриг у монастирі на горі Олімп. Через деякий час отримав ім’я Евфімій після постригу, відправився в Афон, де жив там разом з відлюдником Йосипом. Згодом звістка про його сподвижництво стала поширюватися все більше. До Юхима згодом стали приходити паломники. Після того, як помер Йосип, Юхим заснував невелику чернечу громаду біля Салоників.

28 жовтня - Юхима Благочестивого. Єфимія Нового Солунського

28 жовтня належало займатися обробкою льону. А ось шити і прати було не варто – це обіцяло нещастя. У народі говорили, що 28 жовтня разом із зимою також активізується і нечиста сила. Так, наприклад, мара може сісти за прядку і зіпсувати роботу. Якщо це відбудеться, слід було осяяти нечисть хресним знаменням і помолитися Юхиму. Селяни пам’ятали про це і не зупиняли своєї роботи: готували пряжу, льон, прибирали останні вулики в бджоляник і т.д. Мари-потвори, згідно з повір’ями, були душами померлих або викрадених нечистю дітей. Вони не виходять на вулицю, оскільки бояться, що їх віднесе вітром. Мара може виглядати як старенька чи жінка маленького зросту. Селяни вважали, що якщо мару зловити і вистригти у неї на голові хрест, то вона знову стане людиною. Але навіть у цьому випадку людина буде або негарною, або недоумкуватою.

Наречені перед весіллям зазвичай пряли нитку, що гарантувало захист від злих сил. Вважалося, що нитка, спрядена 28 жовтня, є прекрасним засобом від різних недуг.

Народні прикмети на 28 жовтня

  • Якщо людина народилася 28 жовтня, то талісманом є камінь амазонит. Такі люди зазвичай повні енергії і мають відмінні організаторські здібності.
  • Увечері навколо місяця спостерігаються кола великого розміру, але саме небо залишається чистим – зовсім скоро вдарять морози. Червонуваті і розпливчасті кола, за прикметами, віщують сніг і вітер
  • З’явилися комарі 28 жовтня – зима буде теплою
  • Видно хмара над сонцем, що сходить – прикмета, що в найближчі дні буде негода.

Цього дня вшановується пам’ять преподобного Євфимія Нового, Солунського. Наші пращури помітили, з якого числа у жовтні піде сніг, з того числа весна відкриється у квітні. І ще приказували: “Єфимій холодом коріння трав й дерев із землею смикає, всяку комаху в тьмяній траві укриває, сон навіває”. “Як зачнеться на Єфимку моква, то аж до морозів”.

Що не можна робити 28 жовтня

  • Не варто сьогодні здійснювати дорогі покупки.
  • Не можна сердитися.
  • Забороняється виходити з дому після заходу сонця.

Іменини сьогодні святкують : Афанасій, Денис, Дмитро, Юхим, Іван, Лук’ян, Семен, Ян.Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела! 

Актуально: Іменинники у жовтні: календар імен тих, кого слід привітати з Днем ангела у жовтні

 

День визволення України від фашистських загарбників — свято, яке відзначається в Україні щорічно 28 жовтня, в день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України.

Історія свята

В ході Німецько-радянської війни (1941—1945) саме на території України відбулися ключові битви за визволення Європи від нацизму. У ході вигнання нацистських окупантів з України силами чотирьох Українських фронтів, які налічували понад 2,3 млн осіб, протягом січня 1943 — жовтня 1944 було проведено низку наступальних операцій.[1]

Завершилося вигнання нацистських окупантів з України повним витісненням угорських та німецьких військ із найзахіднішого регіону теперішньої України — Закарпаття, яке відбулося в результаті здійснення радянськими з’єднаннями Четвертого та Першого Українських фронтів Східно-Карпатської наступальної операції[2]. 27 жовтня 1944 року було звільнено Ужгород, 28 жовтня радянські війська вийшли на сучасний кордон України.

Свято встановлене відповідно до Указу Президента України Віктора Ющенка від 20 жовтня 2009 року «…з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності Українського народу у Другій світовій війні…».

Інститут національної пам’яті рекомендував замінити термін «визволення від фашистських загарбників» на «вигнання нацистських окупантів», зазначаючи, що після 28 жовтня 1944 року Україна не стала цілком вільною державою, а опинилася під радянським пануванням, що супроводжувалося, зокрема, масовими репресіями.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев