Щоб не переїдати на свята, варто дотримуватися кількох правил

Всі ми любимо смачно поїсти. У свята трапляється кульмінація цієї насолоди, яка часом не минає безкарно. Як припинити переїдання у свята з їхніми постійними гуляннями? Як підтримувати здорову вагу та гарне самопочуття, насолоджуючись смачною їжею та гарною компанією за святковим столом?
Багатьом хочеться спробувати якомога більше святкових страв, що призводить до значного перевищення норми калорій. Наслідками переїдання можуть бути нудота, тяжкість в животі, панкреатит, підвищений рівень холестерину і артрит. Крім того, це також великий стрес для організму і внутрішніх органів.
Як виключити переїдання у свята (і у будні)
Почати вечір свято з великою склянкою води. Вода вгамовує спрагу і заповнює шлунок, притуплюючи голод і чутливість до алкоголю. А потім випивати склянку води між кожною порцією алкогольного напою, адже алкоголь зневоднює організм. У воді немає калорій, тоді як у алкогольних напоях (особливо коктейлях) їх може бути дуже багато. До того ж, алкоголь притуплює відчуття насичення, тому під час святкового застілля так легко переїсти.
Почати застілля краще зі свіжих овочів, уникаючи заправок та соусів. Після кількох видів овочів шлунок буде наповнений водою (яка у високій кількості міститься в овочах) та клітковиною. Клітковина сприяє хорошому травленню та дає почуття наповнення. Тепер можна спробувати щось калорійне, але небагато. Ключове слово – небагато!
Їсти повільно, ретельно пережовуючи кожен шматок. Тоді наш організм отримує сигнал про ситість вчасно, а не тоді, коли ми вже значно переїли. Час між моментом насичення та сигналом про нього – 20-30 хвилин, а іноді й довше.
Не пропустити момент ситості! Він приходить звичайно, коли під час їжі ми опускаємо прилади і робимо мимовільну паузу. Помічали? Біда в тому, що більшість людей відразу після цієї паузи продовжує їсти (адже “належить” же, раз зібралися і сидимо за столом!), адже це – природний сигнал мозку про те, що організм отримав достатньо їжі. Незабаром формується звичка до переїдання та природний сигнал організму про ситість звучить все тихіше, адже його звикли ігнорувати.
Дотримуватися розміру порцій. Секрет здорового харчування не у позбавленні себе того чи іншого продукту, а в помірній кількості з’їденого. Рекомендований фахівцями “правильний” розмір порції на обід або вечерю: м’ясне об’ємом зі смартфон, вуглеводний гарнір (рис, картопля, макарони тощо) об’ємом з комп’ютерну мишку та овочі обсягом м’ясного та гарніру разом. Подумати тільки, як рекомендована кількість відрізняється від того, що подають сьогодні у багатьох будинках та ресторанах!
Не купувати зайвої та шкідливої їжі! Те, чим набиті сьогодні наш холодильник і кухонна шафа, завтра-після завтра неодмінно буде з’їдено. Перед покупкою чогось варто задуматися, чи принесе нам ця їжа користь і задоволення. Але не в сьогохвилинному сенсі цих слів, а в перспективі.
Не ставити мети “спробувати все”. Їжа така сама на смак, якою вона була вчора і буде завтра. Навряд чи ми запізнимося, якщо не з’їмо чогось сьогодні, адже ми, дякувати Богові, живемо за часів достатку. Говорячи собі “я зможу з’їсти це завтра або будь-якого іншого дня, якщо захочу”, ми отримуємо самоконтроль. Цей метод рекомендують застосовувати фахівці з психологічних залежностей (зокрема харчової).
Встановіть причину переїдання
Переїдання може бути пов’язане з психологічними причинами, особливо якщо ви страждаєте від нього в повсякденності. Можливо, ви переїдаєте через стрес, нудьгу, недосипання або відчуття самотності. Важливо встановити і усунути причину явища, інакше ви будете стикатися з ним і далі. Зустрічайте 2022 рік з хорошим настроєм і в приємній компанії – тоді і часу постійно їсти зовсім не буде.