Мобілізація українців на підприємствах у Польщі: чи справді видають повістки?

В мережі поширюється повідомлення та відео про вручення повісток українцям призовного віку на заводах у Польщі.
Проте, ця інформація є фейкової. Поширюють її проросійські медіа.
Застерігаємо! Відповідно до правил, українські дипустанови за кордоном повинні вести військовий облік чоловіків. Проте вони не мають права на вручення повісток людям, які перебувають на консульському обліку,
– повідомляє Центр протидії дезінформації.
В українському МЗС спростували інформацію про роздачу повісток своїми представниками у Польщі. Про це інформує видання InPoland.net
Як пояснив у коментарі адвокат, член комітету НААУ з захисту прав людини Дмитро Бузанов, відповідно до правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 року, у разі виїзду з України чоловіки призовного віку зобов’язані особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до закордонної дипломатичної установи України, щоб стати на військовий облік.
Порушення Правил військового обліку карається штрафом. Однак штрафи можуть накладати керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування, а представники дипустанов таких повноважень не мають.
Громадяни, які ухиляються від військового обліку навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, від
призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову
службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб з-поміж
резервістів в особливий період, несуть кримінальну відповідальність (штраф, виправні роботи, позбавлення волі до 5 років).
У разі наявності кримінального провадження за вказаними статтями Кримінального кодексу України
відносно особи, яка знаходиться на території дипломатичної установи України, консул може виконувати
доручення слідчих або судових органів України щодо громадян України, якщо це не заборонено
законами держави, де перебуває військовозобов’язаний.
Юрист зазначив, що згідно зі статтею 522 КПК України керівник дипломатичного представництва чи консульської установи України має право затримати особу на необхідний строк, але не більше ніж на сорок вісім годин, і зобов’язаний надати затриманій особі доступ до отримання правової допомоги та забезпечити доставлення затриманої особи до підрозділу органу державної влади на території України, уповноваженого на тримання затриманих осіб, і повідомлення про факт законного затримання слідчому органу досудового розслідування за місцем проведення досудового розслідування в Україні. Слід розуміти, що територія дипломатичного представництва чи консульської установи України за кордоном обмежується сукупністю будівель, частин будівель та приміщень, земельною ділянкою, яка позначена на місцевості та огороджена парканом із садом та місцем для паркування, транспортними засобами, призначеними для виконання функцій дипломатичного представництва чи консульської установи.
Придатною до військової служби вважається особа, яка перебуває на військовому обліку, пройшла медичну комісію та отримала висновок цієї комісії про придатність до військової служби. Важливо: проведення медичного огляду та отримання постанови військово-лікарської комісії можливе лише на території України, повноваження вручення мобілізаційних розпоряджень, повісток на відправку тощо належать до повноважень ТЦК.
Одночасно із цим, Бузанов зазначив, що між Україною та Республікою Польщею укладений Договір про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах, згідно п. 7 ч. 1 ст. 61 цього Договору Республіка Польща відмовляє у видачі громадян України, якщо злочин полягає виключно у порушенні військових обов’язків.