Розсада помідорів стала фіолетовою або білястою: чому змінився колір і як врятувати рослини

news

Фіолетове або білясте листя розсади томатів – симптом серйозної хвороби або результат неправильного догляду. Досвідчені садівники розповіли, як з’ясувати причину цього явища та врятувати рослини.

Розсада захворіла

Білі із сірим контуром плями на розсаді помідорів та опадання листя можуть бути ознаками септоріозу. Це небезпечне грибкове захворювання, яке виникає через підвищену вологість ґрунту і веде до загибелі рослин ще до появи плодів.

Якщо ділянка ураження невелика, рослину легко врятувати, обробивши її протигрибковим засобом, наприклад «Фітоспорином». Надалі потрібно покращити умови вирощування: знизити вологість ґрунту та навколишнього повітря.

Бура плямистість може говорити про кладоспоріоз. Хвороба провокує грибок, що з’являється в парниках, що погано провітрюються, з підвищеною вологістю. До інших симптомів кладоспоріозу відносяться білі верхівки рослин та плями на звороті листя.

Для лікування хвороби необхідні щоденне провітрювання, зниження вологості повітря у парнику та обробка розсади протигрибковими препаратами.

Листя може бути прозорим і з чорними плямами, а місця поразок — сухим. Найчастіше в цьому випадку причина проблеми та сама – зараження грибком. Агрономи нагадують: подібні відхилення виникають лише за недотримання умов утримання розсади.

Розсаді холодно

Холодний ґрунт та низька температура повітря часто стають причинами зміни кольору розсади. Справа в тому, що, замерзаючи, рослина виробляє антоціани, які забарвлюють листя у бурий або фіолетовий колір.

Температура довкілля нижче +15 °C і ґрунту не вище +10 °C вважається смертельною для томатів. Через тиждень перебування в таких умовах сповільниться зростання помідорів, а листя поміняє забарвлення.

Врятувати рослину можна, коли на листі тільки почали з’являтися фіолетові плями. Потрібно перенести розсаду у парник або теплицю, забезпечивши температуру повітря не нижче +20 °C. Приблизно за тиждень відновиться природний колір, і томати продовжать рости.

Городні роботи у квітні: коли саджати та чим удобрити часник?

Дефіцит фосфору

Фосфорне голодування – часта причина зміни яскраво-зеленого кольору розсади на темно-фіолетовий, при цьому листя змінює колір тільки зі зворотного боку. Фосфор необхідний формування коренів, стебел, і потім і плодів томату. Важливо стежити, щоб не було дефіциту цього елемента.

Виникнути нестача фосфору може через неродючий ґрунт, низьку температуру або через сусідню рослину, що забирає харчування.

Необхідно обробити розсаду препаратом із швидкозасвоюваним фосфором, найкраще для цього підійде «Агрікола». Крім того, необхідно забезпечити тепло, щоб прискорити процес засвоювання фосфору.

Винне сонце

Сонячні опіки можуть проявитися у вигляді білих плям на листі, яке поступово опадає. Якщо більшість листя на місці, рослину ще можна врятувати. Для цього необхідно накрити розсаду агроволокном або розмістити її в тіні.

Досвідчені садівники радять використовувати покривний матеріал лише у спеку.

Для створення тіні можна взяти кілька гілок листяного дерева і встромити їх у землю поруч із помідорами таким чином, щоб на рослини не потрапляли прямі сонячні промені.

Цей спосіб, захищаючи посадки від палючого сонця, часто застосовували наші предки.

Щоб томати не хворіли, потрібно вирощувати їх у поживному ґрунті, щодня провітрювати, поливати не більше двох разів на тиждень, стежити за температурою та вологістю повітря.

Місячний посівний календар на квітень 2023

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев