Скільки коштуватиме навесні “легальна” горілка

news

Стараннями Арсенія Яценюка та Наталії Яресько легальна горілчана галузь може взагалі припинити своє існування до весни 2016 року.

Про це повідомляє УНН.

За словами голови асоціації “Укргорілка” Володимира Остапчука, у випадку підвищення акцизу мінімальна ціна пляшки горілки 0,5 л становитиме 90 грн, а тризіркового коньяку – 150 грн. Експерт зазначив, що підвищення цін призведе до істотного зростання рівня тіньової економіки в алкогольній галузі.

Раніше Кабінет міністрів України подав до Верховної Ради законопроект № 3630 “Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулюванні економічної діяльності в Україні”. У ньому уряд пропонує парламенту з 1 січня 2016 року підвищити акцизний податок на горілку на 100%. У результаті чергової псевдореформи вже через два тижні пляшка найдешевшої легальної горілки в роздрібній торгівлі буде коштувати близько 90 грн.

А до весни тіньовий ринок міцного алкоголю зросте до 60-70% і більшість легальних виробників виявляться просто на межі банкрутства. Однак, очікуваного зростання надходжень до державного бюджету не буде, оскільки алкогольна галузь, яка донедавна була візитною карткою країни, може взагалі припинити своє існування, – вважають опитані учасники ринку.

“В результаті підвищення акцизу на лікеро-горілчані вироби до 141,06 грн за 1 літр 100%-ного алкоголю,”наступного року Україна стане чемпіоном світу з продажу сурогату, “паленки” і “лівої горілки”, – прогнозує директор Асоціації “Укргорілка” Володимир Остапюк. Експерт зазначає, що зараз держава володіє повною монополією на виробництво спирту і повним контролем над його реалізацією.

Разом з тим, “сьогодні навіть на столичних ринках в будь-який час дня і ночі можна купити нелегальну горілку за 25 грн. Уже при діючих ставках податку тіньовий обіг лікеро-горілчаних виробів в Україні становить 40%. При цьому держбюджет недоотримує 5 млрд грн”, – розповідає В.Остапюк.

Але замість того, щоб сконцентруватися на боротьбі з тіньовим ринком і залучити додатковий и’ятимільярдний ресурс в бюджет, уряд Арсенія Яценюка і Міністерство фінансів Наталії Яресько, зокрема, продовжують тиск на легальний сегмент ринку, вважають експерти. “До чого це призведе? Готові споживачі купувати легальну пляшку горілки за 90 грн? Очевидно, що при нинішньому зубожінні населення вибір буде зроблений на користь сурогату “, – вважає директор “Укргорілки”.

За даними ВООЗ, щорічно від отруєння сурогатним алкоголем в Україні помирає 10 тис. громадян, а в 2016 році кількість загиблих від “сурогату” виросте в кілька разів. У випадку прийняття законопроекту №3630, відповідальність за ці смерті буде на Кабінеті міністрів України, вважають в галузевій асоціації.

На думку генерального директора ТОВ “Істерн Беверідж Трейдінг” Ольги Івушкіної, реалізація поспішних і радикальних податкових ініціатив уряду попросту збанкротить легальних виробників міцного алкоголю.

За її оцінкою, мінімальна ціна горілки після збільшення акцизного податку становитиме в роздрібній торгівлі не менше 85 грн за пляшку. Істотне збільшення акцизу в ціні пляшки укупі з низькою платоспроможністю споживачів зроблять привабливими тільки виробництво і реалізацію тіньової продукції.

Фахівці відзначають, що українські виробники – єдині в Європі, які сплачують акцизний податок авансом, кредитуючи державу. При цьому уряд не просто саботує боротьбу з тіньовим ринком горілки, але і проштовхує через парламент псевдореформи, спрямовані на подальшу тінізацію галузі.

Проблема ще й у тому, що реальні надходження до бюджету від підвищення податку виявляються в рази нижче урядових планів. Експерти підрахували, що рівень фіскального віддачі від акцизного податку в Україні дуже низький – всього 23% (іншими словами, уряд планує отримати збільшення надходжень до бюджету від акцизного податку в 100 грн, а фактично отримує всього 23 грн). Для порівняння – рівень фіскального віддачі в ЄС становить 81%.

Як відзначили в прес-службі “Баядера Груп”, легальні виробники та імпортери алкоголю підтримують пропозиції щодо підвищення ставок акцизного податку на алкогольні напої на 15% щорічно протягом трьох років. Воно міститься в законопроекті №3357 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо податкової лібералізації”.

“Також необхідно посилити боротьбу з нелегальним обігом спирту за допомогою ефективної роботи державних контролюючих органів. Це дозволить наповнити державний бюджет, забезпечити стабільну роботу галузі і своєчасно виконати зобов’язання України щодо приведення ставок акцизного податку в мінімально рекомендовані Директивою Ради № 92/84/ЄС”, – стверджують в “Баядері”.

Більшість опитаних алкогольних виробників все ще сподіваються, що їхні аргументи будуть почуті, і галузь вдасться відстояти.

Автор статті: Олег Горох

0 Комментариев