Які пам’ятники з’явилися в Криму за роки анексії

news

Напередодні новорічних свят в анексованому Росією Криму відкрили пам’ятник “народним ополченцям”. Монумент став одним із багатьох меморіальних знаків, які з’явилися на півострові за ініціативою місцевої російської влади за останні два роки.

Чимало з цих пам’ятників присвячені подіям так званої “кримської весни”. Атрибутами багатьох з них стали георгіївські стрічки та російські триколори, — пише ВВС Україна.

1. Пам’ятник “зеленим чоловічкам” відкрили у червні 2016 року біля кримського парламенту – однієї з кількох державних будівель, захоплених російськими військовими у лютому 2014 року. За повідомленнями російських ЗМІ, монумент виготовили на добровільні пожертви.

Пам'ятник

2. Пам’ятний знак “ополченцям усіх часів” відкрили наприкінці грудня 2016 року перед будівлею кримського уряду в Сімферополі. Пам’ятник являє собою монумент з колоною та хрестом народного ополчення. Як проголошує напис на пам’ятнику, він присвячений учасникам битви на Чудському озері, ополченцям часів “Смутного времени”, а також добровольцям, що брали участь у війні 1812 року, обороні Криму та Севастополя, Першій світовій війні, Великій вітчизняній війні та “кримській весні”.

Пам'ятний знак
Пам'ятний знак

3. У лютому 2015 року неподалік Лівадійського палацу відкрили монумент головним учасникам Ялтинської конференції – Йосипу Сталіну, Франкліну Рузвельту та Вінстону Черчіллю. Ідея встановити пам’ятник вперше пролунала напередодні 60-ї річниці конференції у 2005 році, але тоді проти виступили місцеві українські та кримськотатарські організації. Чимало невдоволених було і зараз – на їхню думку, встановлювати пам’ятник Сталіну в Криму – “блюзнірство”, адже саме він віддавав наказ про депортацію кримських татар у 1944 році.

Монумент головним учасникам Ялтинської конференції - Йосипу Сталіну, Франкліну Рузвельту та Вінстону Черчіллю в Криму

4. Пам’ятник Катерині II з’явився у сквері в центрі Сімферополя у серпні 2016 року. Десятиметрова композиція, окрім статуї самої імператриці, зображує фігури близьких до неї державних діячів: Василя Долгорукова-Кримського, Григорія Потьомкіна, Олександра Суворова та Якова Булгакова. Місцеві проросійські лідери назвали відкриття монументу проявом історичної справедливості та провели паралелі між приєднанням Криму до Російської імперії у часи Катерини та анексією півострова у 2014 році. Закладний камінь для майбутнього пам’ятника з’явився на цьому місці ще у 2007 році, тоді це викликало протести кримськотатарських активістів. Вони вважали недоречним встановлення пам’ятнику імператриці, зокрема через її роль у знищенні Кримського ханства.

Пам'ятник Катерині II у сквері в центрі Сімферополя

5. Бюст князя Григорія Потьомкіна встановили на вулиці Горького у центрі Сімферополя 16 березня 2016 року – у другу річницю невизнаного світовою спільнотою референдуму про приєднання Криму до Росії. У 1780-х роках саме князь Потьомкін-Таврійський зіграв ключову роль у приєднанні півострова до Російської імперії. Поряд з монументом розташований пам’ятний знак з написом “Наш дім – Росія”.

Бюст князя Григорія Потьомкіна у центрі Сімферополя
Пам'ятний знак з написом

6. Арт-об’єкт присвячений кримському “блекауту” встановили у сквері неподалік Ялтинської набережної у червні 2016 року. Імпровізований пам’ятник нагадує про відключення світла на півострові після припинення поставок електроенергії з материкової України. Інсталяція представляє дві великі лампочки, що підсвічуються у темряві.

Арт-об'єкт присвячений кримському

Автор статті: Наталя Хвесик

0 Комментариев