Лучани знатимуть, куди йдуть благодійні внески у їхніх лікарнях

news

П’ять луцьких закладів охорони здоров’я підписали договори про співпрацю із благодійними організаціями, що діють на їхній території.

Про це повідомили в ГО «Інститут аналітики та адвокації».

Ініціатори підписання цих угод (ГО «Інститут аналітики та адвокації» за підтримки управління охорони здоров’я Луцької міськради) запевняють, що відтепер збір і використання благодійних внесків у Луцьку стане прозорішим.

«Ми були здивовані, коли дізнались, що в нашому місті жоден комунальний заклад охорони здоров’я не має ніякої письмової угоди про співпрацю з благодійним фондом, що здійснює збір благодійних пожертв на його території. Між ними укладений лише договір оренди приміщення», – розповідає Сергій Адамчук, регіональний координатор ГО «Інститут аналітики та адвокації» у Волинській області.

Як зазначив Сергій Адамчук, метою кампанії протидії поборам у медакладах не є боротьба з благодійними внесками як такими, навпаки – активісти закликають зробити збір неформальних платежів прозорішим. «Ми розуміємо, що в сучасних умовах тотального недофінансування галузі медицини, лікарням ніяк не вижити без цих благодійних внесків. І перш за все, ми хочемо прозорості їх роботи та ефективності використання зібраних ними коштів, і прагнемо, щоб ці благодійні фонди були підзвітними простим громадянам, які сплачують благодійні пожертви, і які мають право знати на що ці кошти спрямовуються», – зазначив громадський активіст.

Відповідно до цих договорів, благодійні організації, які діють на території закладів охорони здоров’я, будуть більш підзвітними. А тому громадськість зможе простежити, наскільки цільовим є використання їхніх благодійних внесків.

Експерти наголошують, що однією із проблем неврегульованості неформальних платежів є відсутність належного законодавства, яке буде регулювати відносини благодійних фондів та лікарень, а також забезпечить прозорість та підзвітність діяльності благодійних організацій. «ГО «Інститут аналітики і адвокації» має в своїх напрацюваннях проект Закону «Про порядок діяльності та звітування благодійних організацій, що діють на території закладів охорони здоров’я», але, оскільки, закони не приймаються так швидко, як нам хотілось би, то зараз ефективним інструментом для підвищення прозорості діяльності таких фондів є наявність договорів про співпрацю між закладами охорони здоров’я та благодійними організаціями, що діють на їх території», – зазначив Сергій Адамчук.

Головний лікар КЗ «Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги № 2» Ганна Кравчук розповіла, що без благодійних внесків заклади охорони здоров’я не зможуть проіснувати, Керівництво цієї структури теж підтвердило свою зацікавленість прозорій співпраці між закладами охорони здоров’я і благодійними фондами, тому і уклали відповідний договір.

«Справа в тому, що у нас ця вся робота йде прозоро, в нас ця робота висвітлюється щомісячно, щомісячно ми подаємо звіти, скільки ми тут коштів зібрали і на що витратили. В поліклініці у нас є інформаційні стенди, кожна людина може підійти і прочитати, на що ми витрачаємо кошти. На сьогодні медична субвенція на придбання медикаментів є маленькою, тому якщо пацієнти не будуть компенсувати кошти на витратні матеріали, то ми просто не виживемо. Я б хотіла подякувати нашим пацієнтам за розуміння. Ті, хто можуть сплачувати сплачують, ті, хто мають пільги вони користуються пільгами».

Зараз громадські активісти очікують, коли до підписання договорів про співпрацю долучаться і інші заклади охорони здоров’я.

Нагадаємо, що у 2014 році громадською організацією «Інститут аналітики і адвокації» було проведено дослідження «Неформальні платежі у закладах охорони здоров’я». Дослідження проводилось в 12 областях України, в т.ч. і в Волинській області. Згідно результатів у Волинській області, близько 75% опитаних громадян відповіли, що сплачують благодійні внески в лікарнях.

А на запитання «Чи хотіли б Ви знати на що витрачаються кошти сплачені ними до благодійних фондів при закладах охорони здоров’я» – 86% відповіли «Так, звичайно». Загалом, дослідження показало, що громадяни не довіряють благодійним організаціям, які здійснюють збір благодійних пожертв на території закладів охорони здоров’я. А не довіряють тому, що дійсно не знають на що витрачаються їхні благодійні внески.

0 Комментариев