У Луцьку презентували книгу про унікальні вишиті сорочки та орнаменти

news

У Волинській обласній бібліотеці для юнацтва відбулася презентація книги “Чорноцвіт”, створеної художницею, колекціонеркою та дослідницею старовинних українських строїв Вірою Чипурко. У виданні зібрані унікальні орнаменти та крій вишиванок Надбужанщини кінця ХІХ – початку XX століть. Презентація пройшла 10 жовтня, про що було повідомлено на сторінці книгозбірні у Facebook.

Майже всі старовинні вишивані сорочки з цього регіону були знищені або вивезені за кордон під час радянської доби, тож відновлення цих унікальних зразків є справжнім культурним надбанням. Віра Чипурко провела глибоке етнографічне дослідження, зібравши та описавши понад 60 зразків вишиванок, а також розробила 408 схем традиційних взорів. Авторка не тільки детально описала орнаменти, але й створила для них автентичні назви.

На презентацію книги пані Віра приїхала разом зі своїм другом, який допоміг створити експозицію вишиванок із її особистої колекції. Вона прагне не просто зберегти традиційні орнаменти, але й передати їх наступним поколінням.

Віра Чипурко народилася в селі Спасів на Львівщині. Ще у 15-річному віці вона захопилася відтворенням автентичних українських орнаментів. Із того часу досліджувала, збирала та вивчала вишивані сорочки, традиції їх створення та символізм узорів. Своїм досвідом вона поділилася з молоддю під час зустрічі зі студентами Луцького центру професійно-технічної освіти та Технічного фахового коледжу ЛНТУ.

Майстерня поради для тих, хто обирає вишиванки

Віра Чипурко прагне, щоб жінки ретельно обирали собі народне вбрання, зберігаючи при цьому автентичність. Майстриня радить звертати увагу на підбір кольорової палітри ниток та матеріали. На її думку, надто контрастні поєднання можуть порушити гармонію вишитого виробу, тому краще використовувати притемнене домоткане льняне полотно з сіруватим відтінком. У книзі “Чорноцвіт” зібрано чимало таких корисних порад, які допоможуть створити справді вишукану річ.

На презентації майстриня продемонструвала власне вбрання: вишиту сорочку, відтворену за зразком автентичного орнаменту з музею у Львові, над якою вона працювала два місяці, а також спідницю, зшиту з сучасної тканини “мальованка” — візерунок, який був популярним у Сокалі. Завершили образ старовинні коралі та автентичний горсик.

Надихати та передавати культурні традиції

Віра Чипурко прагне надихати жінок зберігати українське культурне надбання, відтворюючи традиційні вишиті сорочки, які носили наші предки, та передавати цю красу наступним поколінням. Своїм прикладом вона демонструє, як сучасний одяг може гармонійно поєднуватися з елементами минулого, зберігаючи традиційний вигляд і колорит.

“Я хочу, щоб наші жінки виглядали витончено та вишукано, обирали традиційні вбрання й розуміли цінність вишивки, яка має не лише естетичне, а й культурне значення. Вишиванка — це не просто одяг, це наша історія, і її потрібно зберегти для майбутніх поколінь”, – підсумувала Віра Чипурко.

За матеріалами https://lutsk.rayon.in.ua/

Автор статті: Сергій Шагоферов

0 Комментариев