Коли волиняни відзначатимуть Масляну в 2022 році?

news

Свято проводів зими і початку весни в народі має народну назву Масляна або Масниця. Відзначається торжество цілих сім днів.  Гуляння починаються з понеділка і закінчуються спаленням опудала. Під час святкувань запрошують додому рідних, готують млинці з різними начинками і готуються до посту.

У 2022 році Масний тиждень триватиме з 28 лютого по 6 березня. Оскільки Масляна передує Великому посту, а він починається за 50 днів до Великодня. Дата Великодня визначається за місячним календарем.

Масляна ділиться на два періоди:

  • Вузька Масляна – понеділок, вівторок і середа – дні, коли можна виконувати легку домашню роботу;
  • Широка Масляна – четвер, п’ятниця, субота та неділя – початок народних гулянь.

Кожен день Масляних святкувань має свої традиції. У понеділок господині займаються випічкою млинців і пригощають рідних. У вівторок починаються сватання. Середа – особливий день – ласунка – коли теща пече млинці своєму зятю. Четвер, п’ятниця і субота – дні, коли люди відвідують родичів і ходять один одному в гості. П’ятницю також називають тещині вечірки, коли теща відвідує зятя і його дружина пече млинці і пригощає маму, яка може прийти з подругами.

У неділю прийнято просити вибачення один у одного і спалювати солом’яне опудало. Цей день називається Прощена неділя. Предки вірили, що обряд спалювання поквапить настання весни і принесе щедрий урожай. Також в неділю було прийнято ходити в лазню. Їжу, що залишилася спалювали.

Прикмети на Масляну про заміжжя

  • зустріти на свято чоловіка – скоро з’явиться і наречений;
  • перший млинець рівний і рум’яний – дівчина найближчим часом вийде заміж;
  • блін прилип до сковороди і вийшов “грудкою” – заміжжя не бачити;
  • скільки в млинці дірочок – стільки буде дітей.

Якщо дівчина винесе на вулицю перший спечений млинець, віддасть його перехожому чоловікові і запитає його ім’я – так само будуть кликати її майбутнього чоловіка.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев