Маловідомий Луцьк: будівлі

news

На цей раз інформаційний портал «Волинь.info» розповість вам цікаві факти про будівлі. У Луцьку їх багато, отож розповімо про декілька з них. Можливо, ви щодня проходите мимо і не знаєте про їх історію нічого.

  1. Луцький будинок – найдовший житловий будинок у світі

Будинок розташований одночасно на проспекті Соборності та вулиці Молоді. Загальна довжина рекордсмена по лінії – 1750 м та 3265 м, якщо враховувати відростки. Будували його два архітектори – Ростислав Метельницький та Василь Маловиця з 1969 по 1980 рік. Лучани називають будівлю Великою китайською стіною. Будинок побудований у вигляді сот (типова забудова для 33-го кварталу). Має 38 адрес, за якими проживає майже 10 тис. лучан.

  1. Найстаріший дім міста скромно стоїть поблизу офіційно найстарішого будинка

«Старожил», побудований ще у 15 столітті, розташований на вулиці Кафедральній, 17. Спочатку належав одному досить заможному луцькому міщанину, а згодом його власником став католицький орден єзуїтів. Будинок настільки старий, що місце, де були колись двері, уже майже повністю погрузло в землю. У наші дні тут розташована Мальтійська служба допомоги. Офіційно насправді найстарішим є будинок єпископа Пузини, збудований у 1539 році. Він –  всього за декілька метрів від «конкурента» на тій ж вулиці.

IMG_1775 IMG_1784

  1. Залізничний вокзал у Луцьку збудували через забаганку царя

Мало хто знає, що залізничну дорогу проклали від Ківерців до Луцька лише тому, що цареві Олександру III хотілося проїхатися до Луцька потягом, тому у 1890 році від Ківерець проклали залізничну дорогу. Перший залізничний вокзал утворили в 1891 році на нинішній вулиці Стрілецькій. Станція тут була тупикова аж до 1928 року – тоді вже поїзди змогли ходити у Львів. У 50-х роках XX ст. вокзал перенесли на місце товарної станції, а цей занепав. Певний час у будівлі був ресторан «Світлофор». Зараз приміщення закинуте.

IMG_1819  IMG_1821

  1. Автостанція мала бути на вулиці Винниченка

Не всі навіть лучани знають, що у 1930-х роках на вулиці Винниченка, 2 сім’я луцьких домовласників Кронштейнів почала будувати автобусну станцію. Саме цією вулицею пролягав перший маршрут автобуса у Луцьку – «Вокзал – Красне» у 1911 році. Однак автостанцію тут зробити так і не вдалось. Певний час там були крамнички – турки у польський період там виготовляли різні солодощі. Коли прийшли німці, приміщення використовували для редакції газети – «Deutsche-Ukraine Zeitung». Згодом, уже за радянського періоду, тут розташувалась редакція газети «Радянська Волинь». Зараз у приміщенні різноманітні офіси та піцерія «Фелічіта».

IMG_1814 IMG_1815

  1. Банк, схований за гіллям та ворітьми

Щодня поспішаючи на роботу по вулиці Винниченка, лучани ходять мимо цікавої архітектурної  будівлі, яка сховалась за гіллям та поступово руйнується. Не всі знають, що колись це була важлива установа – земельний банк. Збудована будівля наприкінці 1920-х років. У радянський період тут був Будинок офіцерів. Лучани приходили сюди в кіно та на танці. Зараз споруда має невизначений статус, тому пам’ятка стоїть нікому не потрібною і руйнується дедалі більше. Будинок зведений у стилі так званого академічного класицизму. Архітектор – Казимир Лялевич.

IMG_1816 IMG_1817 IMG_1818

  1. Будинок з привидами

На вулиці Ковельській, 18 є один старий будинок, зведений у 1907 році. Подейкують, що у цьому домі живе привид чоловіка в костюмі. Місцеві ЗМІ писали, що жителі бачили неодноразово цей привид та чули грюкіт і стукіт. Кажуть, що спеціалісти зафіксували тут геопатогенну зону, тому тут можливі такі явища.

IMG_1797 IMG_1798 IMG_1799 IMG_1801 IMG_1802

  1. На місці ресторану раніше була велика гавань

Всі знають про ресторан біля замку «Корона Вітовта». Однак не всі знають, що колись у давні часи тут розташовувалась велика гавань, куди заходили вантажні човни. Вони пропливали під мостом, який вів у замок. Свого часу були скандали, пов’язані з побудовою тут ресторану, адже історики заявляють, що цю будівлю незаконно приватизували.

IMG_1781

  1. Найстаріший храм Луцька

Церкву Покрови Пресвятої Богородиці вважають найстарішим храмом Луцька. Коли заснована – достеменно не відомо: у період XII – у XV ст. Вона є однією з двох збережених православних церков королівського періоду. Спочатку була дерев’яною, але у 1637 році збудували кам’яну. У стіні храму захоронені два його настоятелі – протоірей Олександр Теодорович († 1879) та протоірей Олександр Огибовський († 1938). Зараз храм належить Українській православній церкві Московського патріархату.

IMG_1787

  1. Єврейський центр

Єврейська громада свого часу у Луцьку була чи не найчисельніша. У місті будували багато синагог, зокрема їх у 1910 році на території Луцька діяло 20. Однак за німецької окупації євреїв переслідували та знищували. Всі знають про Велику синагогу, проте вона зараз не діє, а Волинський єврейський общинний центр розташований у Будинку ґміни на вулиці Богдана Хмельницького, 6. Зведений у 1923 році.

IMG_1807 IMG_1811 IMG_1813

  1. Від каплички до дому панахиди       

Дім панахиди, який розташований на Меморіалі, зведений ще у 1870 році як цвинтарна капличка. Тоді на місці Меморіалу з 1803 до 1970-го року був цвинтар.

IMG_1825

 

Підготувала Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

 

 

 

 

Автор статті: Мар'яна Метельська

0 Комментариев