Волинські лісівники роблять усе, щоб не допустити пожежі

news

Лісова пожежа – страшна стихія, проти якої людина часто безсила. А втім майже завжди виникає вона з вини людини: необережне поводження з вогнем, непогашене багаття, необачно кинутий сірник чи недопалок у суху траву… Наслідки та втрати від пожежі у лісі – жахливі. І для екосистеми, і для місцевого населення, і для лісового господарства.

Повідомляє прес-служба ДП «Любомльське ЛГ».

Лісівники, перш за все, закликають усіх жителів, хто буває у лісі в ці спекотні літні дні, відпочиває чи вийшов по гриби-ягоди, дотримуватись Правил пожежної безпеки. Попри те, у пожежонебезпечний період особливо лісова охорона завжди на варті, щоб не допустити вогненного лиха.

«Це вражаюча картина, коли горить ліс, а як його шкода, – пригадує пожежу досвідчений лісівник. – Вогонь тоді миттєво докотився до стіни лісу від підпалу сухої трави якимось горе-господарем. А там швидко зайнялась лісова підстилка. Молоді сосни спалахували, як сірники. Полум’я гаряче дихає, дим клубочиться, виїдає очі, важко дихати, а ще й мусиш швидко працювати, гасити. Ми засипали смуги вогню піском, збивали гілками. Приїхали до нас на підмогу, якось за годину-другу справились. Добре, що верховий вогонь не пішов у глиб лісу, а тоді вже нам би не під силу загасити, та й у лісі тоді лишатись страшно небезпечно…»

Боротьба з лісовими пожежами вимагає неймовірних витрат коштів і ресурсів. Щоб знизити ризик їх виникнення, розробляються комплекси профілактичних заходів. Одні спрямовані на недопущення спалахів, інші – на боротьбу з вогнем і його нерозповсюдження на великі території.

Ми зробили невеличку екскурсію-огляд, які заходи вживають у лісі для попередження пожежі та на скільки готові лісівники, щоб її приборкати.

Найперше – лісовою дорогою проїжджаємо через шлагбаум. «Шлагбауми встановлюються для того, щоб контролювати і у  високий клас пожежної небезпеки не допускати заїзду транспорту у лісові масиви. Слідкуємо за ними, якщо треба – поновлюємо».

Тут же показує лісівник і один із обов’язкових протипожежних заходів – мінералізовані смуги. «Наявність мінсмуг затверджена у Правилах пожежної безпеки в лісах України. Відіграють вони далеко не останню роль в охороні від пожеж та мають бути правильно облаштовані. Це штучно створений протипожежний бар’єр. Як правило, робляться вони механізованим способом: проводиться оранка ґрунту  трактором на певну ширину. Мінеральний шар ґрунту оголюється, а дерен, трава, хвоя, листя та інші матеріали, здатні горіти, в процесі цього присипаються землею. Така зорана смуга перешкоджає поширенню низової пожежі на інші ділянки лісового масиву. Смуги створюємо нові і робимо догляди за минулорічними. Нині у лісництві їх протяжність понад 70 кілометрів».

Влітку у лісі особливо багато людей. Хто – назбирати лісових дарів, хто – на відпочинок. Не лише місцевих, а й із сусідніх районів заїжджають. Саме тому, як пояснює Олександр Куць, майстри лісу – кожен у своєму обході – ведуть спеціальний журнал обліку відвідувачів, щоб у разі чого знати, хто був і що вчинив. А заразом і спілкуються із людьми та проводять профілактичні бесіди.

Рекреаційні пункти – саме те, що треба для пікніку. У цьому не лише зручність для відпочиваючих, а й з метою пожежної безпеки. Тут є спеціально відведені місця для розкладання вогнищ, а лісник знає, де буде скупчення людей. Особливо у вихідні та святкові дні майстри лісу завжди тримають на контролі такі куточки відпочинку.

Як у місцях відпочинку, так і обабіч доріг натрапляємо на аншлаги з наглядною агітацією на протипожежну тематику, а також – із правилами поведінки у лісі.

«На сьогодні складено 4 протоколи за статтею 77 КУпАП України, – розповідає інженер з ОЗЛ Андрій Глух. – Спіймали порушників на розведенні багаття у недозволених місцях. Докладаємо максимум зусиль, щоб не допустити пожежі. На що витрачаються і чималі кошти, і об’ємні роботи. Так, по ДП «Любомльське ЛГ» створено 110 кілометрів мінсмуг та 360 кілометрів – доглядів за ними, встановлено 71 шлагбаумів для перекриття доріг, понад 20 штук аншлагів, є 52 малих рекреаційних пункти та два великих. Є пожежний автомобіль, дві пожежо-спостережні вежі, у лісництвах та в конторі – необхідний пожежний інвентар. Щодня посилено чергують працівники лісової охорони. Основне прохання до людей: дотримуймось усі правил пожежної безпеки і шануймо ліс разом».

0 Комментариев