Сезон кавунів: чим корисна, а чим шкідлива улюбненя літня ягода
Чим корисний кавун?
М’якоть кавуна насичена безліччю корисних елементів, серед яких безліч унікальних антиоксидантів. Серед цих речовин багато каротину, тіаміну, аскорбінової кислоти, ніацину і рибофлавіну. Антиоксиданти позитивно впливають на діяльність усіх систем нашого організму. Вони попереджають старіння клітин і стимулюють процеси їх регенерації. Також ці речовини чудово очищують організм від шлаків і токсинів, перешкоджають агресивному впливу на нього вільних радикалів. Саме антиоксиданти відіграють важливу роль запобігати онкологічним захворюванням і багатьох інших недуг.
Наприклад, каротин особливо позитивно впливає на зір, перешкоджаючи появі короткозорості, далекозорості та інших хвороб зорового апарату. Також речовини, що містяться в кавуні, чудово стимулюють захисні сили нашого організму, зміцнюючи імунітет.
Кавун – це одна з небагатьох ягід, яка має у своєму складі значну кількість фолієвої кислоти. Цей елемент особливо корисний для нервової системи. Він просто незамінний для сімейних пар, які вирішили обзавестися дитиною, а також для тих, хто вже перебуває в очікуванні малюка. Фолієва кислота стимулює повноцінний і правильний розвиток клітин і відповідає за формування нервової системи майбутньої дитини.
Кавун піде на користь і мамам, що годують груддю, адже стимулює процеси лактації, а також налагоджує травні процеси. Варто ввести кавун у раціон тим людям, які мають проблеми з нирками і серцево-судинною системою. Ця ягода є відмінним сечогінним засобом, що очищує нирки від шлаків, перешкоджаючи відкладенню солей і формуванню каменів. У ста грамах кавуна міститься більш ніж половина добової норми магнію, який, до речі, допомагає повноцінному засвоєнню усіх інших вітамінів і мінералів. Дефіцит магнію в організмі негативно позначається на діяльності м’язів і нервової системи. Крім того, така нестача призводить до того, що людина буде почуватися слабкою і втомленою.
Систематичне споживання кавуна піде на користь людям з гіпертонією. Це багато в чому пояснюється його сечогінною дією, а також наявністю в його складі того ж магнію. Також завдяки цьому елементу дана ягода є непоганим антидепресантом і допоможе впоратися з проблемами зі сном, а також із втомою. При підвищеній дратівливості варто просто включити її у свій повсякденний раціон. Завдяки наявності значної кількості рідини і сечогінному ефекту, кавун здатний допомогти тим людям, які страждають від надмірної ваги. Він не дає затримуватися зайвій воді в організмі, містить мінімум калорій і усуває відчуття голоду.
Лікування кавуном
У терапевтичних цілях може застосовуватися не тільки м’якоть цієї ягоди, але і її насіння, а також шкірка. Для лікування гарячкових станів варто розтерти кавунові насіння і з’єднати їх з холодною кип’яченою водою у співвідношенні 1:10. Такий напій можна підсолодити цукром, медом або фруктовим сиропом і споживати в необмежених кількостях. Для усунення нападів подагри влаштуйте собі пару-трійку розвантажувальних днів на одному кавуні. Їжте по двісті – двісті п’ятдесят грамів м’якоті з інтервалом у дві години. Така дієта принесе користь і при артрозі, а також при суглобових недугах.
Для корекції циститу, пієлонефриту, усунення каменів у нирках уратного і оксалатного типу варто споживати на день по два – два з половиною кілограми кавунів. Такий засіб ефективно виводить патологічні бактерії і соки з організму. Для лікування коліту і гастриту варто заварити сто грамів сушених кірок кавуна пів літром окропу і настоювати до повного охолодження. Отриманий настій потрібно процідити і споживати по одній склянці безпосередньо перед їжею.
Для кого небезпечний кавун?
Якщо ви страждаєте від каменів у нирках або сечовому міхурі, то значний розмір утворень – це протипоказання для такого лікування. Кавунова м’якоть може нашкодити за наявності у людини проносу або коліту. Не можна їсти цю ягоду і при порушеному відтоку сечі. Людям із порушеною діяльністю ШКТ варто дотримуватися обережності при споживанні кавуна, адже надмірний прийом може спровокувати діарею. Кавун, застосування якого показано в терапевтичних цілях, має масу переваг, проте його потрібно споживати дозовано.
Автор статті: Ірина Велігурська