У Луцьку «оживуть» мурали: фестиваль «Lutsk Wallking» запрошує шанувальників стріт-арту

news

Уже цими вихідними, 22-23 серпня, в Луцьку відбудеться унікальний захід – фестиваль стріт-арту «Lutsk Wallking», який збере понад два десятки талановитих художників з різних куточків України. Митці творитимуть у Луцьку нові роботи, знайомлячи зі своєю творчістю та руйнуючи стереотипи про вуличне мистецтво.

Фестиваль відбудеться в онлайн-форматі. Транслюватиметься дійство на сторінках фестивалю у соцмережах YouTube та Facebook з 13:00 до 19:00. Тому всі зацікавлені зможуть побачити, як в обласному центрі Волині в реальному часі за два дні створюється понад двадцять нових малюнків.

Проєкт «Стріт-арт фестиваль «Lutsk Wallking» реалізовує Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» за підтримки Українського культурного фонду. Організатори наголошують: захід покликаний популяризувати стріт-арт як мистецтво, формувати креативне урбаністичне середовище в Луцьку, творити позитивний сучасний імідж міста.

Зі слів заступниці голови правління Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» Катерини Шкльоди, фестивальна програма буде напрочуд цікавою й насиченою.

«У різних локаціях міста вуличні художники створюватимуть нові роботи. Вони будуть спілкуватися між собою, розповідатимуть про вуличне мистецтво, про те, що таке стріт-арт, як він розвивається у Луцьку і Україні загалом. За ними можна буде не тільки спостерігати в онлайні, а й можна буде познайомитися, поспілкуватися, поставити питання, висловити думки, поділитися ідеями, можливо, навіть покритикувати чи посперечатися про сучасне мистецтво. Буде багато класної музики і танців, цікавих інтерв’ю, пізнавальних екскурсій, що розкриють тему вуличного мистецтва та покажуть різні вуличні субкультури міста», – розповідає організаторка дійства.

Ідея фестивалю виникла доволі спонтанно, каже Катерина Шкльода. Після того, як у Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» звернувся відомий луцький райтер, художник Андрій Присяжнюк з проханням посприяти у проведенні фестивалю графіті. У той же час Український культурний фонд саме оголосив конкурс проєктів. Відтак Фонд взяв участь у цьому конкурсі й отримав підтримку.

«Звісно, першочерговий задум полягав у проведенні повноцінного фестивалю, але у зв’язку з карантинними обмеженнями довелося перелаштуватися під онлайн-формат, що цілком раціонально за таких умов. Попри це, у нас все одно відбудеться масштабний і крутий фестиваль», – зауважує Катерина Шкльода.

Перші масштабні мурали у Луцьку вже створено. Незабаром вулиці Луцька прикрасять нові роботи вуличних художників, які, прогнозують організатори фестивалю, стануть популярними локаціями для фото як серед лучан, так і гостей міста.

На цокольній стіні будівлі Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, що на вулиці Винниченка, 30, митець зі Львова Тарас Довгалюк створив мурал, який має назву «Споглядання» й від якого дійсно важко відвести погляд.

На історичній будівлі, що на вулиці Шопена, 16, лучанин Сергій Радкевич створив роботу «Рівновага», яка наповнена напрочуд глибокою символікою.

Колектив художників зі Львова Kickit art studio у складі Віталія Греха, Сергій Греха та Володимира Федусіва на проспекті Волі, 27 зобразили «Квантовий стрибок», робота вийшла не тільки яскравою, а й доволі змістовною.

А ось лучанин Андрій Присяжнюк на комунальній стіні за адресою вулиця Хмельницького, 40 невдовзі створюватиме мурал «Доповнена реальність», як виглядатиме ця робота – наразі це фестивальний сюрприз.

Зауважимо, автори фестивальних муралів – художники, які стали переможцями творчого конкурсу на найкращі ескізи мурал-арту. Переможців визначала комісія, до складу якої входили представники громадськості, місцевої влади, урбаністи, художники. Перед митцями стояло завдання створити роботи у стилі «міські джунглі», які розкривали б тему сталого розвитку міст, тобто відображали б суть і проблеми відкритості, безпеки, життєстійкості й екологічної стійкості населених пунктів, ролі і місця людини як індивіда та частини соціуму в цьому процесі.

Після завершення фестивалю для усіх цих чотирьох муралів буде створено доповнену реальність та буде завантажено їх у мобільний додаток «AR Murals», що був створений за сприяння Українського культурного фонду. Відтак нові луцькі мурали буквально «оживуть». До слова, увесь мистецький процес створення цих муралів зафільмований, відео буде презентовано під час онлайн-трансляції фестивалю.

Організатори дійства тішаться й тим, що Луцьк отримав ще один яскравий мурал у якості бонусу. Він розташований у центрі міста, на вулиці Романюка, 1. Роботу створювали двоє лучан: той же Андрій Присяжнюк, знаний у творчих колах як And, а також його колега Сергій із псевдо Sorozo.

«У цій роботі зашифрована назва фестивалю, яка сама по собі є грою слів. Залежно від того, як її трактувати, можна віднаходити різні змісти. Прогулянка Луцьком, прогулянка стінами Луцька, король стіни або стіна, що гуляє, – розповідає Андрій. – І сама робота вийшла грайливою, веселою. Центр композиції – Луцький замок як умовний головний мур, основна стіна нашого міста. А навколо – наші персонажі, які поклали око на Замок Любарта, щоби стати королем. Ця робота – це запрошення на фестиваль, запрошення до Луцька».

Сам Андрій Присяжнюк уже близько двадцяти років займається спрей-артом.

«Графіті для мене – це свобода творчого самовираження. Найбільше люблю працювати із простором або з персонажами. У моїй творчості є два напрямки – абстракція та проєкт з котами. Це мій давній персонаж – And Cat. Цих котиків я намалював безліч, вони є у різних обласних центрах і навіть у Мюнхені, – розповідає художник. – Дуже приємно, що у Фонді «Тільки разом» відгукнулися на моє звернення, що зацікавилися. Радію з того, що в Луцьк приїхали сильні художники, які вміють працювати з простором, які мають власний стиль і які вже організували власні проєкти. Тішуся, що у Луцьк приїдуть класні митці, які будуть представляти «тру графіті», роботи яких прикрасять наше місто».

Менеджер проєкту Олександра Гусар наголошує: розмальовування стін житлових, офісних та комунальних будівель роботами, що мають соціальний зміст, а також проведення стріт-арт фестивалю в онлайн-режимі із залученням широкої аудиторії дозволить вивести вуличних художників з тіні, показати їм, що можна діяти у правовому полі, у співпраці з органами місцевого самоврядування та мешканцями міста. А тим же мешканцям засвідчити, що мурали та графіті у їх найкращому прояві можуть нести глибокий зміст та виховну функцію.

«Ми дуже ретельно обирали місця для муралів, вели перемовини із власниками цих будівель. Дуже вдячні міській владі, яка прогресивно ставиться до вуличного мистецтва й всіляко сприяє таким ініціативам», – констатує Олександра Гусар.

Насамкінець зазначимо: вуличні художники називають Луцьк одним із найпрогресивніших міст в Україні, де активно розвивається вуличне мистецтво. Адже упродовж останніх років у Луцьку проводилося багато тематичних заходів, з’явилося чимало нових муралів. Й нинішній стріт-арт фестиваль «Lutsk Wallking» – це ще один великий крок Луцька у розвитку креативного урбаністичного середовища і творенні позитивного іміджу сучасного міста.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев