11 лютого: яке сьогодні свято?

news

11 лютого 2020 православні вшановують пам’ять святого Лаврентія. Будучи однією з жертв гонінь за віру, учинених імператором Валеріаном, Лаврентій навіть перед неминучою карою, у в’язниці, не падав духом, зробивши християнами багатьох інших в’язнів і чудесним чином зцілюючи хворих. У народі цей день вважався дуже несприятливим.

Наші предки вірили, що 11 лютого по землі ходять посіпаки Диявола. Тому при настанні сутінків люди не виходили з дому, а з самого ранку йшли в церкву і молилися Святому Лаврентію про спасіння душі. Також православні просили всевишнього про лікування хвороб очей, про позбавлення від різної хвороби.

11 лютого українці раніше святкували Великий Велесів день, який за теперішнім календарем припадає на 24 лютого. Проте, з прийняттям християнства, змін зазнало і значення свята: його почали називати Днем святого Власа (одне з імен Велеса). За легендою, був такий християнський мученик, якого вважали заступником звірів.

Це свято має далеке дохристиянське коріння і стосується воно одного з найдавніших та найбільш шанованих богів на території України. Великий ідол Велесу раніше стояв у центрі Києва, на Подолі. Проте, з прийняттям християнства — ідола знесли.

Попри це, легенди та згадки про Велеса все ж збереглися й до нашого часу. Він завжди був унікальним божеством та вирізнявся поміж інших, адже, його сила проявляється у всіх трьох світах: Яві, Наві та Праві. Якщо інші божества ділилися на «світлих» та «темних», то у Велеса були властивості обох сторін. Також, він мав змогу переходити між нашим світом і потойбічним.

У Яві він посідає місце Заступника худоби та Живої природи. У Праві він Бог Вищої Мудрості та Заступник Волхвів, а у Наві — Підземний та Підводний Владика, Володар Підземного Царства.

Головні прикмети цього дня:

  • Якщо дим стелиться коромислом – скоро прийде тепла погода
  • Червона луна – буде сильний вітер.
  • Якщо на 11 лютого випадає молодик, то погода у цей день визначить погоду на весь місяць березень.
  • Повний місяць – по погоді можна судити про те, якою буде погода у другій половині березня.
  • У день Лаврентія ліс гуде і шумить – скоро настане відлига.

11 лютого день ангела святкують: Герасим, Дмитро, Іван, Ігнатій, Костянтин, Лаврентій, Леонтій, Лука, Роман, Федір, Яків.

0 Комментариев