Курський плацдарм ЗСУ: що це і для чого

news

Ймовірно, зранку 6 серпня Збройні сили України розпочали наступ на територію Курської області Росії. Офіційний Київ це не підтверджував і не спростовував, але російські джерела запевняють, що ЗСУ вдалося не тільки прорвати російський кордон, але за неповних два дні створити плацдарм на території противника.

Весь день 6 серпня надходили уривчасті повідомлення про перехід українськими частинами кордону та наступ вглиб території Курської області. Спочатку загострення ситуації в російському прикордонні виглядало як пересічна спроба прориву диверсійно-розвідувальної групи, які вже були минулого і на початку цього року.

Але подальше розгортання бойових дій показало, що це, ймовірно, зовсім інший сценарій.

На кадрах, знятих російськими безпілотниками, видно, що наступ здійснюють, вірогідно, регулярні підрозділи ЗСУ з бронетехнікою, засобами ППО, артилерією і штатним озброєнням. А СБУ навіть показала відео збиття, як вони твердять, своїм дроном російського гелікоптера у Курській області.

Спочатку російське міністерство оборони заявило, що близько 300 українських “бойовиків” атакували кордон в Курській області і сусідні населені пункти. Також начебто згодом ця “диверсійно-розвідувальна група” зазнала втрат і відступила на свою територію. Через деякий час міноборони своє ж повідомлення про “відступ” противника видалило. Вже на наступний день начальник генштабу ЗС РФ Валерій Герасмиов заявив, що українських військових було приблизно 1 тис. осіб.

Українська влада події на Курщині поки що коментувати відмовляється.

Очільник Кремля Володимир Путін 7 серпня терміново скликав радбез РФ і заявив, що відбувається “масштабна провокація” зі сторони “київського режиму”. А Герасимов йому пообіцяв швидко вийти на лінію державного кордону.

Які сили і засоби

За оцінками міноборони РФ, на територію Курщини зайшли приблизно 1 тис. військових ЗСУ.

Ця кількість приблизно дорівнює чисельності двох механізованих батальйонів української армії.

Російські Z-блогери також стверджують, що перетнули кордон не менше двох батальйонів ЗСУ і ще 2 тисячі бійців можуть бути введені в бій як резерв.

При чому вони запевняють, що основні бої веде 22-га окрема механізована бригада ЗСУ.

Це військовий підрозділ, що фактично був наново сформований в 2022-23 роках і має в своєму складі танковий батальйон. Бригада воювала під Часовим Яром, Авдіївкою і Бахмутом. Згідно з інформацією у соцмережах підрозділу, останніми місяцями вона перебувала біля кордону в Сумській області, проходила навчання, а також активно застосувала безпілотники проти об’єктів ворога у прикордонній смузі.

Пресофіцер бригади заявив ВВС, що не може коментувати інформацію про події в Курській області, але дасть знати, коли “матиме таку можливість”.

Український військовий аналітик Михайло Жирохов вважає, що в Курській операції також беруть участь десантно-штурмові війська ЗСУ. На це вказує використання американських броньованих машин Stryker, які вже потрапили в об’єктив російських безпілотників.

“Ми можемо говорити, що там задіяні як мінімум десантно-штурмові війська… Тому що Stryker перебуває на озброєнні тільки деяких бригад ДШВ. Ці бронемашини не давали мотопіхотним бригадам”, – сказав він ВВС.

Крім того, експерт вказує, що відкриті джерела свідчать про те, що Україна зібрала значну кількість далекобійної артилерії, залучила групи операторів FPV-дронів і сформувала потужне угруповання фронтового ППО на цій ділянці для прикриття наступальної операції.

Наприклад Сумська обласна військова адміністрація 6 серпня заявила про збиття над областю російської балістичної ракети, що може свідчить про розміщення в прикордонні американських зенітно-ракетних комплексів PATRIOT, які здатні збивати цей тип ракет.

Своєю чергою, Росія вочевидь використовувала для прикриття ділянки кордону в Курській області формування прикордонної служби і підрозділи угруповання військ “Північ”. Деякі з них були сформовані з військовослужбовців строкової служби.

Аналітик групи “Інформаційний спротив” Костянтин Машовець каже, що загалом угруповання “Північ” складає 72-75 тис. бійців, але більша частина з них загрузли в боях на Харківщині – біля Вовчанська і Липців. Тут бойові дії тривають з 10 травня.

Після прориву кордону на Курщині російське командування масово почало передислоковувати сюди авіацію, каже Михайло Жирохов. Зокрема, за його даними, залучені не менше трьох одиниць бомбардувальників Су-34, які скидають КАБи на позиції українських військ. Також тут діє значна кількість ударних гелікоптерів.

Який задум цієї операції

Який оперативний задум українського командування поки що важко зрозуміти через “туман війни”, каже ВВС ізраїльський військовий аналітик Давид Гендельман.

“Ми можемо констатувати, що це набагато більш масштабні спроби дій на довоєнній російській території, ніж ті, які ми бачили до цього в ході війни”, – зазначає він.

За його словами, перші дні операції показують, що ЗСУ вже досягли тактичного успіху. Він полягає в тому, пояснює Гендельман, що українські військові закріпилися в російських населених пунктах біля кордону і можуть підтягувати резерви, щоб утримувати їх і рухатись далі.

“Якщо враховувати, що на інших ділянках фронту зараз дії в основному оборонного характеру чи максимум зустрічні бої, то, судячи з усього, командування ЗСУ ухвалило рішення хоча б десь провести наступальну операцію. Можливо, з метою відтягування російських резервів”, – каже ізраїльський експерт.

За сумою різних факторів, Курська область якраз для цього підходить, додав він. В першу чергу через відсутність потужного угруповання військ противника і належних фортифікацій.
Про відтягування російських резервів з інших напрямків говорять і українські експерти. За даними Костянтина Машовця, вже фіксується переміщення військ РФ в напрямку Суджі з сусідніх Бєлгородської і Брянської областей.

Михайло Жирохов з посиланням на свою інсайдерську інформацію каже, що російське командування вже почало знімати деякі підрозділи з фронту на Донбасі.

Джерело: https://www.bbc.com/

Автор статті: Сергій Шагоферов

0 Комментариев