Обленерго Рівного – працюємо над стабілізацією

news

Терористичні атаки росіян на об’єкти критичної інфраструктури спричинили проблеми з електропостачанням в Україні. Головної мети ― повного занурення в темряву ― вони не досягли. Проте країні довелося перейти в режим тотальної економії. Десятки пошкоджених енергетичних об’єктів, з-поміж яких ТЕЦ та ТЕС, не можуть працювати, як раніше. Деякі з них розташовані в Рівненській області. Значна частина була відновлена, проте дефіцит потужності зберігається.

За цих умов зросло навантаження на працівників ПАТ Рівнеобленерго, що належить групі компаній VS Energy. Саме їм довелося протистояти наслідкам нещодавніх ворожих ударів та терміново виїжджати на місця атак для виконання ремонтних робіт, ризикуючи потрапити під повторні обстріли. Але чому стабілізація постачання електрики виявилася надскладним завданням, чи довго ще триватимуть проблеми зі світлом? Пояснення надали в Рівнеобленерго, керівництво якого мужньо прийняло виклики, поставлені перед ними війною.

Енергетична ситуація в Україні

Уранці 22 жовтня 2022 року мешканці Рівненщині почули вибухи. Частина з них залишилася без світла. У Facebook з’явилося роз’яснення від Рівнеобленерго, керівництво якого одразу перейшло до дій: «Шановні споживачі, друзі! Унаслідок повітряних ударів пошкоджено низку об’єктів енергетичної інфраструктури нашої області… Робимо все, щоб якнайшвидше перезаживити споживачів від резервних джерел живлення».

Але в той день постраждали не лише мешканці регіону, важке становище спостерігалося в усій країні. Як повідомив Офіс Генпрокурора України, об’єкти інфраструктури ворог атакує від початку війни. За цей період поцілити вдалося 85, з них 51 постраждало за час останніх агресій.

Порівняльна таблиця бомбардування росіянами об’єктів інфраструктури України в жовтні 2022 року

Область

Кількість ударів

Вінницька

5

Волинська

2

Дніпропетровська

8

Житомирська

2

Івано-Франківська

2

Київ та область

7

Кіровоградська

2

Львівська

6

Миколаївська

2

Одеська

1

Полтавська

1

Рівненська

2

Сумська

4

Харківська

4

Хмельницька

2

Черкаська

1

Трохи раніше міністр енергетики Герман Галущенко сказав, що загалом росія атакувала інфраструктурні об’єкти майже 300 разів. За інформацією його радника 40% генерувальних потужностей зазнали серйозних ушкоджень. Через 2 ракетні удари в Рівненській області відімкнули 174790 абонентів.

Віялові відключення електроенергії: як і навіщо відбуваються

19 жовтня 2022 року заступник голови Офісу Президента України Кирило Тимошенко повідомив, що наступного дня мешканцям потрібно готуватися до обмежень. Енергосистема країни не витримувала навантажень, виник дефіцит потужності.

Загалом віялові відключення електроенергії ― практика не нова. Це явище знайоме багатьом країнам:

  1. У 1998–2000 роках через руйнування вугільної галузі, економічну кризу в державі від нього щоденно потерпали українці.
  2. У 2000-2001 роках численні масштабні вимкнення електроенергії спіткали штат Каліфорнія в США.
  3. Віялові відключення застосовувалися у 2011 році в Японії після аварії на АЕС у Фукусімі.
  4. Кілька разів у різні роки світло зникало у Венесуелі та в решті країн.

Те, що відбувається зараз в Україні, має дещо інший характер. Попри те, що задля економії вимикають від електропостачання певні ділянки, застосовуються стабілізаційні відключення. Йдеться про скидання навантаження ― вимкнення для керування загальним споживанням. Таку подію запланувати неможливо, оскільки вона запускається автоматично релейним захистом. Це пристрій, що здійснює контроль за всіма елементами енергетичної системи.

Скидання навантаження є крайнім заходом, що покликаний зняти загрозу повного краху електромережі. Воно зумовлене такою особливістю галузі: виробництво має збігатися зі споживанням у часі та обсязі. Оскільки перше внаслідок ракетних ударів знизилося, потрібного домогтися падіння другого. Керівництво держави неодноразово закликало українців економити електроенергію, та в пікові години споживання подекуди сягає критичного рівня.

Віялові вимкнення мають здійснюватися за графіком, який щодня оприлюднює Рівнеобленерго на сайті та сторінках у соцмережах. Проте у зв’язку з тим, що неможливо завчасно передбачити, коли система дійде до межі, його скласти для скидання навантаження нереально. Тому в компанії наголошують, що відключення подекуди відбуватимуться поза графіком.

Роль АТ Рівнеобленерго в подоланні енергетичної кризи

У жовтні 2022 року до України приїхав акціонер ВС Енерджі Віліс Дамбінс. Власник Рівнеобленерго висловив щире захоплення мужністю українського народу, який бореться з агресією росії. «Наша група компаній продовжуватиме співпрацю з органами місцевого самоврядування, ЗСУ, військовою адміністрацією для наближення нашої перемоги… Звичайно, ми розуміємо, що наша головна відповідальність ― забезпечення регіону електроенергією. Тому наш персонал робитиме все для забезпечення надійної роботи енергосистеми». ― сказав він. Інвестор додав, що його компанією було направлено гуманітарної допомоги на суму понад 60 млн грн.

Після масштабного ракетного обстрілу представники організації звернулися до громадян із закликом допомогти країні та зменшити споживання електрики. Щойно ворог підступно завдав ударів по об’єктах інфраструктури, що належать до центру управління міста Рівне, в обленерго почали діяти згідно заздалегідь визначеного плану.

На подолання наслідків бомбардування виїхало 6 бригад фахівців. Почалися роботи із перезаживлення споживачів від резервних джерел. У деяких районах міста енергопостачання було відновлено впродовж кількох годин. Зовсім скоро світло Рівнеобленерго повернув понад 140 тис. мешканців. Тривав пошук технічних можливостей доставити його до інших. Було застосоване вимушене відключення абонентів для стабілізації мережі.

Надвечір завдяки злагодженим діям працівників Рівнеобленерго керівництво повідомило, що понад 186 тис. споживачів включно з об’єктами критичної інфраструктури постачання електрики було відновлене. Водночас ремонтні роботи тривали навіть уночі. На щастя, під повторний обстріл фахівці не потрапили, як це відбулося в інших регіонах. Проте через дефіцит потужності доводилося відключати від електропостачання Рівне, обленерго для цього опублікувало орієнтовний графік. За докладені зусилля працівникам подякував Президент України Володимир Зеленський.

Скільки триватимуть вимкнення

Багато громадян нарікають на непередбачуваність відключень енергії. Однак вони є свідченням надмірного користування електроприладами. Найбільше з них споживають:

  • індукційна плита;
  • тепла електрична підлога;
  • сушильна машина;
  • електрична духовка;
  • кондиціонер;
  • пральна машина;
  • водонагрівач;
  • електрочайник;
  • олійний обігрівач або тепловентилятор;
  • порохотяг;
  • праска та фен;
  • кавоварка;
  • посудомийна машина;
  • мікрохвильова піч.

Тож Рівнеобленерго радить: якщо ви не хочете залишатися без світла, не відключайте ці електроприлади із 7.00 до 9.00 та з 17.00 до 23.00. А решту часу користуйтеся енергомісткою технікою почергово, не вмикайте все одразу. Замініть лампи на світлодіодні. Бізнесу Рівнеобленерго рекомендує відмовитися від рекламних вивісок.

Блекаут чи стабілізація роботи енергосистеми?

Наразі експерти оцінюють ймовірність повного зникнення електрики в Україні як низьку. Це пов’язано з тим, що:

  1. Енергетики оперативно ліквідовують наслідки пошкоджень.
  2. Західні партнери надали засоби ППО.
  3. ЗСУ навчилися збивати від 80% іранських дронів-камікадзе.
  4. Міненергетики закупило 6 тис. генераторів та робитиме це й надалі;
  5. Німеччина надасть 20 млн євро на резервне обладнання, багато передали Бельгія, Польща, Італія, інші партнери.

Фахівці організації не припиняють виконувати роботу, тому ворогові не вдасться залишити мешканців області без світла. Вчергове довівши власну мужність, компетентність та здатність швидко реагувати на виклики, Рівнеобленерго й надалі сприятиме стабілізації енергетичної кризи. А від громадян натомість просить ощадливості в споживанні електрики та оплати за послуги.

Автор статті: Сергій Ленкін

0 Комментариев