За знущання над тваринами введуть штрафи і тюремні терміни

news

Нещодавно Верховна Рада ухвалила в першому читанні  законопроект  №2351 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо імплементації положень деяких міжнародних угод і директив ЄС у сфері охорони тваринного і рослинного світу)”. Цей документ спрямований на захист тварин і серйозно посилює покарання за жорстоке поводження з ними.

Як передає Народна Правда, про те, яких законодавчих змін очікувати в сфері захисту тварин і що потрібно знати українцям, розповідає сайт “Сьогодні”.

В Україні заборонять жебрацтво з тваринами, вигулювати собак можна буде тільки на повідках, люди, які пропонують сфотографуватися з голубами чи мавпочками, мають зникнути з вулиць, а кримінальна відповідальність за жорстоке поводження з тваринами настане вже з 14 років.

Що прописано в законопроекті

Відповідно до закону, за побої і знущання над тваринами був передбачений штраф в розмірі від 3400 до 5100 грн, а за вбивство погрожував тюремний термін до шести місяців. На жаль, в українських реаліях цей документ діє слабо, а безліч білих плям у законодавстві не дають залучати до відповідальності численних порушників закону.

У новому законопроекті прописано понад 60 змін, розповімо про головні з них:

 • забороняється винищення з метою регулювання чисельності безпритульних тварин, заборонено бити, вбивати, отруювати або калічити бездомних і домашніх тварин;
 • вигулювати собак потрібно тільки на повідках, в намордниках і в нашийниках з ідентифікаційними позначками;
 • забороняється жебракувати з безпритульними, свійськими та дикими тваринами;
 • виключається можливість регулювати чисельність тварин за допомогою евтаназії, залишиться тільки стерилізація;
 • забороняється примушувати одних тварин нападати на інших, в тому числі і при тестуванні тварин;
 • забороняється використання тварин як мішені в тирі або для тренувань зі стрільби;
 • забороняється дарувати домашніх тварин в якості призів, нагород чи премій;
 • забороняється замуровувати тварин в підвалах будинків;
 • забороняється надавати фотопослуги з дикими тваринами, крім зоопарків, цирків і дельфінаріїв;
 • забороняється пропаганда жорстокого поводження з тваринами;
 • забороняється залишати тварин в салоні автомобілів, якщо на вулиці температура вище 20 градусів тепла і нижче 5 градусів морозу;
 • адміністративна відповідальність за жорстоке і безвідповідальне ставлення до тварин настає з 16 років, а кримінальна з 14 років;
 • тварину, з якою жорстоко поводилися, зможуть конфіскувати;
 • вводиться обов’язкове проведення експертизи для встановлення причини смерті тварини;
 • що стосується використання тварин у сільському господарстві, то вони повинні жити в нормальних приміщеннях з гарним освітленням і циркуляцією повітря, крім цього забороняється утримувати тварин в тих же приміщеннях, де їх забивають, або там, де знаходяться туші забитих тварин;
 • забороняється проводити забій тварин до втрати ними свідомості, а також вводиться заборона на патрання, обпалення, зняття шкіри, копчення і відділення частин у тварин до того, як у них не припиниться серцебиття;
 • при проведенні таврування, біркування і кастрації обов’язково повинно застосовуватися знеболювання.

Штрафи за жорстоке поводження з тваринами залишаються такими ж – від 3400 до 5100 грн. але додаються нові правопорушення, за які теж передбачається штраф. Так, наприклад, за вигул собаки без повідка і намордника загрожує попередження або ж штраф у розмірі від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 грн).

За законопроектом, буде заборонена і пропаганда жорстокого поводження з тваринами – такі дії каратимуться штрафом у розмірі від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-5100 грн) і обмеженням волі на строк до 5 років з конфіскацією та знищенням всіх зображень, творів, кіно- та відеопродукції.

Що кажуть зоозахисники

Законопроектом вноситься 60 правок до 11 законодавчих актів. Зоозахисники та народні депутати говорять про те, що зараз закони України не відповідають європейським нормам і тому потребують удосконалення.

Директор ГО “Чотири лапи Україна” Олександра Лісчішіна зазначає, що в нашій країні дуже багато безпритульних тварин, але масштабна стерилізація допоможе врегулювати їх кількість. Так, її організація працює в Україні з 2012 року і вже стерилізувала понад 25 тис. тварин по всій країні.

“Український досвід говорить про те, що суворість законодавчих норм не завжди призводить до їх виконання. Але посилення відповідальності за знущання над тваринами – це сигнал про те, що Україна рухається до розвитку цивілізованого суспільства”, – додає Лісчішіна.

За словами представника громадської організації “Відкриті клітини України” Світлани Руденко, величезним кроком вперед стало те, що в законопроекті передбачені норми, що захищають тварин в сільському господарстві.

“Мені дуже приємно, що нарешті ж законодавчі зміни почали стосуватися найбеззахисніших і безправних – сільськогосподарських тварин”, – каже Руденко.

Вона додає, що таких тварин часто вбивають найболючішим чином, а багатьох каструють без будь-якого знеболення. Саме тому в документі прописані норми, які припинять ці знущання.

Ще один важливий аспект – це контрабанда тварин і браконьєрство. Так, за даними Держспоживслужби, з 2014 по 2017 рр. до арабських країн (ОАЕ, Кувейт, Саудівська Аравія, Лівія тощо) були вивезені 179,9 тис. дрібних декоративних птахів, а саме снігурів, синиць, щиглів, чижів тощо.

“За чотири роки було вивезено близько 200 тис. наших птахів. І вся справа в тому, що ці птахи – контрабандні”, – пояснює Володимир Борейко, директор Київського еколого-культурного центру.

Офіційно у всіх цих птахів нібито є ветеринарні паспорти, на справді ж вони занесені до Бернської конвенції (міжнародна угода про охорону дикої фауни і флори і природних довкіль існування в Європі – Ред.) І вивозити їх не можна.

“У кримінальному кодексі немає статті, за якою цих контрабандистів можна було б притягнути. Є стаття тільки в адміністративному кодексі, і там штраф – 200 грн. А що таке 200 грн, якщо один птах коштує мінімум 100 доларів”, – пояснює Борейко і додає, що, наприклад, тільки самка сапсана коштує близько одного мільйона доларів.

Експерти сподіваються, що ухвалення нового законопроекту допоможе виправити цю ситуацію і ввести в українське законодавство покарання для контрабандистів. Борейко додає, що ухвалити законопроект у другому читанні Рада орієнтовно зможе вже у травні.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев