Різдво Пресвятої Богородиці або Друга пречиста: історія, традиції та прикмети свята

news

21 вересня Православна церква відзначає велике дванадесяте свято – Різдво Пресвятої Богородиці.

Пресвята Діва Марія з’явилася на світ в Палестинському місті Назареті, в родині праведних Анни і Іоакима, які залишалися бездітними до похилого віку, але не втрачали надії і вірили, що Господь змилостивиться над ними. Вони обіцяли, що в разі народження дитини, присвятять її життя служінню Богу в Єрусалимському храмі. Їх молитви були почуті. Архангел Гавриїл повідомив їм радісну новину про те, що у них народиться дочка Марія, за допомогою якої буде подарован порятунок всьому людству.

21 вересня: традиції і звичаї дня

На Русі Різдво Пресвятої Богородиці відзначали урочистим богослужінням. У народі Богоматір шанувалася особливо. Її образ був зрозуміліше, ближче і доступніше народної свідомості, ніж образ Спасителя. Богородиця, піднесена в світ божественний, залишилася пов’язаної зі звичайними людьми. Вона по-материнськи переживала і заступалася за них.

Народний культ Діви Марії висловився в численних епітетах: «Пречиста», «Володарка», «Цариця неба і землі», «Швидка помічниця», «Цілителька від хвороб і страстей», «Небесна заступниця»,«Захисниця від нечистої сили, бід, страждань і напастей». У народних уявленнях Божа Матір бачилася милосердною та чуйною до будь-якій біді, Вона полегшує біль, до Неї часто зверталися з молитвами, замовляннями і заклинаннями в різних життєвих випадках.

Ще цей день відомий і як свято «Спожинки», або свято врожаю, організовували яке на честь закінчення жнив. Спожинки відзначалися з давніх часів, і могли тривати цілий тиждень. Чим більше було врожаю, тим довше тривало торжество, яке відзначалося широким хлібосольством і ходінням в гості.

Також до цієї дати був приурочений звичай частування молодятами своїх родичів. Зазвичай до молодожонів приходили рідні і знайомі. Запрошував гостей спеціально призначений для цієї справи «позиватий», який просив відвідати молодих, на їхнє життя-буття подивитися, уму-розуму їх навчити.

21 вересня не тільки відвідували молодят, а й запрошували їх до батьків (тещі і тестя) разом зі свекрухою і свекром для встановлення добрих відносин між сім’ями. Після свята онуки нерідко залишалися на кілька днів в гостях у дідуся з бабусею.

До Різдва Богородиці про себе дуже виразно заявляла настала осінь, тому свято наповнювалося ще одним змістом – другою зустріччю осені (перша на Семен день 14 вересня, третя – 27 вересня на Воздвиження).

Вранці жінки з вівсяним хлібом виходили на берег річки, озера чи ставка зустрічати матінку-Осінь. Старша жінка тримала в руках хліб, а молоді співали пісні, потім розламували хліб на шматочки по числу присутніх, несли його додому, де годували їм домашню худобу.

З Осенін розпочиналася пора посиденьок. Дівчата з пряжею збиралися в одній хаті, до них приходили хлопці з частуванням і гармонікою, виконувалися ігрові пісні.

Як і в день весняного рівнодення, 21 вересня в хатах оновлювали вогонь – старий гасили і запалювали новий. Щоб уникнути лихого ока, порчі і хвороб палили старе і непотрібне взуття і одяг, дітей на порозі будинку обливали водою.

21 вересня: прикмети і повір’я

 1. Яка погода в цей день, такою і осінь буде. Якщо тепло на вулиці, то і осінь буде теплою і погожою.
 2. Чим більше на цибулі лушпиння, тим холодніше зима буде.
 3. Яскраво-червоний захід або світанок – до вітряної та дощової погоди.
 4. З ранку іній на траві – до негоди.
 5. З дерев практично все листя опало – зима буде ранньою.
 6. На деревах павутини багато – до тепла.
 7. Зайці риють нори – до суворої зими.
 8. Перелітні птахи низько летять – до похолодання.
 9. Хліб, спечений або куплений в цей день, потрібно з’їсти в колі сім’ї. З чужими людьми їм ділитися не можна.
 10. 21 вересня вся вода в криниці – свята.
 11. Бездітним жінкам, які мріють завагітніти, в цей день потрібно молитися, щоб Господь послав їм дитину. Також слід замовити молебень в церкві і подати милостиню жебракам.

Людині, яка народилася 21 вересня, слід носити алмаз і турмалін. Вона виростить відповідальною і працьовитою.

0 Комментариев