Соус сацебелі по-мегрельськи: рецепт смачного грузинського соусу
Сацебелі – один із найвідоміших грузинських соусів. Він чудово підходить до страв із птиці та м’яса, ідеальний до шашлику.
Основа сацебелі – томати. У різних регіонах Грузії до них можуть приєднуватися багато інших інгредієнтів – починаючи з волоських горіхів і закінчуючи сливовим пюре.
Цей соус чудово зберігається у консервованому вигляді. З вказаної в рецепті кількості інгредієнтів виходить 5 баночок по 280 мл. Ви можете перерахувати кількість у більший або менший бік, скориставшись калькулятором над списком інгредієнтів.
Інгредієнти на 5 баночок по 280 г:
Основа:
- солодкий перець 1 кілограм
- гострий перець 150 грам
- помідори типу “сливка” 1 кілограм
- часник 50 грам
- білий винний оцет 100 грам
- рослинна олія 100 грам
- цукор 40 грам сіль
Примітки щодо інгредієнтів:
Помідори. Для сацебелі краще брати томати сорту “вершка” або подібні до них – з великою масою м’якоті і мінімумом рідини з насінням. Знімати чи не знімати з них шкірку перед приготуванням, вирішувати вам. Я не знімаю, то соус виходить більш текстурним. Поза сезоном ви можете приготувати соус з томатами у власному соку з банки. Головне, щоб у складі були лише самі томати та сік, ну може ще лимонна кислота як консервант.
Солодкий перець. Беремо саме червоний – у нього зазвичай більш виражений смак, він солодший. Гострий перець. Оскільки ми готуємо мегрельську варіацію сацебелі, він повинен бути гострим. Ступінь гостроти, звичайно, можна відрегулювати. Із зазначеною в рецепті кількістю перцю соус виходить помірно гострим. Якщо ви любите, щоб палило, сміливо збільшуйте кількість перцю вдвічі.
Часник. Тут ви також можете підкрутити кількість на свій смак. Я люблю, щоб часник досить добре відчувався, але не перебивав собою решту смаків.
Оцет. Тут він виступає як смаковий інгредієнт, і як консервант. Можна використати білий винний, яблучний, червоний винний. Звичайний спиртовий також можна використовувати, але його потрібно менше за вагою.
Приготування.
Перець добре миємо і повністю укладаємо на застелений лист. Відправляємо в заздалегідь розігріту до 200 градусів духовку. Приблизно через 12-15 хвилин виймаємо гострий перець і кладемо в контейнер з кришкою. Солодкий перець повертаємо в духовку і запікаємо приблизно 10 хвилин, до легких чорних підпалин. Перець не повинен стати зовсім млявим – скоріше просто м’яким. Готовий перець перекладаємо у контейнер. Щільно накриваємо фольгою та залишаємо на 10 хвилин. Після цього очищаємо солодкий і гострий перець від шкірки і насіння. Всю рідину, що виділилася в процесі запікання, збираємо, проціджуємо і зберігаємо. У помідорів вирізаємо місця кріплення плодоніжок, самі плоди крупно нарізаємо. Далі масу потрібно подрібнити. Я роблю це у блендері. Можна використовувати для цих цілей занурювальний блендер або м’ясорубку з найдрібнішими ґратами. Подрібнюємо овочі, але не до гладкої консистенції. Переливаємо масу в каструлю із товстим дном. Додаємо цукор, сіль, оцет та олію. Кладемо подрібнений часник. Перемішуємо, доводимо до кипіння і варимо на невеликому нагріві, регулярно помішуючи близько 40 хвилин. Соус повинен уваритися і стати густішим. Знімаємо пробу і за потребою додаємо солі та цукру за смаком. Розливаємо соус у стерилізовані банки або пляшки, закриваємо та повністю остуджуємо. Готово!
Автор статті: Ірина Велігурська