Що святять на Маковія й як готують коржі з маком

news

Вже завтра православні християни святкують Медовий Спас 2020 року – або, як кажуть в народі, свято Маковія.

Маковій – Медовий Спас завжди відзначається 14 серпня. У 2020 році це п’ятниця.

Маковія йде першим з трьох літніх Спасів. Свято прийшло до нас з Візантії, де було встановлене близько ІХ ст.

Воно полягало у перенесенні з імператорського палацу до храму Софії частини хреста Господнього, що збереглася. Протягом двох тижнів цю святиню носили Константинополем для “відвертання хвороб” та очищення міста від злих духів, які, за давніми віруваннями, приносили епідемії страшних хвороб. За допомогою хреста освячували воду, щоб вона стала чистішою та щоб йшли дощі у спеку.

Перший Спас ще називають Медовим, Спасом на воді та Мокрим. У цей день віряни згадують сімох братів Маккавеїв, їхню матір Соломонію та учителя Єлеазара, які в далекому 166 році до нашої ери поплатилися життям, бо сповідували віру в Істинного Бога.

Сьогодні шану мученикам християни віддають у церквах. На службу цього дня вони приносять букети квітів – маковійчики або маковійки, щоби їх освятили.

В композиції такого обов’язково повинні бути декілька головок стиглого маку, до яких докладають літні квіти. Зіллячко доповнюють калиною, що символізує дівоче щастя, вівсом, який уособлює достаток і багатий урожай, соняшником, що дарує сонце і тепло, і навіть полином – захисником від нечисті, а також традиційними осінніми квітами – айстрами, жоржинами, гвоздиками.

Викидати маковійки не можна. Навпаки, їх потрібно зберігати в оселі, бажано біля ікон, як оберіг. Навіть сьогодні свяченим маком обсипають дім і худобу, щоби зло обходило господарство десятою дорогою.

Цікаво, що у такий букет, приміром, на Житомирщині, кладуть ще моркву, качани кукурудзи, горох, квасолю та кріп. Жителі Черкащини до храмів із маковійками не ходять, вони святять вінок із квітів і колосків зі свічкою. На Поділлі ж віряни приносять до церкви снопи із трав та овочів, з якими опісля служби обходять будинки, двори та городи.

 

Що святять на Маковія

На Маковея до церкви потрібно нести:

  • воду;
  • мед;
  • мак або готові страви з ним: наприклад, коржі з маком.

Вважається, що якщо в першу чергу з ранку після походу до храму з’їсти ложку освяченого меду, то збудеться будь-яке праведне бажання (наприклад, не можна бажати комусь зла або бажати заволодіти чужим майном/відносинами).

Освячення криниць. Це глибинний звичай наших пращурів. Він сягає ще язичницьких вірувань у живу силу води. Біля криниці мають стояти застелені святковими скатертинами два столи: на одному хліб-сіль та запалена свічка, на другому – свічка, свячена вода і коливо (кутя). Після освячння хлопці обсаджували джерело деревами або втикали обіч свіжі галузки.

Страви з маком – традиційна їжа на Маковея. При цьому всі страви мають бути пісними, тому що з 14 серпня – зі свята Медовий Спас або свята Походження (винесення) чесних древ Животворящого Хреста Господнього – починається Успенський піст 2020.

Смачний і солодкий корж на Маковея – відмінна страва. Вона проста і традиційна, відмінно поєднується з медом, відповідає традиціям свята і допомагає виконати головні прикмети та повір’я на Маковея – відвести від будинку лихо, з’ївши щось із медом і маком. Такі коржі з маком ще називають шулики з маком.

ЧОМУ МАКОВЕЯ СВЯТКУЮТЬ 14 СЕРПНЯ?

Корж на Маковея – рецепт шулик

Вам знадобиться:

  • мак – за смаком;
  • мед – 100-150 г;
  • яйця – 2 шт .;
  • кефір – 500 мл
  • сіль – 0,5 ч. л .;
  • сода – 1 ч. л .;
  • борошно – 2-3 склянки;
  • рослинна олія – для смаження.

Як готувати:

Запарити мак.

В окремій мисці змішати кефір, сіль і соду. Вимішати віночком. Додати яйця – знову перемішати.

Поступово додаючи борошно, вимісити тісто до м’якого еластичного стану. Дати настоятися 10-15 хвилин.

Поділити тісто на рівні частини, кожну частину розкатати, зробити виделкою проколи, обсмажити.

Порвати приготовлені коржі на невеликі шматочки. Зверху засипати маком (без рідини) і залити медом. Перемішати і залишити коржі шулики насичуватися медом.

Більш докладніше рецепт шулик дивіться на відео:

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев