Роз’яснення церкви: чому дати Великодня не збігаються

news

Чому православні та католики святкують Великдень у різні дні?

Чому відзначення Пасхи відбувається в різні дні пояснили в Православній Церкві України. 

Великдень – одне з найважливіших християнських свят, дата якого щороку змінюється. 

У 2024 році розбіжність у датах святкування між православними та католиками знову стає актуальною: православні відзначатимуть Великдень 5 травня, а католики – 31 березня.

Чому виникає ця різниця?

Насамперед християни західного обряду (католики), та християни східного обряду (православні використовують різну Пасхалію.

ПАСХАЛІЯ, ї, ж., церк. Таблиця для визначення часу щорічного святкування великодня і інших (таких, що змінюють у залежності від великодня свій термін) свят.

Наразі існують дві пасхалії, а саме григоріанська за григоріанським календарем та александрійська за юліанським календарем. Католицьки використовують використовують григоріанську пасхалію, яка для розрахунків фіксованого весняного рівнодення 21 березня використовує григоріанський календар, тоді як ПЦУ та УГКЦ дотримуються александрійської пасхалії, де фіксоване весняне рівнодення відбувається 21 березня за юліанським календарем, що відповідає 4 квітня за григоріанським календарем.

Читайте також Życzenia wielkanocne: привітання з Великоднем польською мовою 

Також, ще в четвертому столітті на одному з Помісних Соборів ухвалили правило, згідно якого Воскресіння Христове не може відзначатися напередодні або-ж разом з іудейською Пасхою, для уникнення розбіжностей з Священним Писанням. Проте католики не дотримуються цього правила, тому  іноді  їх святкування Воскресіння Христового в них збігається з іудейською Пасхою, до прикладу так було в 2013 році.

Календар 

Всі православні християни обчислюють дату Великодня, використовуючи єдиний старий юліанський календар. Згідно з ним, дата святкування Пасхи може варіюватися від 4 квітня (21 березня за старим стилем) до 8 травня (25 квітня за старим стилем). У Католицькій Церкві дату Пасхалії визначають за григоріанським календарем, тому Пасха у католиків зазвичай святкується раніше, ніж у православних.

Тож підсумовуючи, є два ключові фактори, що впливають на дату Великодня:

Календар: православні використовують юліанський календар, який на 13 днів відстає від григоріанського,а католики ведуть відлік за григоріанським календарем.

Правило Першого Вселенського Собору

Згідно з цим правилом, Великдень має відзначатися в першу неділю після повного місяця, що настає після весняного рівнодення, але не раніше 4 квітня за юліанським календарем (21 березня за новим стилем). Католики не дотримуються правила не співпадати з єврейською Пасхою, тому іноді їх Великдень може збігатися з іудейським святом.

Чи можливо перейти на єдине святкування?

Теоретично це можливо, адже іноді дати Великодня у православних та католиків збігаються (в найближчі роки спільна дата святкування припаде в 2025 та 2028 роках).

Однак, питання про повне об’єднання святкування залежить від єдності християн: наразі існують розбіжності між різними конфесіями. А також від богословських дискусій: тема календарної реформи та способу обчислення дати Великодня потребує детального обговорення в рамках Церкви.

Різниця в датах святкування Великодня – це складне питання, яке має історичні та богословські корені. Його вирішення потребує єднання та спільних зусиль з боку всіх християнських конфесій.

Читайте також Православний календар 2024 року: головні свята, пости та поминальні дні

Автор статті: Малашкевич Анна

0 Комментариев