8 Березня під загрозою або чи буде в Україні свято весни?

news

Міжнародний жіночий день в Україні – державне свято, але вже кілька років триває дискусія щодо його можливого скасування. Однією з причин є стереотипне сприйняття значення 8 березня, адже до наших часів пам’ятна дата про боротьбу жінок за свої права трансформувалася у свято “весни та краси”.

Як з’явилося та чому відзначають свято 8 березня

У середині XIX століття в США відбувся перший великий жіночий мітинг, коли 8 березня 1857 року працівниці текстильної фабрики в Нью-Йорку організували страйк, вимагаючи скорочення робочого дня. Хоча цей протест не приніс конкретних результатів, його дата стала символічною для подальших акцій жіночого руху.

У початку XX століття в США та Європі жіночі акції проти непокойних умов праці набули оборотів. Соціалістична партія США оголосила Національний день жінок 28 лютого, але в Європі не було фіксованої дати свята. Клара Цеткін запропонувала відзначати Міжнародний жіночий день саме 8 березня.

З початку 1920-х років свято було затверджено в СРСР як Міжнародний день робітниць. У зв’язку з цим жінкам дарували скорочений робочий день. Згодом 8 березня став офіційним вихідним у Радянському Союзі.

Читайте також: Довга джинсова спідниця знову в моді: як носити трендову річ та де купити у Луцьку?

У 1977 році ООН оголосила 8 березня Днем боротьби за права жінок і міжнародний мир.

У світі традиції відзначення Дня боротьби за права жінок різняться. У деяких країнах, зокрема, в пострадянських, 8 березня є вихідним, в інших – ні, але проводяться мітинги та марші за права жінок. В Україні також відбуваються акції, проте свято не є офіційним вихідним днем.

Як виникло свято та чому його перетворили на “весну й красу”

Сенс свята Дня боротьби за права жінок зазнав перетворень за радянських часів, коли його спробували адаптувати до більшовистської пропаганди. Згідно з Українським інститутом національної пам’яті (УІНП), цей рух був урізноманітнений у тоталітарному Союзі, оскільки не було реальної боротьби за права людини.

Події 8 березня (23 лютого за старим календарем) 1917 року відзначилися падінням монархії в Російській імперії. У цей день у Петрограді та багатьох інших містах відбувся масовий протест робітниць за “хліб і мир”, який використали більшовики для зміцнення своєї влади. Кілька днів потому імператор відмовився від престолу, і радянський режим вступив на сцену.

Читайте також: Кіно на 8 березня: топ-5 фільмів про великих і сильних жінок

У 1921 році День боротьби за права жінок став державним святом в СРСР під назвою “Міжнародний день робітниць”. За словами УІНП, більшовики використовували міжнародний рух за емансипацію жінок для мобілізації радянських жінок на важких промислових та сільськогосподарських роботах.

Пропагандистська кампанія поширювала образ радянської жінки, яка відокремлюється від патріархального світу села і працює на користь соціалізму. Пізніше почали використовувати образ матері, особливо після трагедії Голодомору, масових репресій та втрат у Другій світовій війні.

У 1965 році Міжнародний жіночий день офіційно став не лише державним святом, а й вихідним у СРСР. Під час “застійних років” правління Леоніда Брежнєва влада активно пропагувала ідею про подолання будь-якої нерівності між чоловіком та жінкою в Радянському Союзі.

Це призвело до перетворення Міжнародного жіночого дня з символічної дати боротьби за права жінок на свято “усіх жінок”, яке супроводжувалося застільлями, квітами та подарунками. Ця “традиція” потім перейшла і до країн колишнього Радянського Союзу.

8 березня в Україні: скасування, перейменування або нове свято?

Ідея святкування 8 березня як дня “весни й краси” вважається одним із аспектів радянського спадку, зауважують автори законопроєктів, що розглядаються щодо установлення українських свят. У 2023 році народні депутати висловили ініціативу щодо скасування або перейменування “жіночого дня”.

У одному з проєктів закону йдеться про те, що Міжнародний жіночий день був встановлений окупаційним московським режимом для популяризації власного погляду на роль жінок у суспільстві.

З метою “завершення нав’язаних традицій минулого спадку” автори пропонують скасувати свято 8 березня та запровадити нове свято – “День української жінки” 25 лютого, дату народження письменниці та громадської діячки Лесі Українки.

Читайте також: Смішні та прикольні привітання з 8 березня

Інший законопроєкт пропонує залишити назву свята 8 березня, але акцентувати на русі за рівні права та можливості жінок, назвавши його “Міжнародним днем захисту прав жінок” та залишивши вихідним.

Український інститут національної пам’яті акцентує на важливості повернення первинного правозахисного змісту Міжнародного жіночого дня.

Громадськість активно обговорює майбутнє цього свята. У 2023 році в “Дії” було проведено опитування, в якому взяли участь понад 2,1 млн українців. Понад 1,3 млн осіб проголосували за залишення 8 березня вихідним днем, а близько 703 тис. – за робочий день. Ще 110 тисяч українців не визначилися.

Результати опитування обіцяли врахувати у Верховній Раді перед ухваленням закону щодо свята. Наразі згадані законопроекти ще не були винесені на голосування парламенту. Очікується, що ухвалення рішення щодо майбутнього святкування 8 березня буде результатом широкого громадського дискурсу.

Свято 8 березня, яке має багатогранну історію, стоїть під загрозою перетворення через дискусії щодо його справжнього значення. Чи збережеться воно як свято боротьби за права жінок, чи отримає новий формат, – це питання, що залишається відкритим у сучасному українському суспільстві.

Читайте також:Місячний календар: сприятливі дні для стрижки у березні 2024 року

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев