Підлітка, який вкрав кросівки у ТЦ, звільнили від кримінальної відповідальності

Успішна практика відновного правосуддя на Волині
Сергія, звісно ж, спіймали. Він дізнався, що вчинив кримінальне правопорушення (кримінальний проступок), передбачений ч. 1 ст. 185 КК України – таємне викрадення чужого майна (крадіжка). Юнак розповів про своє нелегке життя. Він проживає разом із матір’ю, яка маючи тяжке захворювання, не може належним чином забезпечити йому необхідне утримання, а вдався він до крадіжки через те, аби лишній раз не просити у неї грошей, та й інші підлітки з його оточення запевняли, що за це не буде ніякої відповідальності.
Під час досудового розслідування прокурор повідомив Сергію про реалізацію в Україні проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». За умовами участі у програмі, якщо неповнолітній відшкодує шкоду і примириться з потерпілим, його звільнять від кримінальної відповідальності та закриють кримінальне провадження. Юнак погодився на участь у проєкті, адже це – шанс змінити своє життя у кращу сторону, то чому б ним не скористатися.
Регіональний центр з надання БВПД у Волинській області видав доручення для проведення медіації адвокату-посереднику, яка співпрацює з системою БПД Яні Кінах. Вона ж, як передбачає програма, провела декілька медіаційних зустрічей із неповнолітнім підозрюваним та потерпілим, у результаті яких неповнолітній добровільно відшкодував заподіяну шкоду, у тому числі, шляхом повернення викраденого майна та примирився із представником потерпілого.
Тож, суд постановив звільнити хлопця від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження закрити.
У процесі проведення процедури медіації Сергій щиро розкаявся та попросив вибачення у представника підприємця. Остання, у свою чергу, пояснила йому, що від таких вчинків хлопець точно не допоможе своїй матері та не зробить її життя простішим. А ще юнак має плани на майбутнє – хоче побудувати кар’єру у сфері ресторанного бізнесу та вже шукає можливості заробляти цим на життя, не порушуючи закон. Тому відновне правосуддя, як новий підхід до реагування на протиправну поведінку неповнолітніх, вкотре доводить свою ефективність та необхідність для суспільства, – прокоментувала Яна Кінах.