Символіка української вишивки

news

Колись давно кількість і якість вишитих скатертин, простирадл чи сорочок, які дівчина виготовляла до свого весілля, вважалась символом працьовитості і старанності дівчини. Кожна дівчина навчилася від матері чи бабусі навичкам вишивання, а також вивчала символіку української вишивки https://ricoma.ua/blog/den-vyshyvanky/.

Багатство і простота з’єдналися в одне ціле!

Приклади старовинної вишивки, з одного боку, вражають нас своєю простотою та лаконічністю, з іншого – вони радують різноманітністю та художньою майстерністю, і залишаються невичерпним джерелом натхнення для сучасних художників.

У 1890-х роках прогресивні творці культури почали цікавитися вишивкою та збирати її в музеях та приватних колекціях.

Регіональне різноманіття

У кожному регіоні України є відмінні орнаментальні мотиви та композиції, кольори та техніки створення вишивки.

Ці техніки, символіки зберігались у сім’ях від старшого покоління до молодшого. Кожен регіон та село мали свої місцеві відмінності.

У минулі століття основні мотиви вишивки відображали елементи символіки різних старих культів. З часом пряме значення вишитих символів було втрачено, але традиція їх використання залишалася живою.

Значення символів української вишивки

Геометричні

Візерунки цього типу присутні ще у міфології і є давні українські символи, зокрема кола, діаманти, зигзаги, хрестики, трикутники і т.д. Орнамент вишивки містить мотив «кулачка», нескінченної хвилястої лінії, відомий вже в трипільській культурі, а це означає, що його поява була ранішою за грецькі ламані лінії «меандир» .

Рослинний

Основою цього візерунку є бажання передати красу природи. В українській вишивці часто вишивали виноградну лозу, калину, барвінок та інші.

Зооморфний (тварина)

Орнаменти цього типу найчастіше зображують: коня, зайця, рибу, жабу, голуба, метелика.

Вишивка золотом

Вишивка золотом набула поширення в Україні з XI століття. Майстри вишивали візерунки з використанням золотих і срібних ниток, перлів, дорогоцінних каменів.

Намагаючись збагатити обмежену колірну палітру золота та срібла, застосовували різні технічні методи вишивки. Наприклад, в якості основи під золотисту нитку використовувалася жовта, зелена, чорна пряжа. Срібло часто розміщували разом із білим або синім кольором. В результаті було створено унікальну гру світлотіньового світла, яка дивує і радує навіть сьогодні.

Східні мотиви в місцевій інтерпретації

З бурхливим розвитком торгівлі в 16-17 століттях на територію України потрапляє велика кількість вірменського, турецького та персидського шовку, оксамитів, парчі та східних килимів. Під впливом цих «сусідських» візерунків в українському мистецтві з’являються стилізовані квіти лотоса, граната та інших східних рослин, які зазнають модифікацій та отримують своєрідну локальну інтерпретацію.

Українська вишивка надалі є популярною у світі, добре що сучасному світі майстриням не обов’язково придумувати складні техніки, комбінації вишивки та витрачати багато часу, адже зараз у них незамінні помічники вишивальні машини. Різні компанії, зокрема компанія Ricoma, пропонують великий вибір вишивальних машин, де кожна майстриня знайде свого помічника.

Автор статті: Спеціально для ВолиньІнфо

0 Комментариев