У луцьких лікарнях благодійні внески пацієнтів збирають на господарчі товари

news

Нещодавно Інститут аналітики та адвокації на своєму сайті оприлюднив звіт «Ефективність співпраці лікарень та благодійних фондів у Луцьку». У ньому аналітики представили результати протидії неформальним платежам у закладах охорони здоров’я Луцька.

Повідомляє прес-служба Інституту аналітики та адвокації.

Законодавство України говорить, що благодійна діяльність – добровільна особиста або майнова допомога, що не передбачає одержання благодійником прибутку. Будь-хто може її надавати у формі грошей, товарів, робіт чи послуг. Втім, у лікарнях Луцька від пацієнтів найбільше очікують грошей.

Ще у 2014 році ІАА, за підтримки МФ «Відродження» провів опитування у Луцьку. Виявилося, що майже 87% мешканців міста не вважають медицину в Україні безкоштовною. А 74% лучан пригадали, що платили гроші саме до благодійного фонду. Водночас, 89% респондентів хотіли б знати на що витрачаються кошти, сплачені ними до благодійних фондів. І лише сьогодні, внаслідок адвокаційної і моніторингової кампанії ІАА зібрані пожертви частково виведені з «тіні», а пацієнти можуть спостерігати за використанням своїх коштів.

В ІАА дослідили 8 луцьких комунальних лікарень. На території кожної з них лише одна благодійна організація («Муніципальна лікарняна каса») збирає пожертви. За офіційною інформацією, лікарні за 2016 р. отримали матеріальних цінностей на 10 млн. грн. від благодійного фонду.  Однак перевірити, чи передають благодійний фонд 80% зібраних коштів лікарням (як має бути за законом) досі не можливо : «Муніципальна лікарняна каса» звітує у зручній для себе формі та ігнорує офіційні листи громадськості.

 

При цьому, кожна комунальна лікарня отримала від благодійного фонду різне: медикаменти, господарчі товари чи послуги. А деяким медзакладам пощастило отримати кошти.

 

  • На наш погляд, кампанію протидії неформальним платежам вдалося успішно реалізувати у багатьох регіонах України. У Луцьку виникали певні складнощі, втім завершилося досить непогано. – говорить Олександр Ткаченко, аналітик ІАА. – У місті діє наказ Департаменту охорони здоров’я, у регіоні є рішення обласної ради, які опрозорюють діяльність благодійних фондів. Аби закріпити цю позитивну практику необхідно відповідними нормами наповнити законодавство на національному рівні.

Переглянути повну версію звіту «Ефективність співпраці лікарень та благодійних фондів у Луцьку» можна тут.

Автор статті: Iryna Hupalo

0 Комментариев