28 серпня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

28 серпня 2020 світ відзначає День надутих губ і День закидання голови.  У США – День вишневих слойок, День Червоного вина, День мрії, в Мексиці – День дідусів і бабусь, на Кіпрі – Винний фестиваль у Лімассолі, в Литві – День залізничника, у Польщі – День авіації, в Чорногорії – День оголошення Королівства.

Після двотижневого Успенського посту, 28 серпня, православні християни святкують одне з дванадцяти найбільших свят церковного року – Успіння Пресвятої Богородиці.
Свято має подвійний зміст: людська скорбота поєднується з упевненістю в тому, що смерті як знищення і небуття не існує.
«Згідно з церковним переданням, в день, коли Богоматір мала відійти у вічність, апостоли залишили місця своєї проповіді та дивним чином зібрались в Єрусалимі, щоб попрощатись з Пресвятою Богородицею та здійснити погребіння її пречистого тіла. Перебуваючи навколо її ложа, вони були засліплені яскравим світлом, в якому явився Христос в оточенні ангелів та архангелів. У цей момент чиста душа Діви Марії без страждання, ніби уві сні, відійшла до Господа. Іконографічна традиція свята розповідає, що Богородиця віддала свою чисту душу в руки свого Сина і Господа Ісуса Христа, а в цей час з небес лунали звуки ангельських хорів», – розповідає отець Віктор.
«Церковний переказ розповідає, що святий апостол Фома, який прибув із запізненням, засмутився, що не зміг бути біля Богородиці в останні хвилини її земного життя. Щоб він міг попрощатись з її тілом, апостоли відкотили надгробний камінь. Але на подив усіх всередині були тільки ризи Діви Марії. Її тіло, як і душа, було взяте Господом на Небо», – зазначає отець Віктор.м

 

Церква сьогодні відзначає Успіння Пресвятої Богородиці / фото val.ua

Апостоли поховали тіло Божої Матері, згідно з Її бажанням у Гефсиманському саду – в печері, де спочивали тіла Її батьків і праведного Йосифа.
Успіння належить до найдавніших Богородичних свят, яке з’явилось в Єрусалимі одразу після Вселенського Собору в Ефесі (431 рік). У VI сторіччі це свято отримує свою теперішню назву – Успіння Пресвятої Богородиці.
В Україні свято набуло особливого вшанування. Три лаври України: Києво-Печерська, Почаївська, Святогірська – присвячені цьому святу. Також Успінню Божої Матері в Україні присвячена велика кількість храмів.

Традиції

У народі свято Успіння Пресвятої Богородиці ще називають першою Пречистою. Протягом осіннього періоду є три Пречистi: 28 серпня, 21 вересня і 14 жовтня.
Про них у народi кажуть: «Перша Пречиста жито засiває, друга – дощем поливає, а третя – снігом покриває». Пiсля Успiння Пресвятої Богородицi настає весiльна пора.

Сни в ніч на Успіння вважаються віщими. Якщо щось побачили в ніч із 27 на 28 серпня, то може не скоро, але сон обов’язково збудеться в реальному житті.

Вдень неодмінно треба сходити в церкву, поставити свічку та молитися перед іконою Успіння Пресвятої Богородиці. Попросити в неї про захист та подякувати за все.

Що не можна робити у свято Успіння:

  • Не можна ходити босими ногами по росі в цей день. Вважається, що у свято роса — це сльози Богородиці. Якщо ослухатися — можна накликати на себе погану долю та нещастя.
  • Не можна вдягати старе чи незручне взуття, бо, як натрете ноги в цей день, то весь життєвий шлях буде в мозолях.
  • Не можна в цей день стригтися, особливо, дівчатам. Бо можна розгнівати Діву Марію.
  • Не можна сваритися, особливо, з родиною. Не думайте зле, навіть, про ворогів та не бажайте їм зла цього дня — воно неодмінно повернеться.
  • Не можна шити, різати, взагалі користуватися голками, ножами чи ножицями. Навіть хліб ламають у свято руками, щоби не різати.
  • Не можна працювати та прибирати, прати тощо. Ні вдома, ні на городі чи у дворі.

Народні прикмети на 28 серпня:

  • Якщо на Успіння з’явиться веселка, то осінь буде теплою і затяжною.
  • Якщо багато павутиння, зима буде морозною і ясною.
  • Після заходу сонця навколо землі з’являється туман, який до світанку розсіюється – до дощу.
  • Польові квіти пахнуть сильніше звичайного – до негоди.
За народними прикметами, якщо на першу Пречисту гарна погода – вся осінь буде гарна.

 

Іменини у Марії, Олександра та Максима. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела!

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев