Викрав кросівки та усвідомив наслідки протиправних дій: історія відновного правосуддя на Волині

news

Як відомо, кожен вчинок людини має певні наслідки. Дорослі, маючи життєвий досвід, знання та розуміння ситуацій, свідомо підходять до своїх вчинків. Однак підлітки у житті часто керуються тимчасовими емоціями та миттєвими бажаннями, які можуть вплинути на їх життя далеко не в кращу сторону. Участь у проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» дає шанс неповнолітнім змінити та виправити себе, усвідомити наслідки протиправних дій та впевнено дивитись у світле майбутнє.

Так трапилося з неповнолітнім волинянином Антоном. Хлопець приїхав з сусіднього міста до знайомих. Прогулюючись містом, зайшов у магазин, де побачив кросівки, які йому дуже сподобались. Під впливом миттєвого бажання, переконавшись, що за ним ніхто не стежить, підліток поцупив їх.

Звичайно, особу хлопця швидко встановили. Як з`ясувалося, він з благополучної родини, забезпечений усім необхідним.

Під час зустрічей з адвокатом-посередником Людмилою Герасимчук, котрій Регіональним центром з надання БВПД у Волинській області було видано доручення для проведення медіації (посередництва), Антон спочатку навіть не зміг пояснити свого вчинку. Однак спілкуючись з хлопцем, стало зрозуміло, що його батьки, маючи успішний бізнес, не приділяли йому належної уваги. В той же час, хлопець намагався довести їм свою значимість як члена їх сім’ї. Він працював, отримував самостійний дохід, навчається у ліцеї. Мабуть, через брак батьківського тепла та розуміння, своєрідний підлітковий бунт призвів підлітка на лаву підсудних.

Юнак висловлював щирий жаль з приводу того, що сталося. Усвідомивши наслідки своїх дій, зрозумів, що таким чином він може остаточно втратити довіру рідних, а його майбутнє під загрозою, адже може отримати реальне покарання за вчинений необдуманий крок.

Під час досудового розслідування прокурор повідомив Антону про можливість взяти участь у проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». І він, і потерпілий у справі дали згоду на участь у ньому.

Відновне правосуддя передбачає сукупність ряду факторів. Зокрема, учать у програмі може взяти лише неповнолітній, який вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин. У справі є потерпіла сторона – фізична особа, якій завдано фізичну, майнову або моральну шкоду або юридична особа, якій завдано майнову шкоду. При цьому неповнолітній визнає факт вчинення ним кримінального правопорушення і дає згоду, як і потерпілий, на участь у програмі.

Усі ці умови були дотримані. У результаті зустрічей потерпіла сторона та підозрюваний примирилися, неповнолітній відшкодував задану шкоду потерпілій та розкаявся у вчиненому, принісши їй щирі вибачення. Таким чином, суд постановив звільнити Антона від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження – закрити.

Відтак, відновне правосуддя принесло користь як його учасникам, так і суспільству: потерпілий отримав відшкодування шкоди, щирі вибачення від неповнолітнього правопорушника, останній усвідомив протиправний характер своєї поведінки, а суспільство отримало людину, яка навряд чи будь-коли захоче потрапити в аналогічну ситуацію.

Із ухвалою суду про звільнення підлітка від покарання можна ознайомитись за номером справи 165/3032/21 у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев