5 червня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

5 червня світ відзначає Всесвітній день охорони навколишнього середовища, Міжнародний день боротьби з незаконним, нерегульованим рибним промислом і Всесвітній день проти видової дискримінації.

В США святкують День кетчупу, День монгольф’єра, День пончика, Пряниковий день, у В’єтнамі – Свято середини року, у Данії – День Конституції, День батька, на Сейшельських островах – День визволення, на Багамських островах – День праці, В Екваторіальній Гвінеї – День президента, в Азербайджані – День меліоратора.

5 червня вшановується пам’ять святителя Леонтія Ростовського (Левон Огірочник) або Конопляник і чудотворця Романа Углицького. На Леонтія закінчують саджати огірки.

5 червня — день святого Леонтія: історія, традиції та прикмети свята

Відомості про його життя є досить суперечливими і малоінформативними. Відомо, що основні події його існування відбулися в ХІІвеке. Леонтій займався тим, що проповідував віру в Христа дітям. За це піддався гонінням з боку язичників. В церкві сьогодні відзначається день, пов’язаний з наданням його мощей.

У народі Леонтія називали Конопляником, оскільки саме в цей період, 5 червня, намагалися сіяти коноплі. Цікаво, що насіння для посіву потрібно було скласти в пасхальне яйце і при посіві по полю варто було розкидати шкаралупу, примовляючи: «Коноплі та на горобину дивись – коли колір у круги, то конопель борги», «У кого конопелька, у того і подвійна копійка»

5 червня: традиції і звичаї дня

У народі святий Леонтій отримав прізвиська «огуречник» і «конопляник». В день його пам’яті висаджували на гряди останні огірки, а в багатьох місцях сіяли коноплю. Щоб зібрати хороший урожай конопель, в зерна, приготовані для посіву, клали пасхальне яйце. Прийшовши на поле, яєчну шкаралупу розкидали разом з насінням, примовляючи: «Роди, Боже, коноплю білу, як яйце».

Перед сівбою конопель всі члени сім’ї їли яйця. Сіяли коноплі мовчки і босоніж, без головного убору і з зав’язаними очима – інакше рослина не зійде або птиці виклюють насіння з землі. Щоб конопля виросла тонковолокнистою і густою в сівачі прагнули вибирати чоловіка з густим волоссям і бородою.

За старих часів конопляна олія часто виручала сільських жителів. Їй присмачували каші, а вмочуючи в неї чорний хліб, селяни сподівалися захиститися від хворіб шлунку.

У минулі часи коноплю вирощували і обробляли нарівні з льоном. З конопляних волокон жінки ткали грубі тканини – «плоскінь». Цією тканиною в льохах покривали на зиму картоплю. З неї шили мішки, в яких зберігали зерно і овочі від тління і замерзання.

Народні прикмети та повір’я на 5 червня

  • Огірки, які висадили на день Леонтія, найкраще підходять для засолювання.
  • Багато оводів 5 червня – буде багатий урожай.
  • Горобина цвіте – прикмета того, що буде багатий урожай конопель

У кого іменини 25 квітня?. День Ангела. Свята і традиції. Проекти ...

5 червня День ангела відзначають: Адріан, Андрій, Василь, Геннадій, Гнат, Давид, Данило, Дмитро, Іван, Гнат, Ісай, Касьян, Костянтин, Леонтій, Михайло, Микита, Олександр, Петро, Роман, Сильвестр, Федір, Яків, Юлія (Іуліанія) Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела!

5 ЧЕРВНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

Традиційно Україна, як і увесь світ, 5 червня відзначає Всесвітній день охорони навколишнього середовища. Цей день вважається однією з найважливіших подій екологічного календаря і щорічно святкується в більш ніж 100 країнах світу.

Охорона навколишнього природного середовища – це нова форма у взаємодії людини й природи, породжена в сучасних умовах. Вона являє собою систему державних і суспільних заходів (технологічних, економічних, адміністративно-правових, просвітницьких, міжнародних), спрямованих на гармонічну взаємодію суспільства й природи, збереження й відтворення природних ресурсів і діючих екологічних співтовариств в ім’я живучих і майбутніх поколінь. Сьогодні екологічні проблеми стоять у ряді найважливіших і визначають рівень благополуччя всієї світової цивілізації й, зокрема , нашої країни.

Так, ще 15 грудня 1972 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 5 червня Всесвітнім днем охорони навколишнього середовища. Приводом до проведення цієї всесвітньої акції послужило звернення, що надійшло 11 травня 1971 року генеральному секретареві ООН. Звернення підписали 2200 діячів науки й культури з 23 країн світу. Вони попереджали людство про безпрецедентну небезпеку, що загрожує йому у зв’язку із забрудненням навколишнього середовища.

“Або ми покінчимо із забрудненням, або воно покінчить із нами”, – так було поставлене питання в цьому зверненні. В 1972 році у Стокгольмі відбулася Всесвітня конференція по захисту навколишнього середовища, на якій були присутні повноважні представники 113 держав світу, в тому числі й Радянського Союзу. Учасники конференції ухвалили рішення щодо щорічного проведення Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища 5 червня.

Відзначення цього дня кожного року допомагає привернути увагу суспільства до проблем довкілля і підкреслює гостру необхідність у зміні відношення людини до раціонального використання та відтворення природних ресурсів.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев