Топ-20 місць в українських Карпатах, які неодмінно повинен відвідати кожен

news

Карпати – це відпочинок душею і тілом, адже саме тут можна забути про всі свої проблеми, сірі будні і відпочити наповну. Часто туристи цікавляться красивими та яскравими локаціями в Карпатах. Таких місць в Карпатах сотні. Але із них ми вирішили, на власний розсуд, обрати у збірку найкращі.

1. Озеро Синевир — найбільше гірське озеро Карпат

Озеро Синевир знаходиться в заповідній зоні Національного природного парку з однойменною назвою. Здається, що вся краса карпатської землі сконцентрована в цьому місці. Сміливо збирайте компанію і вирушайте до гірського масиву Горгани. Там на висоті майже у тисячу метрів знаходиться сьоме диво України – найбільша водойма Карпатських гір (приблизно 5 гектарів). Синевир здається рідкісним діамантом у смарагдовій короні карпатських лісів. Щоб побачити кришталево чисте озеро з «небом на дні», потрібно завітати в Межигірський район Закарпаття.

Тільки уявіть, вік Синевиру приблизно 10 тисяч років, а його глибина місцями сягає 24-ох метрів. Завдяки цьому вода залишається крижаною за будь-яких погодних умов. Через це зануритися у водойму можуть дозволити собі тільки справжні відчайдухи. Чистоту озера визначають його мешканці – рибка форель, яка потребує найчистішого середовища. Але не забуваймо – вилов риби заборонений, а перед тим, як вживати воду, краще її прокип’ятити.

Міжгірський район, озеро Синевир
Озеро Синевир, Міжгірський район

2. Водоспад Шипіт

Бажаєте почути, як розмовляють гори? Тоді неодмінно відвідайте одним із найкрасивіших водоспадів карпатських гір – Шипот (Шипіт). Знаходиться гідрологічне диво в підніжжі гори Гемба, яка є серцем полонини Боржава. Справжній скарб ретельно захований від людського ока серед густих лісів та стрімких скель, і тільки голосний гул води виказує його розташування.

Все для вашої ж зручності. Водоспад знаходиться неподалік села Пилипець. Вже там можна з комфортом переночувати, спробувати унікальну карпатську кухню, познайомитися з місцевими традиціями. Спеціально з села організовують автобусні тури, кінні прогулянки. Тільки уявіть, як чудово проїхатися на санях чи возі, не упускаючи жодного красивого куточку, дихаючи свіжим повітрям та насолоджуючись лісовою піснею. Такого в автобусі точно не буде.

Біля с. Пилипець водоспад Шипіт
Водоспад Шипіт біля с. Пилипець

3. Говерла (2 061 м) – найвища вершина України

Усі ми в школі на уроках географії (це не залежить від того подобався нам цей предмет чи ні) вивчали, що найвищою горою України є вершина Говерла, її висота над рівнем моря – 2061 м. Варто додати, що підкорення цієї вершини є найбільш популярним маршрутом серед туристів, які подорожують Карпатами. За хороших погодних умов тут настільки людно, що навіть є можливість зустріти своїх знайомих.

Говерла найбільш відвідуване місце Українських Карпат. Сюди здійснюють сходження щороку тисячі людей від травня аж до вересня. Відвідувати ці місця в іншу пору рекомендується лише професійним альпіністам.

г. Говерла (2061 м), Карпати
Карпати, г. Говерла (2061 м)

4. Озеро Несамовите

Несамовите – озеро льодовикового походження, друге найвисокогірніше, після озера Бребенескул, в Україні. Через це при нулю градусів водойма замерзає, а в найспекотнішу пору року зберігає крижану температуру. А ще через своє походження вважається одним із найчистіших. В порівнянні з іншими озерами, площа Несамовитого невеличка – 0,3 га, а глибина сягає всього 1,5 метра. Розташоване озеро на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей в масиві Чорногора на висоті 1750 м. Це чітко визначається за допомогою сучасних карт та супутника. Але закарпатці щиро вірять і переконують у цьому всіх – Несамовите належить до Закарпаття.

оз. Несамовите, Чорногірський хребет
Озеро Несамовите, Чорногірський хребет

5. Замок Паланок в Мукачево

Історія міста Мукачево – древня та велична. Пам’ятка історії – Мукачівський замок гордо височіє над містом на своєму постаменті. Єдиний вцілілий свідок зародження міста, утвердження його та процвітання. Річка Латориця, що протікає поруч замку, усе його існування була вірною подругою. Разом із твердинею вони пережили безліч подій, якісь із них закарбувалися в пам’яті історії, а котрісь навіки приховані в кам’яній мовчанці. Постамент, на якому височіє замок, то гора вулканічного походження висотою 68 метрів. Так як Мукачево розміщене в рівнинній місцевості, то з цією горою пов’язана трагічна легенда, що розкриває таємницю виникнення назви міста. Згідно переказів, ту гору було насипано вручну мешканцями поселення. В страшних людських муках виростала та гора. Звідси і назва – Мукачево

Замок Паланок, м. Мукачево
Мукачівський замок Паланок

6. Манявський водоспад

Манявський скит та водоспад з однойменною назвою – місця просякнуті Божою благодаттю. Навколишня краса природи це підтверджує. Сам Творець велів монахам утворити тут Його дім. В далекому XIII ст. на Прикарпатські землі прийшли монахи із самої Києво-Печерської Лаври. В пошуках святої води, ідентичної до київської, вони пройшли довгий і нелегкий шлях. Справжньою нагородою для ченців стала навколишня краса Карпат і чисте мов сльоза джерельце. Витікало воно просто із величезного каменя. За своє формою камінь нагадує печеру, в якій і поселилися монахи. Таке житло було звичним для них і називається воно скит. Це місце називають Блаженним каменем, адже крім щирих людських молитов воно нічого більше не чуло. Забігаючи наперед, порадимо по дорозі до водоспаду не минути камінь і помолитися за мир. Це, як ніколи, необхідно в наш час.

Манявський вдсп.
Манявський водоспад

7. г. Піп Іван Чорногірський (2 028 м)

Вершина Піп Іван Чорногірський висотою 2028 м приваблює мандрівників з усіх куточків України та не лише, своєю несхожістю на інші карпатські вершини. Чому це так? Верхівка гори увінчана «тіарою» – кам’яною будівлею колишньої обсерваторії. Піп Іван Чорногірський – це доволі знаний природний об’єкт, який щороку підкорює велика кількість мандрівників та місце, де влаштовують екзотичні церемонії та фотосесії.

Отже, найбільш відомими маршрутами до вершини є шляхи, які ведуть через озеро Марічейка, відтак через плай Гропа, а потім вже схилами Вухатого Каменю. Саме з цієї вершини розпочинається масштабний гірський масив – Чорногірський хребет, на якому мов солдати вишикувалися всі українські двотисячники, а саме – Говерла (2061 м), Бребенескул (2038 м), Ребра (2001 м), Петрос (2020 м), Піп Іван (2028 м) та Гутин Томнатик (2016 м).

Масив Чорногора, г. Піп Іван Чорногірський
г. Піп Іван Чорногірський

8. Озеро Бребенескул

Озеро Бребенескул – справжнє українське диво. Унікальність озера у тому, що воно є найвисокогірнішим в Україні, знаходиться на висоті 1801 м над рівнем моря. Особливість – найтепліша водойма на Чорногірському хребті. Але так може сказати тільки справжній відчайдух. Адже температура води нагрівається максимально до 15 градусів. І варто купатися в першій половині дня, поки сонце не встигло зайти за хребет. Бо саме тоді без сонячного проміння навколо стає холодніше і не так весело. Потрібно пам’ятати про висоту і брати з собою теплі речі. Хоча на даній території не можна розпалювати вогнищ, деяких туристів це не зупиняє. Керівництво Чорногірського заповідного масиву, де знаходиться озеро, втомилося вже прибирати за недобросовісними туристами. Та це ще півбіди, найгірше, що могли зробити їхні гості – це вирубувати сосну сланку, яка знаходиться під охороною. Хоча озерна вода і прозора, мов скло, пити її не рекомендується. Зовсім поруч знаходиться джерельце з мінеральною водою. Краще скористатися ним.

