Відсьогодні Нацбанк перейшов до керованої гнучкості обмінного курсу: на які зміни очікувати?

news

НБУ з 3 жовтня 2023 року переходить до керованої гнучкості обмінного курсу.

Що зміниться для українців?

Зміни стосуються насамперед роботи міжбанківського валютного ринку, де продає та купує валюту бізнес. 

Натомість правила встановлення готівкового карткового курсу залишаться без змін. Саме у цих сегментах ринку купує та продає валюту населення.

Нагадуємо, що вже майже півтора року курс на готівковому ринку та карткові курси банків не є фіксованими. За цей час вони як зростали, так і знижувалися. 

Що означає керована гнучкість курсу?

За керованої гнучкості НБУ компенсуватиме структурну різницю між попитом та пропозицією валюти. Завдяки цьому курс зможе рухатися в обидва боки: як зростати, так і знижуватися. 

До того ж НБУ суттєво обмежуватиме рухи курсу, не допускаючи як значного послаблення гривні, так і суттєвого зміцнення.

Національний банк має значний обсяг міжнародних резервів – близько 40 млрд дол. США на 1 вересня. Це посилює нашу спроможність зберігати курсову стійкість.

Чим керована гнучкість курсу відрізняється від вільного плавання, яке було до 24.02.2022?

Які валютні обмеження НБУ може пом’якшити до кінця року? Чи буде НБУ посилювати нагляд за банками та небанківськими установами, щоб уникнути спекуляцій? 

Про все це розповіли Голова НБУ Андрій Пишний та його заступники Сергій Ніколайчук і Юрій Гелетій під час пресбрифінгу з курсової політики.  

Отже:

Керована гнучкість курсу VS плаваючий курс. Чому НБУ обрав гнучкість? 

НБУ усвідомлює, що на валютному ринку постійно є значний чистий попит на валюту через наслідки війни для української економіки. Тому про відпускання курсу у вільне плавання навіть не йшлося, адже це призвело б до постійного послаблення гривні. 

Натомість за керованої гнучкості курсу НБУ покриватиме цю структурну компоненту чистого попиту на валюту і в такий спосіб забезпечить можливість курсу рухатися як в один, так і в інший бік. До того ж будь-які коливання курсу суттєво обмежуватимуться.  

 “Перед ухваленням цього рішення НБУ провів ґрунтовні опрацювання та консультації, вивчив міжнародний досвід. Параметри нашої присутності на валютному ринку глибоко пропрацьовано в деталях. Мета і пріоритет – зберегти курсову стійкість як одну із важливих компонентів цінової стабільності”, – сказав Андрій Пишний.

Він також додав, що контрольований перехід до керованої гнучкості курсу став можливим завдяки макрофінансовій стабільності. Її вдалося досягти з огляду на зусилля українського бізнесу, правильне врядування та підтримку з боку міжнародних партнерів.  

Читайте також: ДТП у Луцькому районі: неповнолітній мотоцикліст загинув на місці, а пасажирка двоколісного госпіталізована

Які валютні обмеження може пом’якшити НБУ?

НБУ працюватиме над завершенням реалізації першого етапу пом’якшення обмежень, який, зокрема, передбачає сприяння новим інвестиціям та мінімізацію різниці між готівковим та офіційним курсом. 

 “Далі ми будемо аналізувати ситуацію на ринку, а нашим безумовним пріоритетом буде перехід до реалізації другого етапу лібералізації. Ми активно комунікуємо з бізнесом та розуміємо його потреби. Ми також розуміємо потреби держави в частині відновлення економіки та залучення інвестицій“, – сказав Юрій Гелетій.

Чи буде посилено нагляд за фінансовими установами, щоб уникнути спекуляцій на ринку?

Ми провели багато щирих і конструктивних розмов з ринком, з усіма його сегментами. Наразі я оптимістично налаштований щодо того, як ринок сприйме наше рішення. І я бачу дуже відповідальне ставлення в колег з банківського сектору, а також небанківських установ. 

Якщо будуть виявлені випадки неринкової чи маніпулятивної поведінки, порушення наглядових вимог чи фінансового моніторингу, Національний банк застосовуватиме необхідні заходи впливу і діятиме відповідно до ситуації“, – зазначив Андрій Пишний.

Читайте також: Прогулювався містом з гранатами: у лучанина виявили 4 гранати з запалами до них

За інформацією: Національного Банку України 

0 Комментариев