Дивовижні пішохідні мости світу. ФОТО

news

Такий звичний об’єкт, як пішохідний міст, пройшов довгий шлях розвитку. Сьогоднішні мости – це не просто кладки через річку, а вишукані споруди з рухомими частинами, звивинами та переплетеними пандусами: існує навіть міст, занурений у канал.

ВВС Україна розповідає про найдивовижніші вісім мостів світу для пішоходів.

Коли на початку 2015 р. в Лондоні вирішили побудувати новий пішохідний міст через Темзу, на конкурс надійшло 74 проекти з усього світу.

У цих проектах, чиє авторство не оголошувалось до рішення журі, фігурували спіральні пандуси, решітки чудернацьких форм і навіть водоспад. Це вже другий подібний конкурс у Лондоні – у грудні 2014 р. переможцем визнали “Міст-сад” (Garden Bridge) архітектора Томаса Гезервіка, щедро засаджений деревами та іншими рослинами. Читайте далі про вісім мостів ХХІ століття, що незмінно привертають увагу.

Міст, що згортається, Лондон

Міст, що згортається

“Міст, що згортається” (Rolling Bridge) у Паддінгтонському басейні розроблений у 2004 р. паном Гезервіком (який також оновив дизайн двоповерхових червоних автобусів – “візитівки” Лондона). Під дією кількох гідравлічних домкратів міст може скручуватись, пропускаючи човни, що швартуються в затоці.

Ось як описують його в студії Гезервіка: “Ми хотіли, щоб визначною рисою цього мосту був саме рух. Зазвичай розвідні мости будують з одним прямим елементом, що піднімається і звільняє шлях. Але наш міст повільно й плавно згортається, перетворюючись з традиційного рівного мосту на круглу скульптурну форму, яка прикрашає собою берег каналу”.

Хвилі Гендерсона, Сінгапур

Хвилі Гендерсона

Найвищий пішохідний міст у Сінгапурі з’єднує два парки у південній частині острова і був відкритий у 2008 р. Це спільний проект лондонської компанії IJP Corporation та сінгапурських колег з RSP Architects Planners and Engineers. Сім вигнутих сталевих ребер разом формують хвилю 274 метри завдовжки. Всередині приховані ніші з лавками.

Міст на високих пілонах, США

Міст на високих пілонах

Колись по цьому мосту через річку Де-Мойн у штаті Айова пролягали колії залізниці Union Pacific Railroad. Колії прибрали, і в 2011 р. міст відкрився знову як частина 40-кілометрового туристичного маршруту. 800 метрів завдовжки, він лежить на сорокаметрових бетонних пілонах: певний час, поки старий міст був розібраний, їх називали “айовським Стоунхенджем”.

Архітектурна компанія David Dahlquist Studios придумала й виготовила 41 сталеву рамку, що розміщені вздовж мосту й симулюють те, що бачить людина, зазираючи в шахту, – данина довгій історії гірничого промислу в цьому регіоні (автор фото Carole Gieseke).

Міст Лінгзіді, Китай

Міст Лінгзіді

Цей міст – частина концептуального проекту “Від села до міста” (Rural Urban Framework), розробленого Джошуа Болковером і Джоном Ліном для розв’язку соціальних проблем, які з’явилися в Китаї з розвитком великих інфраструктур. З побудовою нової автомобільної траси у південній провінції Шеньсі довелося знищити сотні невеличких місточків.

Міст Лінгзіді, зведений у 2012 р., полегшує переправу через річку поблизу однойменного селища. Його нижній ярус з’єднує два береги і дозволяє користатися річкою для купання, прання чи риболовлі, а верхній ярус скорочує шлях на місцеву ферму.

“Хоча цей міст невеличкий, він має велике значення для економіки цього селища, – пояснюють архітектори. – Він дозволяє селянам успішно трудитися і мати прибуток, замість того щоб покладатися на грошові перекази від дітей та онуків із міст”.

Міст Мойсея, Нідерланди

Міст МойсеяКопирайт изображенияRO&AD

Голландська фірма RO&AD знається на каналах і ровах. Її архітектори створили плавучий міст біля фортеці XVІІІ ст. – він спочиває на надувних трубах під поверхнею води – і сховали інший міст посеред водного плеса на півдні Нідерландів. Останній отримав влучну назву – “міст Мойсея”. Його бокові частини зроблені зі спеціального дерева, що не руйнується водою, і майже співпадають за рівнем з поверхнею води. Таким чином, пішоходи проходять посеред річки, розділеної навпіл.

Цей міст – суцільна оптична ілюзія: невидимий здалека і схожий на вузенький рівчачок, якщо дивитися згори. Навіть коли рівень води підіймається, пішоходам нічого не загрожує: зайву воду відкачують насоси.

Міст-віяло, Лондон

Міст-віялоКопирайт изображенияVIEW PICTURES LTD / ALAMY

Тим, хто живе поблизу Паддінгтонського басейну, пощастило: вони можуть насолоджуватись рухливими мостами в асортименті. Цей новий міст було відкрито у вересні 2014 р., через десять років після мосту, що згортається. Консольна конструкція віялом здіймається над каналом під дією гідравлічних домкратів.

Це не меншою мірою кінетична скульптура, ніж міст. Її розробила, вигравши у відповідному конкурсі, британська компанія Knight Architects, а втілити проект у життя допомогли інженери з фірми AKT II. Як стверджують творці, “красивий та ефективний дизайн має задовольнити як митців, так і науковців”.

Чумацький шлях, Нідерланди

Чумацький шлях

Цей перехід через канал у нідерландському місті Пюрмеренд, власне, складається з двох мостів. Перший – арка, що сягає висоти 12 метрів над рівнем води – пропонує пішоходам гарний огляд історичної та нової частин міста і достатньо високий, щоб під ним проходили судна.

Другий, нижній міст підходить велосипедистам і людям на інвалідних візках; він розділяється на дві частини, які, обертаючись, відкривають шлях річковому транспорту. Ось що кажуть про нього його розробники – архітектори з фірми NEXT (вони також придумали міст “Дракон Кінг-Конг” у Китаї): “Цей міст не лише дозволяє швидко перетнути канал, а й стає архітектурною принадою сам по собі”.

Міст Симони де Бовуар, Париж

Міст Симони де Бовуар

Австрійська архітектурна фірма Dietmar Feichtinger має солідний досвід мостобудування: її фахівці розробили міст через Рону в Ліоні, дамбу, що веде на острів Мон-Сен-Мішель, а також копенгагенський “Міст-метелик”, що розкривається у три різні способи. Міст Симони де Бовуар у Парижі було відкрито у 2006 р.

На переплетіння його доріжок можна потрапити як з набережних, так і з запруджених транспортом доріг уздовж Сени. П’ять різних доріжок з’єднують береги на різних рівнях, а також парк. У центральній частині мосту, одна з доріжок утворює навіс, під яким можна сховатися від дощу.

Автор статті: Наталя Хвесик

0 Комментариев