 

Чорногірський масив, озеро Бребенескул
Озеро Бребенескул, Чорногірський масив

9. Сріблясті водоспади в Шешорах

Карпатський край – надзвичайно привітний та красивий. У ньому живуть по-справжньому щасливі та багаті люди. І багатство їх не в розкошах, а в чистому як кришталь повітрі, дзвінких та прозорих потічках, просторих полонинах та густих лісах, в древніх, як сам світ, традиціях. І душа від побаченого та пережитого стає такою ж чистою та просторою. Мабуть, через свою відкритість гуцули не шкодують ділитися своїми найбільшими скарбами з усіма охочими. Кожен, хто побував у Шешорах – курортному куточку Гуцульщини, зможе це все підтвердити.

Одним із найбільш відвіданих місць у селі Шешори є Сріблясті водоспади, або Великий та Малий Гуки. Ці дві природні дивовижі – можливість не тільки порадувати око, але й за допомогою різноманітних водних процедур оздоровити тіло. Через село Шешори протікає гірська річка Пістинька, яка є правою притокою знаменитої річки Прут. Саме в самому центрі села, на цій самій річці утворилися два паралельні водограї. Їх висота 3 та 5 метрів. Бурхливі гірські води проклали собі шлях крізь величезні брили пісковиків. Шум водоспаду наскільки голосний, що отримав від місцевих назву «Гук». Інша назва – «Сріблясті водоспади» зумовлена тим, що краплі води виблискуючи на яскравому сонці, створюють враження дорогоцінного каміння.

Шешорські Сріблясті водоспади
Сріблясть водоспади в Шешорах

10. Палац графів Шенборнів

Замок Берегвар, або резиденція та мисливське угіддя графів Шенборнів – родинне гніздечко, в якому в любові та злагоді виросло не одне покоління знатного роду. З архітектурної точки зору замок Шенборнів – справжня перлина Закарпаття. Унікальна будівля тим, що досі знаходиться майже в первісному вигляді. І найголовніше – замок не стоїть пусткою, як багато його побратимів в Україні. В будівлі палацу розмістився знаменитий санаторій «Карпати». Тому кожен гість замку, окрім душевного зцілення, може отримати тут і тілесне. Приємним бонусом для відвідувачів стане живописна карпатська природа, чисте гірське повітря та наповнена здоров’ям джерельна вода.

Замок розташований в селі Карпати. Це практично хутір, що підпорядковується Чинадіївській сільській раді. Санаторій «Карпати» – не єдиний в селі, окрім нього тут функціонує санаторій «Перлина Карпат».

Палац Шенборнів, Закарпатська область
Закарпатська область, палац Шенборнів

11. Водоспад Женецький Гук

В Карпатському краю безліч красивих водоспадів. Кожен із низ по-своєму вражає. Адже окремий водоспад – це місце сили водної стихії Карпат. Споглядаючи на таку красу, знизу можна подумати ніби потужний потік води б’є із глибоких надр землі. Женецький Гук – не виняток. Його висота 18 метрів, тому шум від води чутно здаля. Від цього і назвали водоспад Гуком, бо сильно гучний. Рано навесні або під час сильних дощів річка Женець стає повноводнішою, від чого водний потік стає бурхливішим. Складається враження, ніби одинока скеля накинула на себе пишний вельон (фату), а зелень навкруги немов барвінковий вінок нареченої. Взимку ж під час сильних морозів Женець вкривається пишною ковдрою з льоду. В ансамблі зі скелею та кам’яними брилами замерзлий водоспад утворює велетенську химерну фігуру.

Вдсп. Гук Женецький
Водоспад Гук Женецький, вид знизуА також до теми: Літня відпуста. Збираємось у похід

12. Озеро Марічейка

Озеро льодовикового походження з романтичною дівочою назвою Марічейка знаходиться в підніжжі гори Шурин–Гропа. Вони є частиною Карпатського національного парку. За своєю величиною у 10 тисяч квадратних метрів водойма займає друге місце у Чорногірському масиві. Хоча за глибиною у 0,8 метра поступається багатьом гірським озерам. Через свою видовжену форму озеро нагадує велетенську краплину роси, яка застигла серед густих смерекових лісів. Живиться Марічейка за рахунок численних підземних джерел та опадів. З озера проклав шлях струмок, який проходить через ялиновий ліс і витікає в долині річки Погорілець. За всією цією красою з висоти споглядає гора Піп Іван, що знаходиться на північному заході від водойми.

Місцеві гуцули гордяться Марічейкою. Кажуть: подібного місця в Карпатах не знайти. Миловидне озерце стане справжнім скарбом для подорожуючого. Тихою гаванню після диких лісів. Особливо чарівне озеро на світанку. Тоді під легкою димкою туману по всій поверхні озера проглядаються рівні кола. Це так водойму живлять підземні струмені води. Так кожен гість стає свідком неймовірних природних чарів. Людське захоплення Марічейкою створило в бурній уяві легенду про виникнення озера.

Озеро Марічейка, Верховинський район
Озеро Марічейка

13. г. Петрос Чорногірський (2 020 м)

Висота гори Петрос над рівнем моря – 2020 м. Назва вершини походить від румунської «petros» та перекладається «камінь». Знаходиться Петрос у Закарпатській області, Рахівський район. Схили гори, а саме західний та південно-західний надзвичайно круті; північний та північно-східний – урвисті. Складається вершина з пісковиків.

Сюди не ходять натовпи зівак «у шльопанцях» з бажанням зробити у своєму житті щось вартісне, наприклад, підкорити найвищу вершину країни. Тут можна побути наодинці з собою та природою. Ця вершина є надзвичайною, адже звідси відкривається неймовірний краєвид на всю Чорногору – від Говерли до Піп Івана!

Масив Чорногора, г. Петрос (2 020 м)
г. Петрос Чорногірський (2 020 м)

14. Прутський (Говерлянський) водоспад

Побувати на Говерлі та не відвідати Прутський водоспад?! Вибачайте, але то є страшний злочин проти себе. Прутський водоспад – дивовижний, унікальний та неповторний. Найперше, що вражає це загальна висота падіння води цього красеня – 800 метрів. Водоспад складається з 6 каскадів, найвищий з яких 12 метрів. Живиться велетень з річки Прут, яка бере свій початок на схилах найвищої вершини України – Говерли. Через це водоспад отримав свою іншу неофіційну назву Говерлянський. Об’єкт доволі популярний серед туристів, так як знаходиться неподалік стежки, що веде на Говерлу.

Водоспад Прутський (Говерлянський)
Прутський (Говерлянський) водоспад

15. Гора Шпиці (1 863 м)

Бувалі мандрівники не дивуються такій назві, адже знають, що назва – це повне відображення того, який зовнішній вигляд у цієї вершини. Ці унікальні кам’яні насипи, звичайно ж, природного походження подібні до велетенських готичних веж. Варто зазначити також, що знаходяться вони на висоті понад 1800 м. Скупчення кам’яних насипів утворюють коридори та вражають людське око понад 40 метровою висотою кожної із брил.

Гора Шпиці – частина Чорногірського масиву, яка знаходиться у напрямку на північ від головної частини хребта. Вершина утворилася внаслідок зледеніння у давні часи. Шлях до вершини надзвичайно приємний, адже встелений травами та кущовими рослинами. До речі, тут росте велика кількість чорниць і якщо потрапити у сезон, то можна суттєво запастися потрібними вітамінами. Сезон розпочинається у місяці липні та триває аж до осені.

Масив Чорногора, гора Шпиці
Гора Шпиці, масив Чорногора

16. Піп Іван Мармароський (1 936 м)

Висота гори Піп Іван Мармароський складає 1936 м над рівнем моря. Вершина вважається найвищою в гірському масиві Мармароси. Піп Іван настільки знаний, що усі навколишні вершини та полонини часто називають – гори Піп-Іван.

