30 липня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

30 липня 2020 світ відзначає Міжнародний день дружби, День кольорових напоїв, Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми. У США – День чізкейку, День тестя і свекра, День інформаторів, День девізу «На Бога уповаємо», День хот-дога з соусом чилі, на Кубі – День мучеників революції, в Марокко – День трону, в Вануату – День незалежності, у Таджикистані – День працівників пожежної охорони, у Південному Судані – День мучеників.

В церкві 30 липня відзначали пам’ять святої Маргарити Антіохійської і Лазаря Галісійського. Досі невідомо, чи жила Маргарита насправді. У переказі йдеться про те, що народилася вона в Антіохії в родині язичницького жерця на ім’я Едессій. Однак Маргарита не захотіла поклонятися ідолам і прийняла християнство, за що батько прогнав її з дому. Після цього Маргарита стає пастушкою, і доля розпоряджається так, що вона зустрічає римського префекта Олімврія. Зачарований красою дівчини, він пропонує їй одружитися з однією умовою – вона повинна відректися від Христа. Однак Маргарита відмовилася це зробити. Розгніваний Олімврій піддав Маргариту тортурам, а потім убив її.

Відомо, що в католицькій церкві Маргариту включають до списку 14 святих помічників – стародавніх святих, які допомагали людям при різних обставинах. У православ’ї Свята Марина відома під ім’ям Марини.

30 липня: традиції і звичаї

Ця дата в народному календарі отримала такі назви:

 • Марина;
 • Марина з Лазарем;
 • Маринин день;
 • Марина лазарєва.

У цей день часто йдуть грозові дощі. Наші предки вважали, що грози 30 липня є особливо небезпечними. Дивитися на них не можна, так як можна осліпнути. Крім того, грозові відблиски – провісники пожеж.

У народі свята Марина асоціювалася з морем, а Лазар – з відблисками блискавки на грозовому небі. Звідси і пішла назва дня – Марина лазарєва. Про цей день говорили: «На Марину з Лазарем лазурове світло в сутінках. Або лазурова квітка пелюстки розпустила, або далекі сполохи небо висвітлюють ».

На Марину з Лазарем на столах наших предків в обов’язковому порядку були присутні страви з риба.

Народні прикмети на 30 липня

  1. Якщо гроза 30 липня сталася – осінь буде дощовою
  2. Гроза – взимку будуть заметілі
  3. Жаркий і сухий день 30 липня віщує малосніжну і холодну зиму
  4. Вдень дуже жарко, а вночі холоднішає – прикмета того, що наступний день буде ясним і сонячним

Що потрібно зробити в цей день

Як і на більшість православних свят, на День Святої Марини прийнято йти до церкви на урочисту літургію.

Крім того, Марина вважається покровителькою дітей і вагітних. Це пов’язано з тим, що коли Святу стратили, їй було всього лише 15 років. З тих вона покликана захищати всіх дітей від небезпеки і загроз. Тому матерям і вагітним варто йти до церкви і молиться про здоров’я своїх дітей, навіть якщо вони ще не народжені.

Якщо ж в храмі немає ікони Марині, то можна помолитися біля будь-якої іншої жінці-святій.

Крім того, вважається, що в цей день потрібно купатися в озері або річці. Адже саме там Марина пізнала сяйво Боже, яке зцілило її тіло і душу. Багато православних вірять, що така процесія їм також допоможе вилікувати хвороби і рани.

Що категорично не можна робити в цей день

Традиційно, на православних свято забороняється займатися важкою працею. Наприклад, прибирати або робити ремонт.

Основна заборона стосується відносин з дітьми. Вважається, що 30 липня категорично забороняється лаяти або навіть підвищувати голос на дітей. По-перше, такі методи можуть зашкодити психічному здоров’ю дитини, а по-друге, це може образити Святу Марину, яка всіляко оберігає кожну дитину.

У четвер, 30 липня, іменини відзначають власники таких імен: Вероніка, Євфрасій, Ірінарх, Лазар, Леонід, Маргарита, Марина, Сперат, Людмила, Петро, а також Улита. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела!

 

 

Міжнародний день дружби (International Day of Friendship), встановлений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН № 65/275 від 3 травня 2011 року, відзначається щорічно 30 липня. Перед світом стоїть велика кількість викликів і загроз: злидні, насильство, порушення прав людини. Це підриває міжнародний мир і безпеку, соціальні підвалини, створює перешкоди для розвитку, поділяє людей і суспільства. Щоб успішно протистояти цим викликам і загрозам, необхідно викоренити причини їх виникнення. Цього можна домогтися шляхом прояву солідарності, яка може виражатися у багатьох формах. В першу чергу це дружба, вона робить нас ближче.

Разом ми можемо досягти згоди, створити нормальні умови для існування всіх людей, які прагнуть зробити світ кращим. ООН запропонувала державним структурам, а також міжнародним і регіональним організаціям відзначати цей день у відповідності з культурними традиціями тієї чи іншої країни та організовувати заходи та ініціативи, які сприятимуть зусиллям міжнародного співтовариства будуть спрямовані на заохочення діалогу між цивілізаціями, солідарності, взаєморозуміння та примирення.

Особливо в резолюції підкреслюється важливість нової дати в справі зміцнення дружніх відносин між різними народами. «Дружба між народами, країнами, культурами і окремими особами може надихнути на зусилля із забезпечення миру і дає можливість навести мости між товариствами, які шанують культурне різноманіття», — йдеться в документі.

Крім того, одне із завдань Міжнародного дня дружби — залучення молоді, у тому числі майбутніх лідерів, до громадської діяльності, спрямованої на шанобливе сприйняття різних культур. В даний час у багатьох країнах світу щорічно проводяться заходи, пов’язані з пропагандою дружби та толерантного ставлення до оточуючих. Сьогодні до їх списку додається і програма Дня дружби.

Варто відзначити, що Міжнародний день дружби, заснований ООН, — не єдине свято подібного роду: 9 червня відзначається Міжнародний день друзів

Новини - Офіційний сайт Подільської районної державної ...

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев