Нобелівську премію миру отримав президент Колумбії
В Осло оголосили лауреата Нобелівської премії миру 2016 року. Ним став президент Колумбії Хуан Мануель Сантос за мирну угоду з угрупованням ФАРК.
Про це пише ВВС Україна.
Президент Колумбії Хосе Мануель Сантос і лідер повстанців Родріго Лондоно, відомий під псевдонімом “Тимошенко”, домовилися укласти перемир’я через півроку.
Проте мешканці країни відхилили угоду на референдумі.
Цього року на премію претендували 376 номінантів – 228 людей та 148 організацій.
Їхні імена та назви тримаються у секреті, а вибір переможця овіяний таємничістю.
Перелік номінантів офіційно тримають у секреті 50 років.
Проте люди, які мають право висувати кандидатури (члени парламентів, університетські професори та колишні лауреати премії), часто розповідають про тих, кого пропонують Нобелівському комітету.
Серед ключових претендентів називали ініціативу сирійських “Білих Шоломів”, які рятують людей під час обстрілів. А також перемовники щодо іранської ядерної угоди.
“Білі Шоломи” були серед лідерів громадської підтримки і зібрали понад 304 тисячі підписів на свою користь.
Наскільки відомо, у переліку також були різні організації. Зокрема, жіноча команда з велоспорту Афганістану та навіть Дональд Трамп (за “активне просування ідеології — мир за допомогою сили”).
Процедура обрання лауреата Нобелівської премії миру
- Висувати кандидатів можна до 1 лютого тим, хто має таке право. У членів Нобелівського комітету більше часу представити своїх номінантів.
- Всіх номінантів розглядає комітет з п’яти людей, яких призначає парламент Норвегії. Потім вони складають короткий список з 20-30 кандидатів.
- Група норвезьких та міжнародних експертів після цього пише детальну доповідь про кожного з цих номінантів. На основі цих доповідей комітет суттєво скорочує свій перелік до кількох претендентів.
- Рішення ухвалюють на останньому засіданні комітету, зазвичай у кінці вересня або на початку жовтня.
- Якщо лауреата не можна обрати одноголосно, то рішення ухвалюють простою більшістю.
- Церемонія вручення премії проходить 10 грудня у річницю смерті Альфреда Нобеля.
Автор статті: Наталя Хвесик