Як орендувати квартиру в Тернополі і не бути ошуканим
Якщо людина з Тернополя не забезпечена житлом, або купити немає змоги, а брати іпотечний кредит ризиковано, то їй доводиться його орендувати. На даний час тернопільских сімей, які живуть в найманих домівках у місті близько 17 000. Відомо безліч випадків шахрайства, а останнім часом їх дедалі більше, як з боку тих, хто здає, так і тих, хто орендує житло. Іноді навіть самі ріелтори намагаються ошукати клієнта. Що ж робити, щоб не потрапити у таку халепу?
Як і де шукати квартиру?
У різних районах Тернополя вартість орендованого житла може значно коливатися. Ціна за оренду приміщення в центрі буде значно більшою, ніж в пригородних мікрорайонах. На сьогоднішній день найбільше шукають житло в мережі Інтернет, де існують спеціальні сайти та портали з оголошеннями на тему “оренда квартир Тернопіль”. Подібних пропозицій багато, але треба враховувати, що майже 70% таких оголошень залишають посередники, тобто ріелтори.
Вони майже 50% додають до вартості житла, яку забажав отримати власник, а потім залишають їх собі. Тому, якщо сподобалось помешкання, знайдене за подібним оголошенням, вимагайте, щоб при показі квартири чи будинку був присутній, крім ріелтора, власник житла. Тільки після цього можна оформляти договір оренди на оговорений термін. Але перед цим, ріелтор обов’язково повинен перевірити — хто є власником житла.
Поради для пошуку житла в оренду
Щоб не спіткали різні неприємні сюрпризи, слід прислухатися до таких порад:
- платити за оренду тільки після укладання договору. Якщо вимагають частину грошей до його оформлення — будьте обережні, можливо це шахрайство;
- потрібно перевірити право власності на квартиру людини, яка здає житло;
- вибираючи квартиру чи будинок для найму, зверніть увагу, чи не занижена її вартість. Це свідчить про те, що може бути незручне розташування житла (далеко від зупинок транспорту, торгових центрів та інше), або помешкання непридатне для зручного проживання. Ці питання вирішуються до укладання договору оренди.
Залог безпечного користування житлом — договір оренди
Це основний документ, який гарантує права та обов’язки як орендаря, так і того, хто помешкання здає в оренду. У разі відсутності такого договору, неможливо довести свої права. Договір укладається письмово та має містити такі відомості:
- назва орендованого житла та його адреса;
- паспортні дані обох сторін;
- документ, який підтверджує право власності;
- термін дії, спосіб та строки оплати оренди;
- дата закінчення договору;
- перелік, мешканців на цій площі осіб;
- підписи.
На час укладання договору людина, яка здає житло повинна мати при собі паспорт, ідентифікаційний код та документ, який засвідчує, що вона є власником помешкання. Треба взяти до уваги, що якщо житло здається на термін до 3 років, договір можна не завіряти у нотаріуса.
Це стандартні умови договору, але не зайвим буде прописати такі умови, як відповідальність за оплату комунальних послуг, здійснення ремонтних робіт, утримання домашніх тварин. Це допоможе уникнути непорозумінь.
Автор статті: Сергій Шагоферов