Перехід на зимовий час 2022: куди волинянам крутити стрілки

news

Уже на цих вихідних, в останню неділю жовтня, українці перейдуть на зимовий час. Це гарна новина для тих, хто любить поспати довше.

Вночі з 29 на 30 жовтня потрібно перевести стрілки годинників на одну годину назад.  Загалом перехід на зимовий час відбудеться о 4-ій годині ранку.

Але, щоб не наробити собі певних незручностей, часто люди переводять годинник перед сном і вже прокидаються за новим часом, або ж крутять стрілки, як проснуться.

Сучасні гаджети переводять годинники автоматично.

Навіщо ми продовжуємо переводимо час?

Переводити час двічі на рік (в жовтні і березні) в Україні почали в 1981-му році. А законодавчо це було затверджено тільки в 1996-му.

“Піонером” запровадження літнього часу стала Німеччина. Під час Першої світової війни, 30 квітня 1916 року тут пересунули стрілки годинників на годину вперед, а 1 жовтня 1916 року – на годину назад. Невдовзі такі ж зміни запровадила Велика Британія, а згодом і США з метою заощадження палива, що його використовують для генерації електричного струму під час війни.

Після певної перерви 1966 року Конгрес Сполучених Штатів ухвалив “Uniform Time Act”, вперше запровадивши літній час у мирний період.

Наразі така економія електроенергії вже не є настільки економічно виправдана, як раніше, тому багато країн відмовилася від цієї практики.

Як переведення годинників впливає на наше здоров’я

Зміна часу порушує звичні ритми нашого біологічного годинника, як це, наприклад, відбувається при перельотах і зміні часових поясів.

Зокрема, викликаний подорожами стрес може спричиняти недосипання, дезорієнтацію у просторі і часі, а також втрату пам’яті. Симптоми можуть тривати декілька днів. Щось подібне трапляється і при переході на зимовий час, хоча симптоми й не так виражені, як, наприклад, при перельоті Київ – Лос-Анджелес.

Психічне здоров’я теж страждає від того, що світловий день коротшає, а через погодні умови люди більше часу проводять в приміщенні. В результаті вони отримують мало світла, що може призводити до погіршення настрою, втомлюваності, болю в м’язах, порушення сну, депресіям.

Щодо здоров’я серцево-судинної системи, то перехід на зимовий час приводить навіть до зниження частоти серцевих нападів. Однак при переведенні на літній час, навпаки – частота інфарктів міокарда зростає. А от кількість інсультів, як пише Current Biology, збільшується у перші кілька днів переведення годинників, як восени, так і навесні.

Як мінімізувати стрес від переходу на зимовий час?

Постарайтеся заздалегідь налагодити сон, підлаштовувати його під новий час. Лягайте спати раніше і раніше вставайте.

Змістіть всі свої фізіологічні та інші процеси на ранній час, раніше снідайте, приймайте душ, те ж стосується вечері і підготовки до сну.

Щоб звикнути до тривалості світлового дня, відрегулюйте освітлення в будинку: раніше закривайте штори, і відкривайте їх, як тільки прокинетеся.

Відмовтеся від алкоголю, менше пийте каву, а також не зловживайте шкідливими продуктами харчування.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев