Маловідомі факти про Луцьк: люди

news

Інформаційний портал «Волинь.info» продовжує розповідати вам цікаві факти про Луцьк. Отож, наступна частина – луцькі особистості. Ви дізнаєтесь про цікавих неординарних людей: як про історичні постаті, так і про тих, хто мешкає поряд із нами.

  1. Родоначальник Луцької династії князів

Династія луцьких князів пішла від Ярослава Ізяславича (приблизно 1130–1180) – середнього сина першого незалежного Володимирського князя Ізяслава Мстиславича.

Ярослав Изяславович.png

  1. Найвідоміший князь Луцька був одружений двічі

Про першу дружину Любарта, шлюб з якою давав у певній мірі йому можливість зайняти Волинсько-Галицький престол, точних даних мало. Існує декілька версій: згідно з  одними документами вона звалась Буша, у пом’янику князівна записана як Агрипіна. Є і така версія, що вона була родом із другорядної гілки Рюриковичів, можливо належала до роду Острозьких. Другу дружину Любарта звали Ольга. Вона була дочкою ростовського князя Костянтина Васильовича. Є дані, що обидві дружини князя поховані в замку в спеціальному склепі біля стін Іоанно-Богословського собору.

  1. Господар луцького замку на момент з’їзду європейських монархів так і не дочекався корони

Князь Вітовт Кейстутович, який приймав у замку європейських монархів у 1429 році, сподівався отримати корону Литви. Тоді учасники з’їзду не дійшли спільної згоди і потрохи роз’їхалися. Вітовт корони так і не отримав.

  1. Нещастя найбагатшої спадкоємиці Речі посполитої почались у Луцьку

Гальшку Острозьку (названа при народжені Єлизавета) за її нещастя нарекли Чорною княгинею. Вона разом зі своєю матір’ю бувала у Луцьку, де мали маєток. Поруч було дворище князя Дмитра Сангушки. Чи через статки, чи просто кохання спалахнуло, Дмитро почав свататися до Гальшки. Мати її, Беата, була категорично проти. Дмитро викрав Гальшку. За це його засудили до смертної кари. Сангушка втікав, однак у Чехії загін волинської шляхти вже ж наздогнав його. Там Сангушку і вбили. Після цього княгиню ще двічі видавали заміж і знову нещасливо.

  1. Юзефіна Поляновська – одна із найбільших благодійниць в історії Луцька.

Відкрила першу жіночу п’ятикласну школу в історії міста, що забезпечувала гімназійний рівень освіти. Опікувалась убогими й нещасними – за це її нагородила сама російська імператриця Марія Федорівна (дружина Миколи I) золотою медаллю на блакитній стрічці. Юзефіна сприяла зведенню сиротинця під назвою «Ангеліка», в якому дівчат навчали, підготовлювали до подальшої професії гувернантки чи прислуги. Окрім цього, вона шукала для дівчат наречених. Видавала вона своїх вихованок заміж завжди пишно і з посагом. Варто відзначити, що школу, яка діяла при сиротинці, відвідували також дочки заможних панів. Закінчення цієї школи давало право на вступ до вищих навчальних закладів. Також благодійницею був зведений притулок для одиноких шляхтичів (можна порівняти із сучасним будинком для пристарілих), притулки для інвалідів та душевнохворих.

  1. Чех Земан варив пиво для жителів Луцька

Чеський пивовар Вацлав Йозеф Земан (1854–1938) у 1888 році заснував у Луцьку пивзавод. Сам Вацлав походив із сім’ї пивоварів. Броварня Земана випускала пиво високого сорту, яке здобувало нагороди на міжнародних виставках, зокрема гран-прі на виставці у Парижі. Чех був настільки працелюбним, що сам стежив за всіма процесами на своєму заводі. Щосуботи він видавав працівникам нагороду – п’ять літрів пива. Серед дивацтв Земана – курити у різні години різні люльки: загалом він мав їх десять. До школи його дітей возили на спеціально змайстрованому візочку, в який запрягали коня Банзая. Головним конкурентом Земана був Шнайдер: є версія, що у 1906 році дерев’яна Броварня Земана згоріла завдяки старанням Шнайдера.

