Публічність та прозорість бюджетного процесу: як використовувати відкриті портали даних

news

Дізнатися скільки той чи інший заклад витратив на ремонт приміщень, з якою фірмою він співпрацює, які кошти судді витратили на кейтеринг, порівнювати бюджети громад та областей можна за допомогою порталів відкритих даних про фінанси. 

Аби поглибити знань учасників щодо залучення додаткових інструментів для аналізу місцевих бюджетів, на базі Волинського регіонального розвитку Програми “U-LEAD з Європою” відбувся вебінар, який був присвячений питанням публічності та прозорості  бюджетного процесу та використанню вебпорталу “Відкритий бюджет».

Про це інформує Волинський регіональний офіс Програми «U-LEAD  з Європою».

Захід викликав справжній аншлаг, адже участь у ньому узяло близько 100 представників органів місцевого самоврядування з шести областей Західної України. Учасниками заходу стали сільські, селищні, міські голови, заступники голів сільських, селищних, міських рад, посадові особи місцевих фінансових органів та інших виконавчих органів сільських, селищних, міських рад з Львівської, Волинської, Тернопільської, Закарпатської, Івано-Франківської областей.

Радник Волинського РО Анатолій Матвіюк наголосив, що робота з інструментами відкритих даних допомагає підвищити рівень відповідальності перед громадянами. Відкриті дані у сфері фінансів допомагають громадянам та представникам влади підвищувати ефективність роботи, допомагають в аналітиці, є основою для ухвалення рішень.

Зауважимо, що в Україні робота з відкритими базами даних розпочалася у 2015-2016 роках, коли відбувся розвиток відкритих даних у сфері публічних фінансів. Таким чином, Україна рухається шляхом прозорості та відкритості.

Проєктний менеджер порталів Є-data державної установи «Відкриті публічні фінанси» Ігор Пліса детально розповів про можливості порталу використання публічних коштів spending.gov.ua та приклади його використання. Він розповів, що spending.gov.ua – це найбільша база даних у сфері публічних фінансів. Його робота регламентується Законом “Про відкритість публічних коштів”. І, хоча, на порталі є чимало інформації про фінанси, там не публікується таємна, конфіденційна чи службова інформація. Посадових осіб чекає відповідальність за неопублікування даних на цьому порталі, несвоєчасне подання або оприлюднення неправдивої інформації. Власне, йдеться про штраф від 25 до 50 неоподаткових мінімумів доходів громадян. Він наживо продемонстрував всі можливості та переваги як публічної, так і приватної частини цього ресурсу.

Наприклад, на порталі можна знайти трансакції, які перевищують один мільйон гривень, знайти розпорядників коштів за номером ЄДРПОУ, подивитися профіль організації, документи, які вона оприлюднила. Також цей інструмент може допомогти представникам ЗМІ, які працюють у сфері розслідувальної журналістики.

Анастасія Розлуцька, експертка з відкритих даних у сфері публічних фінансів обговорила разом з громадами Закон України «Про відкритість використання публічних коштів» і його основні вимоги щодо відкритості даних у сфері публічних фінансів та яким чином громада має звітувати про використанні кошти.

Олександра Бетлій, експертка з публічних фінансів повідомила, що, своєю чергою Державний вебпортал «Open Budget» – це найбільша база знань з фінансів. Тут є глосарій, за допомогою яких можна дізнатися більше про бюджетну систему та процес, принципи, якими у них керуються тощо. На цьому порталі – гарна візуалізація даних та зручні графіки, приміром, можна побачити, звідки та куди рухаються кошти. Також до послуг користувачів – порівняння бюджетів областей та громад, де можна ознайомитися зі структурою податків. Таким чином, цей інструмент можна сміливо назвати порталом бюджетної грамотності.

Інструмент аналізу бюджетних показників «BOOST» допомагає більш ретельно аналізувати як змінюються фінанси у громадах протягом років. Він базується на технології Світового банку і застосовується у понад 40 країнах світу. Отримати необхідну інформацію можна, використовуючи відповідні фільтри та поля.

Допоможе у роботі фінансистів й портал реєстру проєктів міжнародних фінансових організацій IFI project. Саме за його допомогою можна шукати інформацію про проєкти, які реалізуються у громаді за підтримки міжнародних фінансових організацій.

 

Довідка:

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.

 

0 Комментариев