Луцький мер заборонив ЖЕКам відповідати на запити?

news

Житлово-комунальні підприємства вперто не хочуть відповідати на запит на отримання публічної інформації. Декілька разів уже звертались із конкретними запитаннями – у відповідь лише відписки.

Якщо раптом вирішите дізнатися, куди ідуть кошти, які ви платите за утримання будинків, то приготуйтесь до ходіння по муках. Ніхто не збирається детально розповідати, навіщо ви оплачуєте щомісяця цю послугу. У цьому переконалася редакція «Волинь.info».

У департаменті житлово-комунального господарства Луцької міськради на запит про витрати на утримання будинків відповіли у телефонному режимі, що потрібно звертатися до ЖЕКів та переадресували запит до них. Однак відразу попередили – інформації вам не нададуть: будуть доводити, що вони не є розпорядником інформації.

На цей момент у Луцьку є шість ЖКП. Відповідь на запит прийшла від усіх них. Щоправда, відповіддю назвати це важко – краще застосувати широковживане слово «відписка».

Житлово-комунальне підприємство № 11 прислало загальні звіти, не забувши зазначити, що є розпорядником інформації лише у частині інформації щодо отримання та використання бюджетних коштів.

жек 11 (1)

ЖКП № 7 відповідь надало ту ж, додавши, що запит є неправомірним.

жек 7 (1)

Від ЖКП № 3, ТОВ «М.Ж.К.» та ЖКП № 8 – теж нічого конкретного.

Найоригінальніше було ЖКП № 2. Перед тим, як відповісти на запит, звідти телефонувала жіночка, аби дізнатися, за її словами «чи сображаєте ви». Ми то «сображаємо», а міський голова, як виявилося, не дуже:

«Копіювати придбання матеріалів, актів виконаних робіт, договорів і т. п. підприємство не має змоги, на це немає коштів», –  йдеться у відповіді.

За словами (офіційними) директора В. В. Рижука – це розпорядження Луцького міського голови за 24.07.2015. Мабуть, Закон «Про доступ до публічної інформації» для Миколи Романюка нічого не говорить, якщо він видає такі дивні розпорядження. Та й ЖЕК, виходить, настільки бідний, що немає навіть Інтернету та сканера, щоб прислати інформацію.

IMG_0201

Отож, попереду було друге коло ходіння по муках, чи то пак надсилання запитів. Щоб не тратити попусту слів, ми вирішили на цей раз діяти, підкріпившись юридично. Для цього звернулись по допомогу до Олександра Бурмагіна, юриста Інституту Розвитку Регіональної Преси (ІРРП). Пан Олександр підготував для луцьких ЖЕКів вагомі аргументи, що розпорядниками інформації вони таки є.

Як зазначив нам експерт, ЖКП зобов’язані надати відповідь, навіть якщо ЖЕК приватний, тому що це суспільно значима інформація.

Юрист визначив нам правовий статус запитуваної інформації. Згідно із Законом України, на який він посилається, інформація є публічною. Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація – це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Відповідно до ч.5 ст.6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Відповідно до даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, організаційно-правова форма розпорядника визначена, як КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО. Відповідно до даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, засновником розпорядника є ЛУЦЬКА МІСЬКА РАДА.

Юрист підтвердив, що запит стосується умов володіння, користування чи розпорядження комунальним майном у вигляді виконання своїх обов’язків, в ході яких витрачались кошти підприємства та, можливо, бюджетні кошти.

Як зазначив пан Олександр, запитувана інформація, яка є у володінні розпорядника, не відноситься згідно з чинним законодавством до службової, конфіденційної або таємної. Вона повинна надаватись за запитами незалежно від того, які ще законодавство додатково передбачає шляхи оприлюднення такої інформації. Обмежити доступ до інформації згідно з Законом України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник може тільки винятково в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; якщо розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; якщо шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Та, цитуючи вищезгадану працівницю ЖЕКів, ми «сображаємо», а там або ні, або бояться, бо ж ми знову таки не отримали тієї відповіді, на яку чекали.

ЖКП № 11 надіслав упродовж години після запиту повторно ту ж інформацію, що і перший раз. ЖКП № 7 зазначили, що попередньо надали уже вичерпну відповідь та посилаючись на Закону України «Про звернення громадян» наголосили, що «не розглядаються повторні звернення одним і  тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті». Щоправда, на цей раз у відповіді йшлося, що можна прийти на підприємство і ознайомитися з інформацією, яка не є з обмеженим доступом.

жек 7 (2)

ЖКП № 3 з другої спроби надало уже точнішу інформацію.

ТОВ «М.Ж.К.» – на цей раз проігнорувало запит. ЖКП № 8 зазначило, що не є розпорядником інформації та, що запитувана інформація не є публічною.

жек 8 (2)

ЖКП № 2 – відповідь, що на цей запит уже відповідали, повторно не розглядатимуть, однак можна ознайомитися з інформацією у них на підприємстві.

Запитувана інформація – публічна, то що ж приховують луцькі ЖЕКи?

Далі буде…

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

0 Комментариев