Купівля-продаж або дарування нерухомості в умовах війни: що потрібно знати волинянам

news

Плануєте придбати квартиру, продати будинок чи подарувати дачу, але не знаєте чи реально це зробити в умовах воєнного стану? Не переживайте – все можна  зробити.

Проте і тут війна внесла корективи.

Центр надання безоплатної правової допомоги надав чіткі роз’яснення про те, як укласти договір купівлі-продажу або дарування нерухомого майна в умовах воєнного стану та що змінилося у процедурі.

Враховуючи, що предметом договору купівлі-продажу або дарування є цінне майно, такий договір укладається у письмовій формі та підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню.

За загальним правилом, посвідчення правочинів щодо відчуження (купівлі-продажу) майна здійснюється за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна або однієї зі сторін договору. Це регламентує ст. 55 Закону України “Про нотаріат”.

Однак в умовах воєнного стану нотаріальне посвідчення договору щодо відчуження нерухомого майна, зокрема посвідчення договору дарування/купівлі-продажу, здійснюється виключно за місцезнаходженням, окрім нерухомості, розташованій у Києві або Київській області (відповідно до п.19 постанови Кабміну № 480 від 19.04.2022 р).

Тобто раніше громадяни мали вибір: звернутися до найближчого нотаріуса за місцем своєї реєстрації, чи за місцезнаходженням майна. Наразі посвідчення договору здійснюється нотаріусами виключно за розташуванням нерухомості.

Орієнтовний перелік документів, який необхідно надати нотаріусу:

  • паспорти й ідентифікаційні коди обох сторін договору;
  • оригінал правовстановлюючого документу на нерухоме майно;
  • довідка про осіб, які зареєстровані у житловому приміщенні;
  • технічний паспорт на житлове приміщення;
  • документи, що засвідчують родинні відносини між особами першого та другого ступеня споріднення.

Як знайти потрібного нотаріуса

Відповідно до ст. 13-1 Закону України “Про нотаріат”, нотаріус працює в межах нотаріального округу, які визначаються відповідно до адміністративно-територіального устрою України. Нотаріус не вправі здійснювати діяльність за межами свого нотаріального округу, за винятком заміщення інших нотаріусів.

Важливо! В умовах воєнного стану нотаріальні дії проводяться виключно включеними до затвердженого Міністерством юстиції переліку нотаріусів, яким дозволено в умовах воєнного стану вчиняти нотаріальні дії щодо цінного майна. Перелік таких нотаріусів по Україні можна подивитися за посиланням.

0 Комментариев