Що цікавого у правах до Закону про нацменшини: чи розширять права росіян

news

Закон про національні меншини набрав чинності 1 липня 2023 року. 

Утім, Венеційська комісія висловила до нього зауваження, тому нардепи продовжують вдосконалювати закон. Вони вже ухвалили в першому читанні правки до нього. Що саме вони змінюють і чи розширюють права російської нацменшини, пояснюють аналітики Центру спільних дій. 

Нардепи уточнили умови, за яких права представників національних меншин можуть бути обмежені. Обмеження можуть встановлюватися в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності та громадського порядку, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення, захисту прав і свобод інших осіб, якщо такі обмеження є необхідним в демократичному суспільстві.

У законі пояснили, що таке спеціалізована книгарня для реалізації прав нацменшин. Це спеціалізований магазин для торгівлі видавничою продукцією, друкованими медіа, пов’язаними із культурою, мовою, історією та іншими інтересами відповідної національної меншини. Як відкрити таку книгарню, визначає Міністерство культури та інформаційної політики.

Читайте також: У Луцьку патрульні помітили нетверезого порушника ПДР: у комендантську годину розїжджав вулицями міста 

Мову нацменшини можна буде використовувати не лише при наданні екстреної допомоги, але й при догляді в будинку-інтернаті для громадян похилого віку та допомозі та захисті, якщо людина постраждала від домашнього насилля. Звісно, якщо сам представник нацменшини про це попросить. 

Перелік населених пунктів, де традиційно проживають представники нацменшин або становлять там значну частину населення, визначатиме уряд. На цих територія дозволять використовувати мови нацменшин поряд із державною у рекламі.

Частина “мовних прав” не стосуються російської мови, тому що вона є офіційною мовою держави-агресора. Російську не використовуватимуть у рекламі, публічних, культурно-мистецьких та видовищних заходах. Російська мова зможе отримати ці права через 5 років після того, як Верховна Рада скасує статус росії як держави-агресора. 

Раніше Центр спільних дій випустив подкаст “Почуті / По суті” про державну політику щодо нацменшин. У ньому ви почуєте, чому Україна не може дійти згоди в цьому питанні з європейськими партнерами. Також зауваження до закону про нацменшини можна почути у відео “Видимі”.

Читайте також: Вода забрала життя дитини: на Волині у копанці втопився 10-річний хлопчик

Автор статті: Малашкевич Анна

0 Комментариев