Вершина Піп Іван Мармароський має пірамідальну форму та справляє неабияке враження, адже це величезна формація, масивна, розлога з крутими схилами, скелястими виступами та гострими хребтами. Біля підніжжя вершини часто бувають туристи, таборуються та відпочивають, а на саму вершину піднімаються без ноші. Цікаво, що після довгої сніжної зими є велика вірогідність того, що навколо вершини утворяться озерця. Звичайно, що на жодній карті не міститься інформації про такі водойми, адже до літньої пори вони щезнуть.

Піп Іван (1936 м), масив Мармароси
Мармароський масив, Піп Іван (1936 м)

17. Невицький замок

Невицький замок – одна із найстаріших споруд Закарпаття, що має міжнародне значення. Будівля унікальна в усій Україні за своєю еліптичною конструкцією та нагадує ірландські замки. Навколишня природа Закарпаття посилює ефект від побаченої фортеці. Тут сплелися краса природи та холодна неприступна кам’яниця. Не зважаючи на те, що більша частина споруди зруйнована, до неї тягнуться кожного року тисячі туристів з усієї Європи. В чому секрет, спитаєте ви?! Мабуть, у тому, що стіни Невицького замку уміють розмовляти.

 

Невицький замок на Закарпатті
Невицький замок, Закарпатська областьЧитайте також: ЗБИРАЄМОСЯ У ВІДПУСТКУ: ЯКІ РЕЧІ ТРЕБА БРАТИ НА ВІДПОЧИНОК

18. Кам’янецький водоспад

Мабуть, немає такого українця, котрий б не мріяв про повноцінний відпочинок, сповнений безцінних емоцій та неповторних вражень. Мрії повинні здійснюватися. Для цього не обов’язково відкладати захмарні суми для тижневої поїздки на дорожезні курорти. Просто приїздіть в Карпати! Казкові пейзажі, найщиріша гостинність та найчистіше повітря зцілять не тільки тіло, а й душу.

Кам’янецький водоспад – ідеальний початок для відпочинку в горах. Знаходиться це диво в Сколівському районі Львівської області. А саме на річці Кам’янка, що протікає на території Національного природного парку «Сколівські Бескиди». Через це вхід до парку платний, але сума чисто символічна і зовсім не зашкодить фінансовій стороні подорожі.

Водоспад Кам'янецький
Кам’янецький водоспад

19. Підгорецький замок

Підгорецький замок – справжній рукотворний діамант в «Золотій підкові Львівщини». Велич та красу замку можна одразу помітити неозброєним оком. Будівля варта самих королів. Вона вражає французькою лаконічністю та італійською розкішшю. Без сумніву, Підгорецька фортеця – одна із найкрасивіших в Європі, водночас містична та загадкова. Королівський дім повний справжнісінькими привидами. Екскурсоводи знають, чим полоскотати нерви найсміливішим відвідувачам. Таємниць у будівлі чимало, всіх їх можна дізнатися, тільки побувавши в незрівнянному Підгорецькому замку.

Підгорецький замок, Львівська область
Підгорецький замок, Львівська область

20. Ялинський водоспад

Справжня перлина українських Карпат – Ялинський водоспад знаходиться в Мармароському масиві, а саме в Рахівських горах. Найближчий населений пункт – село Ділове. Особливість цього дивовижного водограю не тільки у висоті – 25 метрів, а ще й у тому, що знаходиться він у прикордонній зоні. Для того, щоб побувати на Ялинському водоспаді, доведеться оформляти спеціальний дозвіл на перебування тут. Водоспад було виміряно та зазначено тільки у 2011 році. А ще до нього складно добиратися через чималий перепад висот, найвища точка, на якій знаходиться Ялинський водоспад 1050, метрів над рівнем моря. Зате тут мало туристів і майже незаймана гірська природа, яка вражає своєю красою.

Ялинський водоспад
Ялинський водоспадДжерело

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев