На Волині «Забігом миру» вшанували пам’ять польських прикордонників, які загинули у вересні 1939 року. ФОТО

news

Цієї неділі, 17 вересня, у с. Мельники Шацького р-ну вшанували пам’ять польських прикордонників, які загинули у вересні 1939 р. Ініціаторами заходу стали ГО «Фундація незалежності» (Яцек Бури та Пьотр Гаврищак), «Форум українських журналістів» у Волинській області (Володимир Данилюк), Генеральне консульство Республіки Польща в Луцьку (Марек Запур), місцева громада. Долучилися до цього заходу і лісівники Волині – Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства, ДП «Волинський лісовий селекційно-насіннєвий центр», ДП «Шацьке УДЛГ», Мельниківське учнівське лісництво.

Про це повідомляє прес-служба Волинського ОУЛМГ.

До с. Мельник приїхав особисто консул Генконсульства Республіки Польща у Луцьку Марек Запур. На нього вже чекали місцеві жителі – депутати Шацької ОТГ, районної ради, вчителі і учні НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – дитячий садочок» с. Мельники, студенти факультету філології та журналістики СНУ ім. Лесі Українки. Прибула і численна делегація із Люблінщини (Польща).

 

Цей символічний захід, який організатори назвали «Забігом до миру», розпочався молитовним перегуком настоятелів костелу м. Любомль Яна Бураса та Свято-Аннівської церкви с. Мельники Петра Границького. Обоє помолилися за упокій душ загиблих, освятили місце останнього спочинку героїв свяченою водою. Про подвиг загиблих прикордонників слово мовили консул Генконсульства РП у Луцьку Марек Запур, голова «Форуму українських журналістів» у Волинській області, головний редактор «Волинської газети», заступник голови Громадської ради при облдержадміністрації Володимир Данилюк, представник люблінської «Фундації незалежності» Пьотр Гаврищак, депутат Шацької районної ради Сергій Сидорук.

Останній наголосив, що для цих 26 шести захисників Польщі війна закінчилася тільки після того, коли з’явилася можливість перезахоронити їх прах на цім православнім цвинтарі, відспівавши їх душі, помолитися за упокій цих воїнів. А це сталося зі здобуттям Україною Незалежності, бо до цього часу правда про їх військовий чин і обставини розстрілу замовчувалися тодішньою владою. Місцеві ж люди берегли пам’ять про розстріл 18 офіцерів-прикордонників, інших польських воїнів, які покоїлись у довколишніх лісах.

До могил лягли квіти, засвітилися жалобні лампадки пам’яті, що їх привезли представники Люблінщини.

Цьогоріч у пам’ять про чин прикордонників, які з любові до Вітчизни поклали свої молоді життя, захищаючи і цей край, і цю місцевість, і село Мельники, які тоді входили до Польщі, а ще задля нагадування про 17 вересня, коли тодішній вождь Совєцького Союзу Сталін за таємним зговором із Гітлером вирішив остаточно добити поранену Польщу, організатори вирішили провести «Забіг до Миру». До участі, крім представників польської молоді, долучилися студенти польського відділення факультету філології і журналістики СНУ імені Лесі Українки Анастасія Клушина, Анна Хлян, Злата Кондрацька, Ангеліна Логвин, Ольга Комар, Наталя Числова, Аліна Юрчук, Надія Пилип’юк, Іванка Антощук, Світлана Митько, Дмитро Герез, хлопці і дівчата с. Мельники Дарина Постернак, Орися Дударчук, Оля Дударчук, Оксана Ващук, Каріна Мороз, Олександр та Юрій Дударчуки. А всього понад три десятки бігунів «Забігом миру» на символічні 1939 метрів вирішили вшанувати пам’ять полеглих у совіцько-польській війні, про яку мало хто знає і говорить.

Символічно також, що «Забіг Миру» фінішував біля столітнього сільського дуба – пам’ятки природи, мовчазного свідка ще Першої світової. Кожен бігун отримав пам’ятну футболку учасника «Забігу миру».

Відтак усі зібралися у місцевому сільському парку, який започаткували місцеві активісти і до творення якого ось уже вкотре долучаються лісівники. Цього разу напередодні з ДП «Волинський лісовий селекційно-насіннєвий центр» автівкою Шацької ОТГ було доставлено 26 деревець миру – ялинки колючі і ялинки звичайні, гінкго та катальпи. Їх придбано коштом Генконсульства РП у Луцьку та ДП «Шацьке УДЛГ». Місцеві активісти та члени учнівського лісництва заздалегідь викопали лунки для садіння, привезли чорнозем. І ось настала хвилююча мить садіння деревець миру і пам’яті на честь 26 польських захисників-прикордонників. До цього попри консула Марека Запура, керівників ГО «Фундація незалежності» Яцека Бури та Пьотра Гаврищака, голови «Форуму українських журналістів» у Волинській області Володимира Данилюка, головного редактора ТВО «Служба інформації» Волинської регіональної дирекції Національної суспільної телерадіомовної кампанії України Костянтина Лоцмана, голови комітет по фізичній культурі та спорту Луцької міської ради Юрія Волинця долучилися також директор місцевої ЗОШ Микола Маригода, депутати Шацької районної ради та ОТГ Сергій Сидорук, Федір Гірич, Юрій Дударчук, Олександр Постернак, екс-депутат ОТГ Володимир Корнелюк, вчителі Юрій Дударчук, Світлана Гірич, керівник учнівського лісництва Валентина Мороз зі своїми вихованцями Орисею Дударчук, Дариною Постернак, Ольгою Дударчук, Оксаною Ващук, Каріною Мороз, Богданом Сорокою, Олегом Положевцем, Іваном Дударчуком – найменшеньким садівничим-семирічком, Олександром та Юрою Дударчуками, польські гості Кшиштоф Завішча, Кароль Касперек, Пьотр Позаровчек, Пшемислав Яцкійовіч, , Ромвальд Фекнер, Марцім Вробель, Грегор Кокловскі, Славомір Вдовяк, Францішек Мальчевскі, Себастіан Маврек, Грегор Лацх, Юрчи Драг, Павел Рутковскі, Себастіан Данкевич, Габріела Бучек, Каспер Возняк, Вавдя Киця, Анна Нєвєдома, Радослав Бжезіцькі, Кшиштоф Вєрес, Мірек Шальдер та інші. Хтось підтримував деревця, хтось докидав чорнозему у лунки, хтось дбав про воду…

А потім було спільне фото на згадку, подяка зі сцени від завідувача клубу с. Мельники Федора Гірича усім творцям парку і цього пам’ятного дійства.

“Цей парк, де відтепер ростимуть деревця у пам’ять про польських прикордонників і жовніжів, ще не має назви, – мовив Федір Федорович. – Можливо, ми разом його і назвемо і в майбутньому це буде спільний україно-польський парк”.

Консул Марек Запур також вручив символічний приз переможцю «Забігу миру», подякував організаторам, зокрема активу села, вчителям і учням за гостинність і гарно організоване пам’ятне дійство.

Слова шани польським гостям і своїм односельцям від начальника ВОУЛМГ Олександра Кватирка та усіх лісівників Волині передав прес-секретар Сергій Цюриць, наголосивши, що у волинських лісах є дуже багато могил різних часів і воєн, у тому числі і польських жовнірів та цивільних людей. І доглядають їх волинські лісівники. Сергій Назарович запевнив, що вони й надалі берегтимуть цю пам’ять і сприятимуть подібним українсько-польським акціям. Адже без обопільної доброї Пам’яті не буває ні тривкого Миру, ні жаданого усіма Добросусідства.

Ця співпраця між обома народами, за взаємним рішенням представників польської і української сторін, буде продовжена і у майбутньому.

Автор статті: Iryna Hupalo

0 Комментариев