Земан і сімя.jpg

  1. Сіамська принцеса, родом із Луцька

Катерина Десницька (1886 – 1960) – дочка голови Луцького окружного суду, народилась у багатодітній сім’ї, у 17 років стала сиротою. Катя у Санк-Петербурзі, тогочасній столиці Російської імперії, здобула освіту медсестри. На вечірці познайомилась із принцом Сіаму (Таїланду) Чакрабонгсе. Катерина навіть думала покинути коханого, дізнавшись, що він принц. Навіть через це пішла медсестрою на російсько-японську війну. На війні Катерина отримала три бойові нагороди. Згодом закохані таки одружились. При дворі Сіаму Катерину не сприйняли, шлюб так і не був визнаний за життя короля Рами V – батька Чакрабонгсе. Лише за правління брата Чакрабонгсе шлюб визнали. Оскільки новий правитель був бездітним, то згодом Чакрабонгсе став спадкоємцем. Катерині надали титул принцеси Сіаму вищого рангу і вона отримала ім’я На Пхітсанулок. Оскільки у королівській родині було заведено багатоженство, то згодом принц одружився із далекою родичкою принцесою Чаваліт. Катя не сприйняла це. Вона добилась у 1919 році розлучення та переїхала до брата в Китай. Катерина вийшла ще раз заміж за американця Гарі Клінтона. Із сином Чулою стосунки були погані – він не зміг їй вибачити того, що вона покинула його батька. Однак із новим чоловіком теж розлучилась після переїзду. Після закінчення Другої Світової війни переїхала до Франції. Катерина померла 1960 року від серцевого нападу.

  1. Улюблений лікар лучан початку 20 ст.

Францішек Мілашевський (1876–1934) на початку 20 ст. був доволі шанованою особою у місті – у той час він був відомий у місті як лікар-терапевт та громадський діяч. Сам родом з Ковельщини, з родини поміщиків. Освіту він здобув у Москві. Францішек під час японсько-російської війни потрапив у Маньчжурію, де працював військовим лікарем. Після війни переїхав до Луцька, працював приватним лікарем. Згодом знову довелось іти на фронт – розпочалась перша світова війна. Коли повернувся у 1917 році, то окрім лікарської практики також активно займався громадською діяльністю. Мілашевський очолював лікарське товариство, входив до складу міської Ради при магістраті. Згодом його обрали головою міської Ради. Окрім цього був задіяний у ще багатьох товариствах та організаціях. Оскільки був людиною досить принциповою, то у 1930 році відмовився від посади голови міськради, протестуючи цим проти інтриг при обранні нового бургомістра. Смерть лікаря від раку горла для міста була великою втратою. Його ім’я було присвоєне Луцькому протираковому товариству. За свідченнями очевидців тих подій на похорон прийшло пів-Луцька.

  1. Бабуся, яка годує голубів

Баба Настя, яка підгодовує голубів на Театральному майдані стала відома на весь світ – фото, де вона годує голубів, зроблене Костянтином Семицьким перемогло на всеукраїнському конкурсі «Україна в об’єктиві» у 2014 році. Про бабцю Настю на початку цього року писали всі місцеві ЗМІ. Колись лікарі виявили в неї рак, однак чудом тій вдалось його побороти: молитви та добрі справи вилікували бабусю Настю. Волинські ЗМІ раніше повідомляли, що зараз жінка живе в жіночому монастирі Святителя Василія Великого разом із котиком.

  1. Міні-міс Всесвіт-2015 живе у Луцьку

Юна лучанка Анюта Климовець уже звикла до популярності – дівчинка постійно бере участь у конкурсах краси та займає призові місця. Минулого року Анюта отримала титул «Міні-міс Україна-Планета 2014», «Перша принцеса планети 2014», «Міні-міс Євросоюзу 2014», а цього року стала Міні-міс Всесвіт 2015».

Підготувала Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

 

Автор статті: Мар'яна Метельська

0 Комментариев