На які нововведення очікувати в законопроєкті про мобілізацію?

news

Мобілізація стане жорсткішою – це вже як аксіома, але наскільки: законопроєкт про мобілізацію – документ, який тримає в страху цивільних українських чоловіків. 

Що очікувати від нового проєкту закону розповіли BBC Україна з посиланням на джерело в Міноборони. 

Слід зауважити, що остаточної редакції проєкту закону, який стосуватиметься мобілізації, ще немає. Робоча група з нардепів, представників Міноборони і генштабу все ще узгоджує його положення.

Очільник оборонного комітету парламенту Олександр Завітневич наголосив, що “цілісна картина” поки що відсутня.

Коментувати окремі положення чи напрямки зараз складно, тому що ще немає цілісної картини. – зауважив він ВВС Україна. – Щось – це поки що чиїсь ідеї, без консультацій з військовими, щось – пропозиції для обговорення. Зараз ми намагаємося розробити комплексний документ”.

Читайте також: У Луцьку біля “Варшавського” аварія: є постраждалі

Ключові ідеї Міноборони, які мають бути в законопроєкті

Звуження кола громадян, які матимуть право на відстрочку від армії. В першу чергу мова йтиме про позбавлення цього права тих, хто має близького родича з інвалідністю ІІІ групи.

Скорочення переліку осіб, які зараз мають відстрочку через догляд за особою з інвалідністю І та ІІ групи.

Скасування відстрочки для тих, хто вирішить отримувати другу чи третю вищу освіту.

На військовий облік також можуть взяти іноземців, які до отримання українського громадянства служили в збройних силах інших країн, а також особи, засуджені до тюремного ув’язнення за вчинення кримінальних злочинів.

Крім того, заплановані “мобілізаційні” зміни в Кримінальний кодекс і Кодекс адмінпорушень, зокрема збільшення терміну арешту для порушників, штрафів, а також введення можливості заочно притягати їх до відповідальності.

Планується, що ТЦК отримають більше інструментів для перевірки військово-облікових документів громадян на вулицях, доставки їх у військкомати, оголошення в розшук.

Для цього вони вже не потребуватимуть участі поліцейських. В деяких регіонах ці “новації” вже запроваджені як своєрідні “пілотні проєкти” де-факто. Представники ТЦК перевіряють документи, вручають повістки і навіть забирають військовозобов’язаних прямо на вулиці.

Громадяни будуть змушені мати при собі військово-облікові документи і пред’являти їх на вимогу співробітника ТЦК чи уповноваженого чиновника міської влади.

Серед можливих новацій – введення “Сертифікату захисника”, фактично аналогу військового квитка, в мобільному застосунку “Дія”. Оновлювати актуальні дані про себе в цьому застосунку військовозобов’язаний буде змушений кожні 60 днів.

Демонструвати цей “сертифікат” громадянин має при реєстрації прав власності на нерухоме і рухоме майно, одруженні/розлученні, для отримання вищої освіти чи медичних послуг, а також для перетину держкордону.

Повістки зможуть вручати не лише особисто під розпис, але і шляхом направлення на електронну пошту чи рекомендованим листом. Після оповіщення громадянин буде зобов’язаний з’явитися до ТЦК протягом 48 годин.

Наявність цих положень в майбутньому проєкті закону публічно підтвердив представник президента у Верховній раді Федір Веніславський. Цей механізм називається “публічна повістка”, сказав він.

Ці норми мають спростити отримання повістки і не дозволяти людям зловживати тим, що він нібито не отримує повістку і не порушує закон”, – повідомив він в інтерв’ю “РБК-Україна”.

Читайте також: Свято Миколая могло завершитися смертю: у Луцьку троє підлітків намагалися вчинити самогубство 

Автор статті: Малашкевич Анна

0 Комментариев